۳۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۰۶
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 83444809
۱ نفر

برچسب‌ها

او نوشت و من امضا کردم

کرمان - ایرنا - حضور ارزشمند و پر شور استاد جمال الدین مودب در گالری ارغوان کرمان که این روزها مزین به خلاقیت هنری ایشان شده، خط به خط شعرها و غزل های آنجا را برای بازدید کنندگان معنا کرده، استادی که در ارتباط با تابلوهای نفیس به نمایش گذاشته شده تاکیدش بر این است که این تابلوها را او یعنی عشق نوشت و من امضا کردم.

به گزارش ایرنا، یکصد اثر انتخابی از بین آثار ارزشمند استاد که در عرض ۱۰ سال گذشته نوشته و آماده سازی شده است در گالری ارغوان به معرض نمایش درآمده است که تعداد ۳۰ اثر برای فروش از یک میلیون و ۵۰۰ تومان تا ۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند و قیمت ها عموما بین ۴ تا ۵ میلیون تومان می باشد.

 استاد جمال الدین مودب متولد ۱۳۲۸ و بنیانگذار خوشنویسی در کرمان در حاشیه برگزاری این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا  گفت: این تابلوها را من ننوشته ام و عشق نوشته است و تنها من آن ها را امضا کرده ام.

پایه گذار خوشنویسی کرمان در ادامه می گوید: تمامی کارهای من در حوالی ساعت ۱۱ شب تا نماز صبح نوشته شده است و در بین آثاری که دارم کارهایی بوده که ۴ تا ۹ سال به طول انجامیده و بعد از پایان کار برای من کار انجام شده غیر قابل باور بوده است بنابراین تنها می توانم بگویم او نوشت و من امضا  کردم.

مودب از نوشتن ۵۰ میلیون ذکر و ۱۱ میلیون بار واژه عشق در آثارش نام برد و گفت: انسان با اعتقاد و ایمان به آنچه می داند می تواند به افلاک برود.

وی در رابطه با ارزش قلم گفت: در قرآن کریم خداوند به قلم قسم یاد کرده است بنابراین کسی که قلم را به دست می گیرد باید لیاقت و قابلیت گرفتن قلم را در دست داشته باشد و قلم ابزاری است که می توان در زندگی از آن مساعدت خواست.

این پیشکسوت خوشنویسی همه  تابلوها را فرزندان خود خواند و گفت: این ها فقط خوشنویسی نیست و مکنونات درونی است که قلم آن را ارائه کرده است.

مودب با اشاره به اینکه خوشنویسی ۱۲ اصل و مرتبه در آن تعریف شده است گفت: اگر هنرمند به مرتبه و اصل ۱۱ و ۱۲ قانون خوشنویسی برسد آن وقت است که خط او صفا و شان پیدا می کند و می رسد به جایی که هر چه در درونش هست تراوش پیدا می کند و انتقال داده می شود و مخاطب آنچه را که باید از نوشته دریافت می کند.

وی همچنین افزود: خوشنویسی معنای شعر را زنده می کند و باید به این باور داشت که کلمات روح دارند و زنده هستند و با انسان صحبت می کنند و انسان زمانی که به این مرتبه از باور رسید و توانست حیات کلمات را درک کند می تواند مکنونات درونی خود را انتقال دهد.

در ادامه علی اکبر اصفهانی یکی از قرآن نویسان کرمانی نیز گفت: این نمایشگاه یکی از بهترین و زیباترین و قوی ترین نمایشگاه هایی بوده است که در جهان از آن بازدید کرده ام.

وی افزود: تاکنون جایی با این تعداد اثر آن هم در مدت ۱۰ سال، کار و تجربه نشده است کارهایی که در تمامی آن ها می توان آثار معنویت را دید و آرامش واقعی را از اعماق این تابلوها درک کرد.

فاطمه کهن نیز عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان و مدرس دانشکده پزشکی نیز گفت: ارادت دیرینی با استاد داشته ام و سال های سال ایشان را می شناسم و بسیار خوشحال و خرسند شدم که امروز آثار ایشان به معرض نمایش گذاشته شد.

وی همچنین گفت: در بازدیدی که از کارهای استاد در قبل از نمایشگاه با  تعدادی از دانشجویان پزشکی داشتیم تاثیر زیادی بر احوال آن ها داشت و بسیار آن ها را تحت تاثیر قرار داد و این یعنی اینکه این کارها واقعا از دل برخاسته و تاثیرگذارند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در رابطه با خط انتخابی استاد که نسعلیق است  و در کارهای او به کار رفته است گفت: خط نستعلیق عروس خط های ایران  و در واقع عروس خط های زبان فارسی است که با معنویت و روحانیتی که در آثار وجود دارد به کارهای استاد زیبایی دو چندانی بخشیده است.

 کهن در ادامه افتتاح این نمایشگاه  را برای کرمان بسیار با ارزش دانست و گفت: آثار خلق شده استاد در کرمان سرمایه عظیمی است که به لطف خدا حفظ شد و بازگشایی این نمایشگاه به ارزش کرمان و کرمانی ها افزود.

وی با اشاره به اینکه بسیار خوب است قدر هنرمندان و آثاری که خلق کرده اند دانسته شود گفت: هر گوشه از تابلوهای این هنرمند علاوه بر ارزش زیباشناسی و محتوای ادبی، معنای خاصی را دارد که در اصل ارزش آن به همین معنای خاص است.

وی یکی از بزرگترین کارهای استاد را در خلق این آثار استفاده از ابیات و غزلیات ادبیات فاخر دانست و گفت: این آرزوی من بود که استاد خودشان حضور داشته باشند و در مورد تک تک تابلوهایشان صحبت کنند تابلوهایی که هر کدام هماهنگی های خاص و دارای یک پیام ویژه است و امروز این اتفاق زیبا افتاد.

علی اکبر نیک نفس دیگر عضو هیات علمی دانشگاه باهنر کرمان نیز   گفت: هنر گوهری است که در درون همه اشخاص وجود دارد و گوهر وجودی هر فردی به صورت های مختلف نمایان می شود و اگر کسی توانست گوهر وجودی خود را شناسایی کند و بر آن اساس درست حرکت کند مسلما این گوهر درخشنده خواهد شد.

وی افزود: استاد مودب گوهر وجودی خود را شناسایی کرده است و برای استخراج آن وقت و زندگیشان را گذاشته است و در زمینه هنر بسیار تلاش کرده اند و همین رمز موفقیت او بوده است.

وی با بیان اینکه هنر خوشنویسی یکی از ویژگی هایی است که مختص ایرانیان است گفت: خوشنویسی در فرهنگ سرزمین ما بسیار قوی است چه بسا در بسیاری از کشورها نیز این هنر متمایز است به گونه ای که به وسیله هنر خوشنویسی ادبیات و شعر برجسته تر می شوند.

نیک نفس با اشاره به اینکه خیلی وقت ها شده  که افراد یک بیت شعر یا غزل را می خوانند و بدون درک معنا از آن عبور می کنند گفت: خوشنویسی یک هنر چند وجهی است و همانطور که موسیقی باعث می شود یک غزل خیلی خوبتر دیده و شنیده شود هنر خوشنویسی نیز این امکان را فراهم می کند که ابیات و جملات بهتر دیده و شنیده شوند.  

وی برگزاری اینچنین نمایشگاه هایی را در اعتلای فرهنگ بسیار موثر دانست و گفت: این بسیار خوشحال کننده و مسرت بخش است که شرایطی فراهم شده است که یک هنرمند ارزشمند خودشان در کنار آثارشان حضور دارند و این نشانه این است که هنوز جامعه ما برای هنرمندان ارج قائل هستند.

گالری ارغوان واقع در بلوار صدوقی – صدوقی ۱۰ برای نمایش آثار استاد جمال الدین مودب تا اواخر شهریورماه ۱۳۹۸ هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۰ شب پذیرای علاقمندان به کار هنر خوشنویسی  و عموم مردم است.

گزارش : معصومه قطب الدینی 

۹۸۸۹ / ۵۰۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =