۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۷
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83445859
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آتش‌سوزی ۱۵ هکتار مراتع فریدن مهار شد

اصفهان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه حدود ۱۵ هکتار از مراتع دره بید شهرستان فریدن آتش گرفت که پس از پنج ساعت مهار و خاموش شد.

منصور شیشه فروش در گفت و گو با ایرنا افزود: این آتش سوزی با حضور عوامل یگان های حفاظت از مراتع و نیروهای امدادی منطقه پس از پنج ساعت تلاش در ساعت ۱۷ بعدازظهر خاموش شد.

وی با بیان این که این پنجاه و چهارمین مورد حریق مراتع و عرصه محیط زیست از ابتدای امسال تا کنون در استان بود، اظهار داشت: تا کنون حدود ۲۳۰ هکتار از عرصه های محیط زیستی، منابع طبیعی و مراتع استان تحت تاثیر آتش قرار گرفتند.

شیشه فروش بیان کرد: دوشنبه این هفته نیز دو مورد آتش سوزی در ۲.۵ هکتار از مراتع سمیرم و دو هکتار از مراتع بویین میاندشت رخ داد که با حضور نیروهای امدادی مهار و خاموش شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، میزان خسارت ارزیابی شده از این آتش سوزی ها را حدود ۲۰ میلیارد ریال اعلام و تاکید کرد: ۹۰ درصد این حادثه ها به دلیل خطای انسانی و بی احتیاطی گردشگران و مردم محل و ۱۰ درصد آن ناشی از عوامل طبیعی مانند باد گرم است.

وی با بیان اینکه بیشتر آتش سوزی ها در روزهای پایانی هفته اتفاق می افتد، اضافه کرد: حدود دو میلیون هکتار از اراضی استان، مستعد آتش سوزی به ویژه در فصل تابستان است.

شیشه فروش گفت: بیشتر آتش سوزی هایی که امسال در مراتع و عرصه های محیط زیست رخ داد در شهرستان های سمیرم با ۱۳ مورد، فریدونشهر با ۱۰ مورد و نطنز با هشت مورد بود.

استان اصفهان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) است.

با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان، مسئولان هشدار دادند که احتمال آتش سوزی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع استان اصفهان وجود دارد و مردم و گردشگران باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند.

این مراتع با پوشش علوفه بیشتر در شهرستان‌های غربی و جنوبی استان قرار دارند و با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان رو به خشکی می‌روند و مستعد آتش سوزی می‌شوند.

سال گذشته ۱۷۳ هکتار از مراتع استان اصفهان دچار آتش سوزی شد.

۳۰۱۱/۶۰۲۶/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =