۳۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۰۹
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83444712
۰ نفر

برچسب‌ها

پمپئو:شکاف در شورای خلیج فارس التیام نیافته است

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در حالی که مدعی شد توانسته‌اند بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی، پیوند ایجاد کنند، بر وجود شکاف در شورای همکاری خلیج فارس اعتراف کرد و گفت هنوز این شکاف التیام نیافته است.

مایک پمپئو عصر سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت بین المللی با تاکید بر چالش های امنیتی خاورمیانه برگزار شد، افزود: ما برای پیوندهای اسرائیل با همسایگان عرب آن، نشست ورشو را ترتیب دادیم.

وی با استقبال از حمایت انگلیس و بحرین برای پیوستن به ائتلافی که تاکنون عضوی نداشته است، ادامه داد: اخیرا برای حراست از کشتیرانی در خلیج فارس اقدام کردیم که تلاش های چندجانبه ما و بازتاب ارزش های جوامع آزاد است که این شورا باید از آن حمایت کند.وی با بیان اینکه بیایید به چالش های موجود در منطقه نگاه کنیم، به درگیری های لیبی و سوریه اشاره کرد و ادامه داد: شکاف در داخل شورای همکاری خلیج فارس هنوز التیام نیافته است، بسیاری از کشورها حقوق انسانی مردم خود را گرامی نمی دارند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: تروریست های رادیکال اسلامی و حامیان مالی آن به دنبال نقطه ضعف تازه برای سوء استفاده می گردند.

پمپئو در ادامه این اظهارات، اتهامات تکراری خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و گفت: جمهوری اسلامی و گروه های نیابتی آن به اشاعه ناآرامی در عراق، سوریه و یمن ادامه می دهند.

وی اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود را که به دنبال خروج یکجانبه و خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت، توسط آمریکا و اعمال تحریم های شدید علیه مردم ایران انجام شد، دیپلماسی اخاذی نام نهاد.

وی فهرستی از آنچه که تصور می کرد خلاف تعهدات ایران در برجام است، ارائه داد که عبارت بودند از : "ایران از محدودیت 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده فراتر رفت، حوثی های تحت حمایت ایران به فرودگاه ابها در عربستان حمله کردند، سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش داد و ایران به ادامه برنامه هسته ای در سرپیچی از تعهدات بین المللی تهدید می کند".

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: نیروی دریایی سپاه تلاش ناکامی داشت در تصرف نفتکش انگلیسی که از تنگه هرمز می گذشت، یک نفتکش با پرچم پاناما متعلق به امارات متحده و یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد که توقف نفتکش بریتانیا ادامه دارد.

پمپئو همچنین مدعی شد که ایران به تازگی یک موشک بالستیک آزمایش کرده است.

وی که در نشست پیشین این شورا درباره قطعنامه 2231 هم کوشیده بود تا اعضای شورای امنیت را به بازنگری نسبت به پایان یافتن برخی محدودیت های این قطعنامه در سال آینده ترغیب کند، این بار هم مدعی شد: ما به دقت به بندهای برجام که در اکتبر 2020 پایان می یابد، نگاه می کنیم. تحریم تسلیحاتی و همین طور محدودیت های سفر قاسم سلیمانی پایان می یابد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درج شمارش معکوس در تارنمای این وزارت خانه برای زمان پایان یافتن این محدودیت ها، گفت: زمان در حال از دست رفتن است، جامعه بین المللی وقت زیادی ندارد. همکاری بیشتری در خاورمیانه لازم است و به ذهنیت تازه ای برای حل چالش های قدیمی نیاز داریم.

پمپئو افزود: نشست ورشو برای آینده صلح است و هیچ کشوری موضوع این نشست و کارگروه های آن نخواهد بود، به همه نظرات احترام می گذاریم و حرف همه کشورها شنیده می شود.

وی ادامه داد: به روند ورشو ادامه می دهیم و انتظار داریم در سال 2020 بار دیگر این کشورها در ورشو جمع شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =