جهش ۸۲درصدی ارزش معاملات در بورس منطقه‌ای مازندران

ساری - ایرنا - ارزش معاملات بورس منطقه مازندران پس از سه هفته کم جان این هفته با رشد ۸۲ درصدی جهش بلندی را طی کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در هفته کاری که گذشت فعالان بازار سرمایه در مازندران  ۵۳۵ میلیارد و ۷۴۳ میلیون ریال سهام معامله کردند که پس از چندین هفته کاهش،نسبت به هفته گذشته رشد ۸۲ درصدی را تجربه کرد.

علاوه بر این سهامداران مازندران این هفته ۵۰ درصد بیشتر از هفته گذشته سهام معامله کردند و تعداد سهام معامله شده را به ۹۰ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۷۳۶ رساندند.در حالی  ارزش سهام معامله شده طی هفته جاری رشد ۸۲درصدی را تجربه کرد که ۷۱ درصد آن مربوط به فروش و تنها ۲۹ درصد مربوط به خرید بود.

 رشد معاملات در حالی اتفاق افتاد که معامله‌گران این هفته ترجیح دادند سهام بیشتری را بفروشند و از خرید سهام جدید تا حدی خودداری ورزیدند که عمده ان کسب سود، فضای ترس از نوسانی شدن بازار و نیز پایان ماه مردادماه و مساله تسویه اعتباریها بوده است.

همچنین این هفته خرید سهام شرکت مخابرات ایران برای دومین هفته متوالی بیشترین میزان تمایل فعالان بازار سرمایه مازندران را به خود اختصاص داد. سهام شرکتهای بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و سرمایه گذاری غدیر به ترتیب بعد از مخابرات ایران بیشترین ارزش معاملات استان را به خود اختصاص دادند

این هفته شاخص قیمت رشد چهارهزار و ۷۳۶واحدی را تجربه کرد و در پله ۲۶۶ هزار ۱۲۷واحد متوقف شد و رکورد تاریخ بورس کشور را شکست. رشد مداوم بورس در ماههای اخیر به علت رکود در بازارهای دیگر چون سکه، ارز، مسکن و زمین بوده است. این بازارها پس از رشد تاریخی در سال گذشته و ماههای اول امسال به سقف خود نزدیک شدند و عملا دیگر خریداران توان سفته بازی در ان را ندارند.

به گفته کارشناسان، بورس به علت جذب هر اندازه از سرمایه از صدهزار تومان تا چند صد میلیارد تومان برای همه از دارا تا ندار فرصت سرمایه‌گذاری دارد و به خاطر اینکه براحتی سرمایه قابل تبدیل به نقدینگی است، جذابیت نیز دارد چراکه مثل بازارهای دیگر چون زمین و مسکن نیست که برای خرید پول فراوان نیاز است و زمان طولانی فروش و خواب سرمایه بسیار است. 

از سوی دیگر به خاطر تنوع فراوان حضور شرکت های مختلف صنعتی از فولاد تا معدن، از پتروشیمی تا پالایشگاه و انواع هلدینگ های سرمایه گذاری بورس می تواند سلایق مختلف مردم در سرمایه گذاری را جواب دهد.

کارشناسان معتقدند رونق بورس بدون شک در رونق اقتصاد کشور موثر است چراکه واحدهای صنعتی می توانند سرمایه های مورد نیاز خود را از بورس تامین کنند و کمتر به بانکها رجوع کنند و از سوی دیگر تاثیر ان بر افزایش تورم در کمترین میزان نسبت به بازارهای دیگر است.

۷۳۳۵/۱۸۹۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =