ایجاد مدرسه ویژه دانش‌آموزان دارای اختلال اوتیسم در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان خراسان شمالی از راه اندازی نخستین مدرسه ویژه دانش آموزان دارای اختلال طیف اوتیسم در شهرستان بجنورد به نام آموزشگاه شهید آریایی خبر داد.

به گزارش ایرنا، علی متقیان در توضیح بیشتر راه‌اندازی این مدرسه و بدون اشاره به هزینه انجام شده اظهار داشت: این مدرسه امکانات ویژه ای برای آموزش و ارائه خدمات دارد که از جمله آنها می توان به شهربازی حسب با رویکرد درمانی پردازش حسی، اتاق کاردرمانی ویژه و امکانات توانبخشی رایگان کار و گفتاردرمانی اشاره کرد.

وی گفت: تاکنون خانواده های زیادی برای ثبت نام فرزند خود در این مدرسه اقدام کرده اند.

اوتیسم اختلالی عصب_ رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک نمایان می‌شود.

 پیشتر، رئیس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی به خبرنگار ایرنا گفته بود: خیران، ساخت مدرسه برای دانش آموزان مبتلا به اوتیسم را تقبل کرده اند که این مدرسه قرار است امسال در بجنورد عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: نخستین مدرسه ویژه دانش آموزان طیف اوتیسم این استان در چهار کلاس درس است.

 در این استان 30 دانش آموز مبتلا به اوتیسم شناسایی شده است که زیر نظر آموزش و پرورش استثنایی هستند.

 مهم ­ترین علائم این بیمارینقص در برقراری ارتباط، مشکل در تعاملات اجتماعی، وجود الگوهای محدود و تکراری در رفتار، علائق و فعالیت­ها است.

نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم عموماً در سال سه زندگی قابل‌تشخیص هستند؛ اما اگر کودک در سطح بالاتری بوده و به همسالان غیر اوتیسم خود شبیه‌تر باشد، این علائم ممکن است دیرتر شناسایی شوند. باید توجه داشت که اگر کودک دچار تأخیرهای رشدی شدید باشد؛ قبل از 18 ماهگی نیز این اختلال قابل‌تشخیص خواهد بود.

نوزاد دارای این اختلال چندی پس از تولد متفاوت از سایر نوزادان به نظر می­رسد. والدین معمولاً اولین کسانی هستند که متوجه تفاوت فرزندشان با سایر کودکان می‌شوند. در ابتدا ممکن است والدین عدم پاسخگویی کودک به محیط اطرافش را به ناشنوایی او نسبت دهند؛ اما گاهی متوجه می‌شوند که فرزندشان مشکل شنوایی نداشته اما مانند سایر کودکان هم‌سنش نیز قادر به پاسخ‌دهی نیست.

در این زمان بهتر است والدین به متخصص کودک یا متخصص بالینی‌ای که درزمینه اختلالات دوران کودکی تجربه دارد، مراجعه می‌کنند. باید توجه داشت که اوتیسم تاکنون درمان مشخصی نداشته است و هر خانواده‌ای در هر طبقه‌ی اجتماعی و اقتصادی می‌توانند فرزندی دارای اوتیسم داشته باشند.

اوتیسم، عموماً به وسیله یک مجموعه سه تایی از ویژگی‌ها مشخص می‌شود که عبارتند از آسیب در تقابلات اجتماعی، آسیب در ارتباط و علائق محدود و رفتارهای تکراری است.

یکهزار و 304 دانش آموزاستثنایی خراسان شمالی در 65 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

6042

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =