خرید حمایتی گوجه فرنگی آغاز شد

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از آغاز خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی توسط این سازمان در سطح کشور با قیمت یک هزار و ۱۵۰ تومان برای هر کیلوگرم از این محصول خبر داد.

 به گزارش چهارشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «حسین شیرزاد» با اشاره به مصوبه خرید کارگروه تصمیمات کمیته محصولات کشاورزی در خصوص خرید گوجه فرنگی حمایتی گفت: طبق تصمیم گیری چهل و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۰ مرداد، قرار شد سازمان تعاون روستایی کشور نسبت به اطلاع رسانی گسترده در خصوص خرید مازاد گوجه فرنگی تولید شده از طریق رسانه های عمومی اقدام تا از ظرفیت موجود از سوی تولید و مصرف‌کنندگان برای تنظیم بازار گوجه فرنگی استفاده بهینه صورت پذیرد.

وی اظهارداشت: با توجه به کاهش قیمت گوجه فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول، سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت ۱۱۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم تحویل درب مراکز خرید کنند.

وی به عقد قرارداد با کارخانجات رب سازی نسبت به فروش گوجه فرنگی خریداری و اخذ رب فرآوری شده اشاره کرد و گفت : براساس مصوبه ستاد ملی تنظیم بازار، سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به تامین و اختصاص منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح از طریق بانکهای عامل هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از ادامه دار بودن عملیات خرید حمایتی با قیمت مصوب تا زمان تعدیل قیمت به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلف به محاسبه هزینه های تبعی و اجرایی طرح برای تامین هزینه‌های مذکور از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور است.

وی  با بیان این که میزان برداشت گوجه فرنگی از هر هکتار ۴۹ تن است اضافه کرد: درحال‌حاضر  بیش از ۴.۲ میلیون تن گوجه فرنگی در سطح ۸۵ هزار هکتار از  ۲۷ استان کشور تولید می شود.

شیرزاد با تاکید براین که آغاز خرید گوجه فرنگی در هشت استان خراسان رضوی، فارس، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، گلستان، زنجان و اصفهان ابلاغ شده است گفت: مصرف سرانه گوجه فرنگی به صورت تازه خوری و رب گوجه فرنگی تا ۳۰ کیلوگرم در سال برای هر ایرانی محاسبه شده است.

وی به اوج دوره برداشت محصول از نیمه مرداد تا پایان شهریور ماه اشاره کرد و گفت : طبق محاسبات سازمان مرکزی تعاون روستایی، قیمت تمام شده گوجه فرنگی (روی بوته یا برداشت نشده) در استانهای شمالی به دلیل دسترسی به منابع آبی، ۵۰۰ تا ۵۷۰ تومان و در استانهای مرکزی و جنوبی با توجه به کمبود آب، ۶۴۰ تا ۶۸۰ تومان است.

مدیرعامل سازمان  مرکزی تعاون روستایی ایران، با اشاره به این که در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تن مازاد تولید گوجه معادل ۱۷ هزار هکتار وجود دارد اظهارداشت: مبلغ یک هزارو ۱۵۰ تومان برای خرید هر کیلوگرم گوجه فرنگی و تحویل درب کارخانه های فراوری  با درنظر گرفتن هزینه های کاشت، برداشت، سبد، حمل و نقل، توزیع و سود منصفانه ۱۵ درصد برای کشاورزان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha