صادق زیبا کلام: چاره کار در بازگشت به آرمان های انقلاب اسلامی است

تهران-ایرنا- صادق زیبا کلام در میزگرد ایرنا در باره راه حل مسئله رویگردانی مردم از جریان های سیاسی گفت: هیچ چاره ای نداریم، مگر بازگشت به آرمان های انقلاب.  انتخابات آزاد، آزادی بیان، محدودیت قدرت حکومت، پاسخگو بودن حکومت و غیره اهدافی بود که قبل از انقلاب وجود نداشت و به خاطر آن مردم انقلاب کردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، دیدگاه کارشناسان سیاسی این است که عملکرد دو جریان سیاسی اصلی در اداره کشور به گونه ای بوده است که امروز مردم آن اقبال سابق را به آنها نداشته و باید با آسیب شناسی این مسئله راهکارهایی عملی برای برون رفت از این وضعیت پیدا کنند.

در این راستا گروه پژوهش های خبری ایرنا، اقدام به برگزاری میزگردی با حضور دکتر «صادق زیبا کلام» و «ابوالقاسم رئوفیان» از فعالین اصلاح طلب و اصولگرا کرده است. در ادامه مشروح صحبت های صادق زیبا کلام در این میزگرد آمده است.

** شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگر تمامه ماجرا» نشانه به بن بست رسیدن است

زیبا کلام در ابتدای سخنان خود گفت: فکر می کنم شعار«اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمامه ماجرا» که در ناآرامی های «دی۱۳۹۶» داده شد و عجیب است که ادامه پیدا کرده، نشان می دهد که از نظر جامعه شناسی جایگاه داشته است. ممکن است عده ای، مثلاً دو هزار نفر یا ده هزار نفر جمع شوند و شعاری را سر دهند ولی هیچ تداومی پیدا نکند. ولی اینکه یک شعاری در جامعه می گیرد، چون من معتقدم که شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمامه ماجرا» در جامعه گرفته و دارد تکرار می شود قابل توجه است.

وی افزود: جالب این است که برخی از مسئولین هم دارند از این شعار بهره برداری می کنند و خیلی هم بدشان نمی آید و دارند تکرار می کنند. من اتفاقاً برعکس آقای مهندس رئوفیان فکر می کنم که این شعار خیلی جای خوشوقتی و سربلندی ندارد. معنقدم این شعار یعنی بن بست و فلاکت . چون اصولگرایان چه کسانی هستند؟ آیا از کره ماه آمده اند، آیا از واشینگتن آمده اند؟ غیر از این است که اصولگرایان و جریان اصولگرایی محصول و مولود نظام جمهوری اسلامی بوده اند. آیا ما در سال ۱۳۵۷ می گفتیم اصولگرا، سال ۱۳۶۷، یعنی ده سال بعد هم می گفتیم اصولگرا، حتی ما در سال ۱۳۷۷ هم نمی گفتیم اصولگرا. اصولگرایی فرزند نظام جمهوری است و امروزه رسیده است به بن بست. نباید خیلی خوشحال باشیم که نسل جدید اصلاح طلب ها را لعن و نفرین می کنند. اصولگراها خیلی خوشحال هستند. تندروها و «جبهه پایداری» خیلی خوشحال هستند. «فرشگردها»  هم خیلی خوشحالند، البته اینها باید خیلی خوشحال باشند.

وی در ادامه عنوان داشت: اتفاقاً اگر کسی دوستجمهوری اسلامی باشد اصلاً نباید خوشحال شود. برای اینکه، اصلاح طلب ها از واشینگتن و پاریس نیامده اند، آنها نیز برای همین جامعه و محصولات جمهوری اسلامی هستند. حداقل در این بحث درخت سیاسی جمهوری اسلامی بعد از چهل سال دو میوه داشته است که یکی اصولگرایی بوده و دیگری اصلاح طلبی. امروز شواهد نشان می دهد که هردو آنها سقوط کرده و  به آخر خط رسیده اند. هردو بی اعتبار شده اند. نسل جدید، تحصیل کرده ها، روشنفکرها و نخبگان نه تره ای برای اصولگرایی خورد می کنند و نه برای اصلاح طلبی.

** پاسخ به گلایه خاتمی

این استاد دانشگاه به گلایه رئیس دولت اصلاحات پرداخت و گفت: آقای خاتمی رئیس دولت اصلاحات هفته گذشته هم از فراکسیون امید  گلایه کرده اند و هم از دولت آقای روحانی. گلایه شان هم مشخص بود که بالاخره مردمی که در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ به فراکسیون امید و یا دولت آقای روحانی رأی دادند خواسته ها و مطالباتی داشتند ولی شما انگار نه انگار که همچین خواسته هایی بوده است. من هم چند ساعت بعد در آن پست نوشتم که «آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا». خطاب به آقای خاتمی گفتم چرا الآن داری این انتقادات را مطرح می کنید. برادر شما ۳ سال و اندی سکوت کردید. باید خیلی زودتر از این ها از فراکسیون امید و آقای روحانی انتقاد می کردید. شما بودید گفتید دوبار تکرار می کنم که مردم آمدند پای صندوق. شما اعتبار مجلس را بالا بردید. برخی نمایندگان تهران در مجلس دهم با یک و نیم میلیون رأی وارد مجلس شدند. درحالی که قبلاً با دویست یا سیصد هزار رأی وارد مجلس می شدند. این را شما باعث شدید آقای خاتمی. بنابر این باید خیلی زودتر از اینها انتقاد می کردید.

فاکتورهای محلی و افزایش میزان مشارکت در انتخابات

وی در مورد میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۵۰ درصد در انتخابات اسفند ماه شرکت می کنند. چون در بسیاری از حوزه های انتخابی که یک یا دو نفر انتخاب می شوند درگیر مسائل منطقه ای، قومی و مذهبی حوزه انتخابی خود هستند.  چیزی حدود دو سوم کرسی های مجلس اساساً ارتباطی به اصولگرایی و اصلاح طلبی ندارد. این دو سوم درگیر مشکلاتی هستند که من اسم آن را گذاشته ام «ایذه-باغ ملک» از وقتی که به یاد دارم بین ایذه ای ها و باغ ملکی ها بر سر اینکه چه کسی نماینده شان بشود اختلاف بوده است. دو سوم حوزه های انتخابیه ما اینگونه است. اصلاً مهم نیست نماینده اصلاح طلب است، اصولگرا است و....مهم این است که باغ ملکی است. این موضوع باعث می شودکه بالای ۵۰ درصد در انتخابات مجلس شرکت می کنند.  به همین خاطر من در رابطه با انتخابات مشکل خاصی نمی بینم. فکر می کنم برگزار خواهد شد. ولی مسئله اصلی این احساس ناامیدی که نسبت به کلیت نظام بخصوص در بین اقشار و لایه های تحصیل کرده جامعه به وجود آمده است.

محدودیت های بخش انتخابی و پاسخگو نبودن بخش انتصابی

زیبا کلام عنوان داشت: اصلاح طلبان و اصولگراها که نمی توانند خارج از نظام فعالیت بکنند. نظام کلان مدیریتی کشور به دو بخش کاملاً مجزا تقسیم شده است. من اسم یکی را گذاشتم بخش «انتصابی» و دومی را گذاشتم بخش «انتخابی». بخش انتصابی همه قدرت و امکانات را در اختیار دارد. و اگر ضرورت هم پیدا کند بالاتر از قانون، فراتر از قانون و بیرون از قانون انجام وظیفه خواهد کرد. و بالاخره اساساً پاسخگو نیست و متأسفانه تمام تصمیم های مهم کشور در بخش سیاست خارجی و داخلی و غیره در بخش انتصابی گرفته می شود. بخش انتخابی دارای امکانات، قدرت و اختیارات محدودتری است و باید در چارچوب قانون انجام وظیفه کند.

او در ادامه گفت: اتفاقی که الآن افتاده این است که هرجا می روم آدم هایی هستند که می گویند ما نمی خواستیم در انتخابات شرکت کنیم. اما شما آمدید بحث کردید، فایل صوتی پخش کردید و ما هم آمدیم شرکت کردیم. می توانید بگویید چی تغییر کرده است. خوب همه چیز سرجای خود است. چرا چون بخش انتصابی اساساً پاسخگو نیست. اصلاً قبول ندارد که کارهایش اشتباه بوده است. این در حالی است که به اندازه وزن من کارهای بخش انتصابی  پر از اشتباه است. و اصلاً هم پاسخگو نیست.  لذا شرایط سخت و دشواری است. اصلاح طلب ها وضعیت شان طوری است که هم باید از یک جهت به بدنه  اجتماعی شان پاسخگو باشند و از انتخابات دفاع بکنند و هم از سوی دیگر باید در به این سؤال پاسخ دهند که چه چیزی تغییر کرده است.

حقوق اقلیت ها و انفعال اصلاح طلبان

زیبا کلام در ادامه سخنانش به موضوع اقلیت ها و اقشار مختلفی مانند کارگران و معلمان پرداخت و گفت: جریان اصلاحات نتوانسته است برای اقلیت های قومی و مذهبی جاذبه ای داشته باشد.  علیرغم اینکه در بسیاری از انتخابات گذشته، اهل سنت، کردها، بلوچ ها و غیره به طیف اصلاح طلب رأی بالایی دادند، اما متأسفانه هیچ پاسخی دریافت نکردند. ما شاهد بودیم که در هین انتخبات اخیر در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ کسانی مانند «مولوی عبدالحمید» و سایر چهره های اهل سنت چقدر رأی برای آقای روحانی جمع کردند. اما آقای روحانی حتی به خودش زحمت نداد که مولوی عبدالحمید و یا بزرگان کردها و یا اهل سنت را در مراسم جشن تحلیف دعوت کند.

 بنابر این، درست است که من به عنوان مثال یکی از عمده ترین گلایه ها از طرف کردها و اهل سنت  این است که می گویند ما با تمام وجود آمدیم و در انتخابات شرکت کردیم.  می گویند حداقل هایی را می توانستند انجام بدهند اما این حداقل ها هم متأسفانه انجام نشد. به همین حاطر می توان گفت که گروه های اجتماعی و صنفی بیش از دیگران اعتمادشان را به جریان اصلاح طلب از دست داده اند.

نباید فقط انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه رفت

زیبا کلام اظهار داشت: من هم می پذیرم که مشکلات اقتصادی وجود دارد. اما سؤال من از آقای رئوفیان این است که چقدر سیاست های کلان نهادهای انتصابی باعث این مصیبت ها شده و چقدر سیاست های بخش انتخابی. روحانی و بخش انتخابی چه کاری باید انجام دهند. وقتی شما تمام سیاست های  مهم خارجی در دست بخش انتخابی نیست و در دست شما است، این بخش چه کاری از دستش بر می آید.

او در ادامه گفت: آنجایی که آقای رئوفیان انگشت اتهام را فقط به سمت دولت نشانه می رود من مخالفم. من به عملکرد دولت به هیچ عنوان نمره بالا نمی دهم. اما معتقدم که حتی اگر «کینز» و «آدام اسمیت» و «ریکاردو» هم اقتصاد ایران را به دست می گرفتند مطمئن باشید بهتر از آقای «نوبخت» و آقای «جهانگیری» عمل نمی کردند. دلیلش هم واضح است؛ آقای رئوفیان بهتر از من می داند که دولت امروز که  بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسر بودجه دارد. چرا دولت با این میزان کسری بودجه مواجه شده است؟ برای اینکه بودجه سال ۱۳۹۸ بر اساس دومیلیون بشکه صادرات نفت با قیمت حدود ۶۰ دلار بسته شده است. این مقدار نفت، به ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است. خوب دومیلیون کجا و ۳۰۰ هزار بشکه کجا. چرا آقای رئوفیان نمی گویند که چه کسی و یا چه چیزی باعث شده است که نفت دومیلیون بشکه ای به ۳۰۰ هزار بشکه برسد.

چاره کار در پذیرش مشکل و بازگشت به آرمان های انقلاب است

وی به راه کارها اشاره کرد و عنوان داشت: پاسخ من به چه باید کرد این است که هیچ چاره ای نداریم، مگر بازگشت به آرمان های انقلاب.  انتخابات آزاد، آزادی بیان، محدودیت قدرت حکومت، پاسخگو بودن حکومت و غیره اهدافی بود که قبل از انقلاب وجود نداشت و به خاطر این موارد انقلاب شد. باید به همین آرمان های انقلاب اسلامی بازگردیم. شروع این کار هم این است که دعوا با دنیا، آمریکا ستیزی و غرب ستیزی و عربستان را به خاک سیاه خواهیم نشاند و غیره را کنار بگذاریم.

زیبا کلام افزود: راه کار عملی این است که همه ما با صدای بلند به شورای نگهبان بگوییم انتخابات باید آزاد برگزار شود. زندانیان سیاسی باید آزاد شوند. شاید آقای رئوفیان یادشان باشد آزادی زندانیان سیاسی در تمامی خواسته های انقلابیون بود؛در اعلامیه های امام و در همه بیانه ها بود. باید این خواسته ها را داد بزنیم و باید آنها را سر لوحه کارها ی خود قرار بدهیم.بنابر این، به نظر من راه حل برون رفت خیلی پیچیده و دشوار نیست.

وی در ادامه گفت:  شاه آنقدر غرور و تکبر داشت که در سال ۱۳۵۴ گفت هرکس نمی خواهد عضو حزب رستاخیز شود پاسپورت بگیرد و از کشور برود، ولی سه سال بعد سقوط کرد. بحث منفک شدن از جامعه و درجریان امور واقعی جامعه قرار نگرفتن خطرناک است. اگر مسئولین منفک از جامعه باشند،می توانند دچار بلایی شوند که شاه در آن زمان به سرش آمد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha