۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83445016
۰ نفر

برچسب‌ها

مذاکره آمریکا با دولت ونزوئلا و اثبات ناکارآمدی فشارها

تهران - ایرنا - روسای جمهور ونزوئلا و آمریکا در حالی مذاکره دوجانبه نمایندگان دو کشور را تایید کرده اند که به نظر می رسد ترامپ و مشاورانش از مخالفان دولت کاراکاس قطع امید کرده و پس از آزمایش اهرم های فشار مجبور به مذاکره شده اند.

ونزوئلا ماههاست با بدترین چالش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و همچنین تحریم های شدید از سوی دولت ترامپ روبرو بوده است  دولت ترامپ نیز از همان ابتدا به دنبال تحت فشار گذاشتن کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین بود که ونزوئلا نیز جزو این کشورها محسوب می شود.

تلاش های ترامپ و مشاورانش برای براندازی دولت مادورو از زمان به رسمیت شناختن خوان گوایدو سرکرده مخالفان به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا بیش از گذشته عیان تر شد. اما طرح های کاخ سفید در کنار زدن مادورو در قدرت و قرار دادن ونزوئلا در یک مسیر جدید گذار سیاسی تاکنون ناکام بوده و به همین دلیل به نظر می رسد آمریکا به ناچار به مذاکره مستقیم با دولت کاراکاس روی آورده است.

با توجه به اینکه جزئیاتی از مسائل مورد مذاکره میان طرفین منتشر نشده، هنوز نمی توان چشم اندازی روشن از نتایج این مذاکرات متصور شد اما اینکه دولت ترامپ پس از ماهها فشارهای سیاسی و دیپلماتیک به مذاکره مستقیم روی آورده نشان از ضعف راهبردهای کاخ سفید در قبال ونزوئلا و تاب آوردن کاراکاس در برابر هجمه های واشنگتن است.

در این مقطع زمانی آمریکا نسبت به عملکرد مخالفان دولت ونزوئلا ناامید شده و خودش دست به کار شده است. مشاوران دولت ترامپ در ابتدا فکر می کردند کنار زدن مادورو از قدرت به دنبال تشدید فشارها کار آسانی خواهد بود اما شرایط به گونه ای پیش رفت که نشان داد راهبردهای ونزوئلای تحت هدایت مادورو در حال جواب دادن است.

هرچند ونزوئلا این روزها شرایط اقتصادی و اجتماعی خوبی را تجربه نمی کند اما به نظر می رسد پس از تحمل ماهها فشار از سوی آمریکا و شرکایش، دولت مادورو راههای موثر مقابله با تحریم ها و فشارهای واشنگتن را یافته اند.

تارنمای شبکه تله سور در گزارشی عنوان کرد، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی رو گذشته مذاکره مقامات ارشد این کشور با آمریکا را تایید کرد که چند روز پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس از مذاکره مخفیانه رهبر حزب سوسیالست حاکم ونزوئلا با دولت دونالد ترامپ خبر داده بود.

مادورو تایید کرد که مقامات ارشد دولت کاراکاس ماهها به مذاکره با نمایندگان دولت واشنگتن ادامه داده اند.

وی افزود: مذاکراتی انجام شده و ادامه خواهد داشت.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد که دولتش در حال مذاکره با نمایندگان مختلفی از دولت ونزوئلاست. ترامپ در عین حالی که نام این مقامات را اعلام نکرد اما گفت که این مذاکرات در سطوح مقامات ارشد برگزار می شود.

نیکلاس مادورو نیز در ادامه اظهارت روز گذشته اش ضمن اشاره به تهدیدات واشنگتن برای محاصره دریایی ونزوئلا عنوان کرد: اگر دونالد ترامپ روز بخواهد مذاکره کند، ما آماده هستیم. البته اگر آمریکایی ها به ما حمله کنند، ما نیز پاسخ آنها را خواهیم داد.

رئیس جمهوری ونزوئلا خاطر نشان کرد: یکسری دروغ هایی را در مورد ونزوئلا مطرح کرده اند و براساس آن به دنبال طراحی توطئه حمله هسند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی عنوان کرد که روسای جمهور آمریکا و ونزوئلا روز گذشته تایید کردند که مذاکرات مقامات ارشد دو کشور در جریان بوده است. مذاکره نمایندگان دو کشور در حالی افشا شده است که ونزوئلا ماههاست با شدیدترین فشارها و تحریم ها از سوی واشنگتن روبرو بوده است.

کاراکاس بارها آمریکا را به تلاش برای اندازی دولت مادورو با کمک خوان گوایدو رهبر مخالفان متهم کرده است.

گزارش از: اطهر اینانلو

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =