تولیدات سینمایی ایران و صربستان رونق می گیرد

اصفهان- ایرنا- یک سینماگر و فیلم ساز صربستانی گفت: قراردادی بین صربستان و ایران برای تولیدات مشترک سینمایی منعقد شد که باعث رونق فیلمسازی دو کشور می شود.

نخستین پنل تولید مشترک فیلم کمیته بخش بین الملل سی و دومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان بین ایران و صربستان امروز با حضور میرولیوب وکویچ، سینماگر صربستانی و علاقمندان به هنر هفتم به خصوص کودکان در محل کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

در این نشست میرولیوب وکویچ  گفت: در تولید مشترک فیلم بین ایران و صربستان  پیچیدگی‌های زیادی است ولی با این در جشنواره بین‌المللی فیلم که در کشور آلمان برگزار شد، قرارداد تولید مشترک بین دو کشور منعقد شد.

وی یادآور شد: کشور ما با سایر کشورهای دنیا همانند یونان و فرانسه تولیدات مشترک در زمینه فیلم سازی داشت و ما هم با بنیاد سینمایی فارابی ایران نیز قرارداد همکاری نوشتیم که فصل مشترکی در تولیدات سینمایی ماست.

وی تصریح کرد: در این قرارداد سینمایی چهارچوب ها و استانداردهای اخلاقی و محیطی دو کشور رعایت شده و  در این زمینه به نقطه اشتراک رسیدیم.

وکویچ با اهمیت دانستن به نقاط مشترک و همکاری در عرصه فیلم سازی گفت: فیلم‌های که توسط دو کشور به صورت مشترک ساخته می شود در مرکزی با عنوان هنر و صیانت از هنر صربستان نگهداری می شود.

وی با بیان این که به دنبال اشتراکات زیاد در زمینه فیلم سازی،  این مرکز برای ساخت فیلم با ایران علاقه زیادی دارد بیان کرد: ما در مدت زمان ۱۲ سال سینمای جهان را مورد بررسی قرار دادیم  که سینمای ایران یکی از مهمترین سینمای دنیا بود که مورد توجه ما قرار گرفت.

این سینماگر اروپایی با بیان این که قسمت بین‌الملل بنیاد سینمای فارابی ایران برای به نتیجه رسیدن این قرارداد مذاکرات زیادی را انجام داد افزود : در پایان این گفت گو گوها مقرر شد، ۶ پروژه که سه پروژه مربوط به ایران و سه پروژه مربوط به صربستان است برای ساخت بررسی شود و یک اثر هم برای تولید انتخاب شود.

وی با اشاره به خصوصیات و مدل های متفاوت در تولیدات مشترک در فیلم سازی تصریح کرد:  در عرصه ساخت فیلم دو واقعیت وجود دارد آن دو فیلمی که روی پرده مشاهده می کنیم و رویدادی که در واقعیت رخ می دهد که این دو با هم یکی نیستند.

وی با بیان این که عناصر هنری فیلم اتفاقات زندگی روزمره را پوشش می دهد گفت: به کودکان و نوجوانان اجازه دهیم در فیلم سازی اندیشه ها و طرح های خود را پیاده کنند و به آنها خط و مشی و چارچوب ندهیم.

وی با بیان این که رقابت بین کودکان و نوجوانان دو کشور باعث ساخت فیلم های متفاوت و متناوب با ایده های ویژه می شود، به کمک ها و حمایت های دولتی به سینماگران این کشور اشاره و اضافه کرد:  در سینمای صربستان مالیاتی که برای ساخت فیلم پرداخته می شود بعد از سه ماه به تهیه کنندگان آن بازگردانده می شود و این موضوع باعث می شود این پول برای فیلم ساختن فیلم هزینه شود که یکی از شاخص های مثبت برای تولیدات مشترت در عرصه فیلم سازی می تواند باشد.

آئین افتتاحیه سی دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان دوشنبه شب ۲۸ مرداد با حضور گسترده شهروندان اصفهانی و علاقمندان به هنر سینما در باغ غدیر این شهر در قالب یک جشن شهری برگزار شد.

جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۶۱ تا کنون در ۳۱ دوره برگزار شد و  در این مدت، ۱۹ دوره در شهر اصفهان، ۶ دوره در شهر تهران، پنج دوره در شهر همدان و یک دوره در شهر کرمان برگزار شد.

 بیش از ۱۱ سالن سینما در شهر اصفهان ۱۵۸ فیلم سینمایی را در طول هشت روز برای مردم اصفهان و مهمانان داخلی و خارجی جشنواره نمایش می دهند و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ صندلی در هر روز فیلم های متنوع جشنواره را به نمایش می گذارند.

در جشنواره امسال فیلم کودک اصفهان ۱۹۴  اثر در بخش سینمای ایران به دبیرخانه جشنواره رسید که از این تعداد حدود ۱۵ اثر در بخش فیلم سینمایی است و در این این دوره ۱۸۵ فیلم سینمایی، فیلم بلند و کوتاه، پویانمایی از سینمای ایران و جهان را اکران می‌شود.

سال گذشته سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌ های کودکان و نوجوانان هشتم تا چهاردهم شهریور ۹۷ در شهر اصفهان برگزار شد.

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از ۲۸ مرداد تا چهار شهریورماه ۱۳۹۸ برابر با ۱۹ تا ۲۶ آگوست ۲۰۱۹ در دو بخش «ملی» و «بین المللی» در اصفهان در حال برگزاری است.

۸۱۱۴/۶۰۲۶/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =