۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲:۳۴
کد خبرنگار: 2437
کد خبر: 83444757
۰ نفر
رئیس سازمان حج:18 هزار حاجی ایرانی از عربستان راهی کشور شدند

تهران - ایرنا- رئیس سازمان حج و زیارت گفت : از ابتدای آغاز عملیات انتقال حجاج تاکنون، 18 هزار و 479 حاجی ایرانی از عربستان به ایران منتقل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، علیرضا رشیدیان درنشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج وزیارت  افزود: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج،  این تعداد از حجاج معادل 9/20 در صد کل زائران و عوامل حج 98 است که به ایران منتقل شده است.
وی با بیان اینکه در این ارتباط 54 پرواز از فرودگاه مدینه و 22 پرواز از فرودگاه جده به مقصد ایران انجام شده است، گفت :
بر همین اساس هم اکنون تعداد زائران ایرانی در مدینه و مکه به ترتیب بیش از 8200 و 57000 نفر است.
به گفته وی، بدین ترتیب زائران  59 کاروان در مدینه و407 کاروان در مکه اسکان می یابند.
در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت با اشاره به گزارش های دریافتی مبنی براینکه حجم بار همراه زائران نسبت به سال های گذشته کمتر شده است، آن را نشاندهنده پاسخ مثبت حجاج به درخواست مسئولان محترم نظام برای تهیه سوغات از بازار داخلی دانست.
وی  با اشاره به اینکه این اقدام موجب شده است روند انتقال بار زائران توسط هواپیمایی بدون مشکل صورت گیرد، افزود: حجاج عزیز با این اقدام علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور به رونق تولید و اشتغال در داخل کمک کردند.
دراین جلسه همچنین دکتر محمد تقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت نیز از ارائه بیش از 500 هزار مورد خدمات به زائران از ابتدای عملیات حج 98 تاکنون در بیمارستان های مکه و درمانگاههای مدینه و مکه به انجام رسیده  است.
وی گفت: در تلاش هستیم تا 8 بیمار بدحال را با همکاری هواپیمایی به ایران منتقل کنیم.
وی با اشاره به اینکه تعداد فوتی ها تا 22 مرداد 13 نفر بوده و افزایش نیافته است، تصریح کرد: کمبود دارو وجود ندارد و اگر دارویی مورد نیاز باشد از بازار سعودی تهیه خواهد شد.
بر پایه این گزارش، این جلسه با گزارش سید محمد حسینی معاون بین اللمل بعثه درباره فعالیت های این معاونت در حج 98 و مقایسه آن با سال های گذشته ادامه یافت و حجت الاسلام والمسلمین سید جواد مظلومی معاون فرهنگی بعثه هم به تشریح برنامه های این معاونت در بخش های مختلف از جمله بازدید از اماکن زیارتی، موزه و پرده بافی در مکه، روایتگری، برگزاری مسابقات، همایش ها و آیین های مختلف در کاروان ها پرداخت.
در ادامه این جلسه موضوع پرداخت هدیه ملکی به شهدا و مجروحان حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام مطرح شد و نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت از رئیس سازمان حج وزیارت خواست این موضوع و مطالبه خانواده شهدای منا و پرداخت دیه به بازماندگان این فاجعه همچنان در ملاقات با مسئولان سعودی با جدیت دنبال می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =