۷۰ درصد روستاییان قلعه گنج در نوبت دریافت تسهیلات نوسازی مسکن
خانه های فرسوده روستای زیارت بچه در جنوب کرمان

جیرفت - ایرنا - بنا به گفته مسئولان بنیاد مسکن تا کنون ۷۰ درصد تسهیلاتِ نوسازی منازل روستایی قلعه گنج با حمایت دولت جذب شده و تا پایان سال آینده همه خانه های روستایی فرسوده این شهرستان، از نو ساخته می شوند.

به گزارش ایرنا، بنا به گفته مسئولان فقط ۳۰ درصد روستاییان شهرستان قلعه گنج در جنوب کرمان، تسهیلات نوسازی مسکن دریافت نکرده اند اما شرایط اقلیمی این دیار ایجاب می کند ترتیبی اتخاذ شود تا این تعداد هم بتوانند هرچه زودتر به وام نوسازی دسترسی پیدا کرده و خانه های خشت و گلی و فرسوده خود را از نو بسازند چرا که هستند بسیاری از خانواده ها که به واسطه نداشتن بضاعت مالی هنوز با فرزندان متاهل خود زیر یک سقفِ اتاق ۱۲ مترمربعی زندگی می کنند، زیر سقف اتاق هایی که هر لحظه ممکن است بر سرشان آوار شود، به گفته اهالی این خانه های خشتی، عقرب گزیدگی دیگر برایمان عادی شده و شب ها از ترس مار و عقرب، خواب به چشمانمان نمی آید.

برای تهیه گزارش، یک شب را در کنار مردم سختی کشیده روستا گذران کردم، روستای زیارت بچه، بیش از ۳۰ خانوار در نزدیکی یکدیگر در قسمت بالا دست جاده و در بخش کوهپایه ای روستای زیارت بچه قلعه گنج ساکن بودند، بیشتر آنها در خانه های گِلی با سقف های چوبی زندگی می کردند، سقف آلونک هایشان از چوبِ درختان جنگلی بود و گذشت زمان باعث پوسیده و شکسته شدن سقف خانه هایشان شده بود، خودشان گفتند که در زمان بارندگی، آب و گِل تمام وسایلشان را کثیف می کند و هنگامی که باد شدید می وزد غذایمان طعم خاک می دهد.

پدرانشان این خانه ها را اوایل انقلاب ساخته اند، برخی از این خانوارها پول خرید کولر گازی نداشتند و از کولرهای آبی استفاده می کردند، من هم میهمان یکی از آنها شدم، درواقع یکی از ساکنان این روستا دستم را گرفت و به خانه خود برد، در همان مسیر کوتاه درِ هر یک از اتاق های همسایه ها را می زد که نشان دهد چند نفر در یک اتاق کوچک زندگی می کنند.
این جوان که به الیاس دیده دار معروف بود، گفت: تازه تشکیل خانواده داده ام و توانایی دریافت وام روستایی را هم ندارم و مجبورم با همسرم در کنار پدر و مادرم زیر همین سقفِ واداده چوبی و دیوارهای خِشت و گِلی زندگی کنیم.

وی اظهار داشت: من و یکی از برادرانم و خواهرم هر سه متاهل هستیم یعنی سه خانوار زیر همین سقفِ فرسوده و قدیمی به صورت مشترک زندگی می کنیم.

دیده دار گفت: بیشترِ جوانان روستا هم که متاهل هستند، خانه ای ندارند و مجبورند همچون ما، در کنار خانواده هایشان زندگی کنند.

اما در همین روستا، آن طرف جاده و در اطراف خانه ای که می گفتند متعلق به شخص با نفوذی است شرایط منازل به گونه ای دیگر بود، به گونه ای که یک نفر از اهالی، سه واحد مسکن روستایی برای خود و فرزندی که هنوز متاهل نشده ساخته است.

آن جوان روستایی ادامه داد: ما مدت هاست که برای دریافت وام نوسازیِ مسکن ثبت نام کرده ایم اما هنوز نتوانستیم این وام را دریافت کنیم.

دیده دار گفت: متاسفانه از سوی کارشناسان بنیاد مسکن هم چندان نظارتی بر پرداخت وام ها صورت نمی گیرد و همین امر باعث توزیع نامناسب تسهیلات مسکن در این روستا شده است.

وی تصریح کرد: برخی خانوارها در حال ساخت خانه سوم و چهارم خود هستند اما بعضی ها هم به طور کامل از حق مسکن محرومند و هر وقت که به بنیاد مسکن مراجعه می کنند می گویند سهمیه روستای شما تمام شده است.

نیکبخت آزادی عضو شورای این روستای کوچک نیز اظهار داشت: تعداد خانوارهایی که مسکن مناسب ندارند قریب به ۳۰ خانوار است که برخی از آنها هیچ خانه ای ندارند یا مسکن شان مناسب نبوده و نیاز به تسهیلات مسکن روستایی دارند.

رئیس بنیاد مسکن قلعه گنج نیز عنوان کرد: تعدادی از خانه های خشت و گلی آنها خالی از سکنه است و شاید بتوان گفت بیشترین حجم تسهیلات پرداختی ما در این روستا انجام گرفته است و بسیاری از آنها در نوبت پرداخت تسهیلات قرار دارند.

محمد جمشیدی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون در قالب طرح مسکن محرومین، تعداد ۳۶۵ نفر در روستاهای قلعه گنج تشکیل پرونده داده برای دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی به بانک های عامل معرفی شده اند.

وی اضافه کرد: درواقع ۷۰ درصد تسهیلات طرح مسکن محرومین جذب شده اما این بدین معنی نیست که اعتبارات بنیاد مسکن قلعه گنج در سال جاری فقط همین مقدار بوده بلکه هنوز اعتبارات دیگری راه است.

اما اهالی این روستا عنوان می کنند، یکسال است که به ما می گویند پرونده های شما در نوبت پرداخت وام است و تا الان هیچ خبری نشده است، فاصله روستای ما تا مرکز شهر ۳۵ کیلومتر است و آنقدر پول بابت کرایه و رفت و آمد برای دریافت تسهیلات مسکن پرداخت کرده ایم که دیگر پول نان شب مان را هم نداریم.
زیارت بچه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قلعه‌گنج در جنوب استان کرمان است، این روستا در دهستان سرخ قلعه واقع شده و حدود ۶۰۰ نفر جمعیت دارد.

قلعه گنج ۸۵ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۶۵ هزار نفر در روستا زندگی می کنند.

مرکز این شهرستان در فاصله ۴۲۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

گزارش: ادیب حیدری

۷۴۲۹/۹۸۷۵