۱۱۰ برنامه متنوع فرهنگی در هفته فرهنگی قزوین اجرا می‌شود

قزوین - ایرنا - سرپرست شهرداری قزوین گفت: به مناسبت بزرگداشت هفته فرهنگی قزوین بیش از ۱۱۰ برنامه متنوع فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برنامه‌ریزی شده است که به مدت یک هفته از سوم تا نهم شهریور به طور غیر متمرکز در سطح شهر قزوین و نواحی منفصل شهری اجرا می‌شود.

محمد درافشانی روز چهارشنبه با اعلام این خبر اظهار داشت:مجموعه مدیریت شهری با شعار «قزوین شاداب – نزدیکترین مقصد» تلاش کرده است تا برنامه های فاخر فرهنگی را در هفته فرهنگی قزوین برگزار کند که از آن جمله می‌توان به برگزاری همایش تجلیل از مقام علمی و معنوی حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی، دومین جشنواره ملی طنز عبید زاکانی، جشن شبانگاهی قزوین دروازه بهشت و هشتمین یادواره تجلیل از شهدای کارمند اشاره کرد.
درافشانی با اشاره به نامگذاری های صورت گرفته برای هفته فرهنگی قزوین، خاطر نشان کرد:در این راستا دوم شهریور به نام «قزوین، شهر نشاط، سلامت و  پویایی»، سوم شهریور «قزوین، پایتخت خوشنویسی ایران و شهر شاهدان»، چهارم شهریور «قزوین، شهر مفاخر و فرهیختگان»، پنجم شهریور «قزوین، شهر آئین و سنن»، ششم شهریور «قزوین،شهر فرهنگ و هویت»، هفتم شهریور «قزوین، شهر هنر و هنرپروران»، هشتم شهریور «قزوین،شهر تجلی روابط اجتماعی» و نهم شهریور «قزوین،شهر دیانت و دارالمؤمنین» نامگذاری شده است.
وی تصریح کرد: با تدبیر مجموعه مدیریت شهری قزوین و در راستای انتخاب شعار قزوین شاداب نزدیکترین مقصد امسال در برنامه‌های هفته فرهنگی قزوین به موضوع ایجاد نشاط اجتماعی و همچنین معرفی قزوین به هم میهنان به عنوان مقصدی نزدیک و در دسترس توجه ویژه شده است.
درافشانی از جمله اهداف برگزاری هفته فرهنگی قزوین را شناساندن ابعاد مختلف فرهنگی و هنری قزوین به شهروندان و گردشگران به عنوان مقصدی در دسترس و نزدیک، معرفی شهر قزوین در حوزه فرهنگی، هنری و مذهبی به مردم، حساس سازی مدیران و شهروندان نسبت به سرمایه های شهری و تلاش در جهت افزایش حس تعلق خاطر شهروندان به شهر و مشارکت با مدیریت شهری در سطح شهر قزوین به ویژه در نواحی منفصل و مناطق کمتر برخوردار برشمرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برخی از برنامه‌های هفته فرهنگی قزوین پرداخت و گفت: برگزاری همایش تجلیل از مقام علمی و معنوی حجت الاسلام ابراهیمی، دومین جشنواره ملی طنز عبید زاکانی، هشتمین یادواره تجلیل از شهدای کارمند، تاریخ شفاهی گویش ها و لهجه‌های فرهنگ قزوین قدیم، برپایی نمایشگاه استادان برجسته ایرانی با عنوان دستخط ۵، مسابقات فوتبال محلات با حضور ۱۰۰ تیم از جمله برنامه های شاخص فرهنگی است که در هفته فرهنگی قزوین اجرا خواهد شد.
سعد السلطنه میزبان شب های فیروزه ای 
درافشانی افزود: اجرای برنامه شب‌های فیروزه‌ای در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه از دیگر برنامه‌های هفته فرهنگی قزوین است که با هدف معرفی جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی کهن شهر قزوین از دوم تا هفتم شهریورماه به طور زنده از آنتن شبکه پنج رسانه ملی و سیمای مرکز قزوین به هموطنان و هم استانی ها تقدیم می‌شود.
وی اظهار داشت: برگزاری شب نشست موسیقی و هنر، تئاتر خیابانی عصرگاهی، استارت آپ گردشگری، نمایشگاه صنایع دستی، بازدید از خانه سالمندان و عیادت از بیماران بیمارستان‌ها، اجرای دو کنسرت بزرگ موسیقی، اجرای نقاشی خیابانی، همایش بزرگ ورزش صبحگاهی و نمایشگاه نگارگری از دیگر برنامه های فرهنگی در نظر گرفته شده برای هفته فرهنگی قزوین است.
اجرای ۱۰ جنگ محله شاداب با عنوان محله مینودری در نواحی منفصل شهری
وی در ادامه اجرای ۱۰ جنگ محله شاداب با عنوان محله مینودری را از دیگر برنامه‌های هفته فرهنگی قزوین برشمرد که از دوم تا پنجم شهریورماه در نواحی منفصل شهری برگزار می‌شود.
این مسئول اضافه کرد:برگزاری کارگاه آموزشی در باغ نشاط، شب شعر در مراکز آموزشی، تورگشت و قزوین گردی، برگزاری کارگاه قصه گویی، اجرای نمایش عروسکی، مسابقه خوشنویسی، مسابقه نقاشی با موضوع روز قزوین از دیگر برنامه‌های شهرداری قزوین است که در هفته فرهنگی قزوین در سطح محلات و مراکز آموزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری انجام می شود.
وی از اهدای کتاب به شهروندان از سوم تا هشتم شهریورماه به منظور ارتقای سطح مطالعه و ترویج کتاب و کتابخوانی در سطح محلات و نواحی منفصل شهری خبر داد.
سرپرست شهرداری قزوین همچنین از تولید مستند همسفر ویژه برنامه عملکرد شهرداری قزوین در زمینه گردشگری خبر داد و گفت: این برنامه در آستانه آغاز هفته فرهنگی قزوین اواخر مردادماه و اوایل شهریور ماه سال جاری ساعت ۱۸ و نیم به روی آنتن شبکه مستند و جام جم می رود و تکرار آن نیز روز بعد در دو نوبت ساعت دو بامداد و ۱۳ و ۳۰ پخش خواهد شد.
۶۱۰۱