۲۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۶
کد خبرنگار: 953
کد خبر: 83444693
۰ نفر

برچسب‌ها

ولایت روح احکام اسلامی است

بندرعباس - ایرنا - عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: ولایت مانند روح برای احکام اسلامی است که بدون آن نماز ، روزه ، زکات و سایر اعمال بی روح‌ و اثر است.

آیت الله مرتضی مقتدایی شامگاه سه شنبه به مناسبت عید سعید غدیرخم در اجتماع بزرگ غدیریون در مسجد جامع بندرعباس افزود: بیان مساله ولایت امیر المومنین علی (ع) به اندازه‌ای مهم است که بدون بیان آن گویی رسالت پیامبر (ص) انجام نشده است.

وی ادامه داد: خداوند این روز را عید نامیده و مسلمانان به این مناسبت آنرا جشن می گیرند و همچنین این روز را که امیرالمومنین علی (ع) و سایر امامان (ع) توسط پیامبر (ص) به عنوان امام جامعه اسلامی معرفی می شوند آنرا عید آل محمد نامگذاری کرده اند.

دراین روز ۲ آیه شامل آیه ۶۷ سوره مائده ( یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ ۖ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ ) ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملاً (به مردم) برسان! و اگر نکنی، رسالت او را انجام نداده‌ای! خداوند تو را از (خطرات احتمالی) مردم، نگاه می‌دارد؛ و خداوند، جمعیّت کافران (لجوج) را هدایت نمی‌کند.

و خداوند در آیه ۳ سوره مائده می فرماید: الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ دِینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً «امروز کافران از دین شما مایوس شدند بنا بر این از آن ها نترسید و تنها از (مخالفت) من بترسید . امروز دین و آئین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آئین شما پذیرفتم ».نازل شد که یکی قبل از ابلاغ و دیگری بعد از ابلاغ ولایت نازل شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت : صاحب الغدیر در کتاب خود نوشته است ۳۰ نفر از بزرگان اهل سنت ذکر کرده اند آیه تکمیل دین پس از نصب امام علی (ع) به عنوان امام جامعه اسلامی نازل شده است.

آیت الله مقتدایی یادآور شد: به همین اندازه که امروز را جشن می گیریم باید به وظایف خود عمل کنیم و امام را در عمل یاری رسانیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر امیرالمومنین  علی (ع) را به عنوان امام و صاحب اختیار و مولا پذیرفته ایم باید تابع بوده و طبق سیره ایشان عمل کنیم.

غدیر، عیدالله‌الاکبر اصیل‌ترین و تاریخی‌ترین سند حقانیت شیعه بهانه‌ای است برای اینکه نیکوتر از هر شادمانی برای آن، اندیشیدن به فضیلت‌های امام علی علیه السلام، لبخند زدن، گذشت و گره‌گشایی از کار مردم را تمریم کنیم. 

از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد شده است؛ بدان جهت که در این روز نه تنها حضرت علی (ع) به عنوان جانشین پیامبر (ص) تعیین می شود، بلکه حضرت محمد(ص) بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا (س) و علی (ع) بودند را معرفی کرده و مژده ظهور حضرت مهدی (عج) را در آخر الزمان می‌دهد.

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) در ۲۴ یا ۲۵ ذی‌القعده سال ۱۰ هجری همراه با هزاران نفر برای به جای آوردن مناسک حج، از مدینه به طرف مکه حرکت کرد و از آنجا که این حج، آخرین حج پیامبراکرم (ص) بود به حجة‌الوداع مشهور شد.

وقتی اعمال حج پایان یافت و پیامبر(ص) همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کرد، ۱۸ ذی‌الحجه به غدیر خم رسیدند، در این مکان، «جبرئیل» آیه تبلیغ را بر پیامبر (ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسولش امر شد تا مولی علی(ع) را به عنوان ولی و وصی بعد از خود به مردم معرفی کند. 

عید غدیر تنها نه واقعه‌ای تاریخی، بلکه روز اسلام است؛ زیرا در این روز براساس آیه سوم از سوره ماده « اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً» از کامل‌شدن دین اسلام و انتخاب این دین از سوی خداوند سخن به میان آورده است لذا بر بزرگداشت و شادمانی در این روز تاکید فراوانی شده است.

در احادیث شیعه نیز تعابیری غدیر به عنوان عیدُاللهِ‌ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الهی)، عید اهل بیت پیامبراکرم(ص) و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای روز هجدهم ذی‌الحجه به عنوان عید غدیر از بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان به کار رفته است.

۳۲۱۹ /۶۰۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =