۳۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۱
کد خبرنگار: 1223
کد خبر: 83446297
۰ نفر

برچسب‌ها

آغاز هنرنمایی هنرمندان موسیقی ترکمنستان در بجنورد

بجنورد- ایرنا- اجرای موسیقی کاروان ۲۰ نفره هنرمندان موسیقی آیینی کشور ترکمنستان پنجشنبه شب در محل پارک بش قارداش بجنورد آغاز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی پنجشنبه شب در  حاشیه برگزاری این آیین به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برگزاری شب فرهنگی ترکمنستان در این استان نشانه وجود اشتراکات فرهنگی بسیار بین دو کشور است.

حسین فرخنده افزود: با توجه به مشترکات زیاد فرهنگی بین دو کشور، برگزاری این برنامه می تواند در معرفی فرهنگ و هنر استان در این کشور از طریق هنرمندان بسیار تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به استفاده کمتر از ظرفیت های هنری و فرهنگی مرزی دو کشور خاطرنشان کرد: سال گذشته چند نفر از هنرمندان موسیقی استان به ترکمنستان اعزام شدند ولی تاکنون به صورت رسمی دعوت خاصی برای حضور هنرمندان این کشور در خراسان شمالی نداشتیم.

فرخنده یادآور شد: در این راستا با همکاری رایزن فرهنگی ترکمنستان بنا بر این شد تا تعدادی از هنرمندان موسیقی این کشور در خراسان شمالی اجرای برنامه داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی یادآور شد: کشور ایران و خراسان شمالی علاوه برحوزه های ملی در بخش های مختلف مشاهیر و مفاخر و تاریخ نیز مشترکات زیادی دارد.

وی اظهار داشت: اجرای برنامه های مشترک با این کشور می تواند در تسهیل مراودات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... بسیار تاثیرگذار باشد.

فرخنده از برگزاری این برنامه به عنوان آغازی برای مراودات فرهنگی بین دو کشور یاد کرد و گفت: در حال حاضر نیز در حال تهیه برنامه فرهنگی و هنری با ترکمنستان برای مراودات بیشتر هستیم.

نخستین برنامه فرهنگی مشترک هنرمندان ایران و ترکمنستان با عنوان «شب‌های فرهنگی ایران در ترکمنستان» از پنجشنبه ۳۱ مرداد تا جمعه یکم شهریورماه  ساعت ٢٠ و ٣٠ دقیقه در پارک تفریحی بش قارداش بجنورد برگزار خواهد شد.

استان خراسان شمالی بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد. حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان هم ترکمن هستند.

ط/ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =