۱۵ هزار و ۸۰۰ فعالیت تابستانی در کانونهای مساجد صورت می گیرد

مشهد- ایرنا- هزار و ۸۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی اجرای ۱۵ هزار و ۸۰۰ فعالیت فرهنگی، هنری و ورزشی را طی تابستان جاری در "سامانه بچه های مسجد" ثبت کرده اند.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی، هنری مساجد خراسان رضوی روز چهارشنبه به مناسبت "روز جهانی مسجد" به خبرنگار ایرنا گفت: این فعالیت ها پیرامون موضوعاتی از جمله قرآن، فضای مجازی، هنر، کتاب و کتابخوانی، آموزش و توانمندسازی، ورزش، اردو، آسیب های اجتماعی و خانواده در قالب کلاس آموزشی برای نوجوانان و جوانان تعریف شده اند.

۳۱ مرداد ماه مصادف با ۲۱ اوت، در تقویم رسمی ایران به نام "روز جهانی مسجد" نامگذاری و در کشورهای اسلامی به رسمیت شناخته شده است.  این مناسبت به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی ثبت شد تا یادآور سالگرد آتش زدن مسجدالاقصی توسط صهیونیستها در سال ۱۳۴۸ باشد. اقدام تروریستی صهیونیستها در آن سال باعث نابودی هزار و ۵۰۰ مترمربع از فضای مسجدالاقصی و منبر تاریخی این مکان مورد احترام مسلمانان شد.  

محمدحسین عبداللهی افزود: کلاس های کانون های فرهنگی، هنری مساجد در تابستان ویژه پسران است و طی اوقات فراغت دو ماه گذشته بیش از ۲۰۰ هزار نوجوان و جوان در این کلاس ها شرکت کردند.

وی اظهار داشت: مناسبت های ملی و مذهبی مانند دهه کرامت، دهه امامت و ولایت و دهه محرم در جذب نوجوانان و جوانان و توسعه فعالیت های کانون های فرهنگی،  هنری مساجد استان نقش موثری داشته است.

وی گفت: از سوی دیگر جذب نوجوانان و جوانان در این کانون ها، دغدغه خانواده های برای سپردن فرزندان خود به مکان مطمئن و کم هزینه را برطرف کرده است.

عبدالهی با بیان اینکه اولویت کانون های فرهنگی، هنری مساجد کاهش آسیب های اجتماعی است، افزود: ۱۰۵ کانون فرهنگی و هنری در مساجد حاشیه شهر مشهد فعالیت دارند که اعتبار مناسب برای تجهیز و توسعه فعالیت این کانون ها در حاشیه شهر اختصاص یافته و برنامه عملیاتی ویژه ای برای آنها تدوین شده است.

وی اظهار داشت: کانون های فرهنگی، هنری مساجد در حاشیه شهر مشهد با دفاتر تسهیل گر و پایگاه های بسیج همکاری نزدیک دارند.

وی گفت: هرچند کانون های فرهنگی، هنری مساجد به صورت مردمی اداره می شوند و جوانان به صورت افتخاری مدیریت این کانون ها را بر عهده دارند اما افزایش اعتبارات این بخش از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین همکاری سایر دستگاه های اجرایی در تجهیز این کانون ها می تواند بسیار موثر باشد.

عبدالهی تجهیز کانون های فرهنگی و هنری مساجد، حمایت از آنها و استفاده از امکانات سایر دستگاه های اجرایی توسط کانون ها را یک ضرورت دانست و افزود: تامین این موارد می تواند به توانمند سازی کانون ها کمک کند.

۶ هزار و ۶۶۷ مسجد در خراسان رضوی وجود دارد.

۷۴۸۹/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =