۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83445970
۰ نفر
وبا در یمن ۷۷۳ قربانی گرفت

تهران- ایرنا- سازمان های بین المللی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کردند که وبا در هشت ماهه سال جاری میلادی جان ۷۷۳ تن در یمن را گرفته است.

به گزارش رسانه های عربی، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی در این گزارش افزودند؛ ۵۳۶ هزار نفر در یمن به این بیماری مبتلا هستند.

در تیرماه گذشته شمار مبتلایان به بیماری وبا ۴۶۰ هزار نفر اعلام شده بود؛ این در حالی است که شمار مبتلایان به این بیماری در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۸۰ هزار نفر بود.

در این گزارش آمده است: در ماه های نخست سال ۲۰۱۹ میلادی در ۹۵ درصد از شهرهای یمن شاهد مبتلایان به اسهال شدید بودیم.

این دو نهاد بین المللی افزودند: کودکان زیر پنج سال یک چهارم مبتلایان به بیماری وبا را شامل می شوند؛ بیماری که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۷۷۳ قربانی گرفته است.

بر اساس این گزارش، یمن کشوری است که همچنان بیشترین شمار مبتلایان به وبا را داراست.

پیش تر نیز سازمان جهانی نجات کودکان، اعلام کرد: شیوع بیماری هم اکنون به دلیل وضع ضعیف بهداشت در یمن افزایش یافته است. همچنین جابجایی‌های اجباری و سوء تغذیه نیز موجب شده، مردم در مقابل بیماری‌ها آسیب پذیرتر شوند و تنها نیمی از مراکز بهداشتی یمن در زمان حاضر کارآمد هستند و بقیه آن‌ها یا تعطیل شده اند یا عملکرد ضعیفی دارند.

از آغاز حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در فروردین ۹۴، بخش بزرگی از زیرساخت‌های آب آشامیدنی و بهداشت یمن از بین رفته و در نتیجه، حدود  ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک یمنی به آب سالم دسترسی ندارند.

 همچنین محدودیت دسترسی به سوخت نیز باعث شده؛ عملیات جمع آوری زباله‌ها با مشکلاتی رو به رو شده و در نتیجه آن، بخش‌هایی از یمن به محل گسترش بیماری‌های خطرناکی از جمله وبا تبدیل شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha