۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۵
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83445831
۰ نفر
دولت مستعفی یمن خواستار خروج امارات از ائتلاف سعودی شد

تهران- ایرنا- دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان) در ادامه درگیری ها با جدایی طلبان جنوب (مورد حمایت امارات)، خواستار خروج امارات از ائتلاف سعودی علیه یمن شد و تأکید کرد که از ابوظبی به نهادها و دادگاه های بین المللی شکایت خواهد کرد.

«صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی یمن در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که مسؤولیت کامل حوادث خشونتبار جاری در عدن و جنوب کشور به عهده امارات است.

درگیری در روزهای اخیر میان وابستگان سعودی و اماراتی در جنوب یمن افزایش یافته است.

الجبوانی افزود: کابینه با ارسال نامه ای به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی، از وی درخواست کرده که مشارکت امارات در ائتلاف سعودی علیه یمن را به تعلیق در آورد.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی به پرونده های سیاسی، حقوقی و انسانی امارات در یمن می پردازیم و علیه این کشور و افسرانش به خاطر جنایت هایی که در یمن مرتکب شده، ایجاد زندان های سرّی، تعرض به حاکمیت کشور و تلاش برای اشغال بخشی از خاک آن به نهادها و دادگاه های بین المللی شکایت خواهیم کرد.

وزیر حمل و نقل یمن گفت: شورای انتقالی جنوب در اتاق اطلاعات ابوظبی متولد شد؛ از این رو یک نهاد صد درصد اماراتی است. 

وی با طرح این سؤال که امارات با انجام چنین اقداماتی در عدن به دنبال چیست؟ تأکید کرد که امارات مسؤول اول و آخر همه چیز در عدن است.

این در حالی است که وزارت کشور دولت مستعفی یمن ۲۷ مردادماه نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت وزارتخانه های این دولت در پی تصرف عدن توسط جدایی طلبان جنوب (مورد حمایت امارات) تا اطلاع ثانوی در این شهر متوقف خواهد شد.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» وابسته به شورای انتقالی جنوب در روزهای گذشته بسیاری از پادگان ها و ساختمان های دولتی در عدن را نیز به کنترل خود در آورده است.

پیشتر ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان از عقب نشینی نیروهای جدایی طلب شورای انتقالی از عدن خبر داده بود؛ اما سخنگوی این شورا بلافاصله این خبر را تکذیب و بر حضور استقلال طلبان جنوب این شهر تأکید کرد.

ماجرای درگیری ها در عدن از زمانی آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواست تا به کاخ ریاست جمهوری معاشیق عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی بود، حمله کرده و کنترل آن را به دست گیرند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات و عربستان که از فرودین ماه ۹۴ به همراه چند کشور عربی دیگر ائتلافی را برای حمله همه جانبه به یمن تشکیل دادند، پس از گذشت پنج سال از این حمله، نه تنها هیچ دستاوردی کسب نکرده و به اهداف خود نرسیدند بلکه اکنون به جان هم افتاده و به عقیده کارشناسان، دیگر چیزی از این ائتلاف باقی نمانده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha