مخالفت فرمانده پیشین دفاعی هلند با شرکت در ماموریت دریایی تنگه هرمز

تهران – ایرنا - «دیک برلیجن» (Dick Berlijn) فرمانده پیشین نیروهای دفاعی هلند گفت که این کشور نباید در ماموریت دریایی آمریکا در تنگه هرمز در صورتی که هدف از این عملیات، اعمال فشار بیشتری بر ایران باشد، شرکت کند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس از لاهه، این سخنان در حالی مطرح شد و وزرای کابینه هلند پس از تعطیلات تابستانی پارلمان، ‌ در نشستی غیررسمی برای بررسی این راهبرد شرکت کردند.

از جمله موضوعات مهم در زمینه سیاست خارجی که ائتلاف حاکم «مارک روته» نخست وزیر هلند با آن روبه روست، درخواست های آمریکا از این کشور برای شرکت در عملیات های سوریه و مساله مربوط به ایران در خلیج فارس است.

تاکنون تنها انگلیس است که به عنوان متحد اروپایی آمریکا برای پیوستن به ماموریت دریایی واشنگتن در تنگه هرمز اعلام آمادگی کرده است.

کشورهای اروپایی میلی به حضور در این ائتلاف ندارند و آلمان اعلام کرده است که در این ماموریت شرکت نمی کند.۹۱۰۹

آمریکا در هفته های اخیر با مطرح کردن طرح ائتلاف دریایی تلاش کرده است تا به اصطلاح ائتلافی از کشورهای مختلف را برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و بویژه تنگه هرمز تشکیل دهد؛ اما واکنش سرد و بی اعتنایی کشورهای مختلف به این طرح نشان از عدم موفقیت ایالات متحده در تحقق چنین طرحی است.

طرح موسوم به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس چند هفته ای است که از سوی محافل سیاسی و نظامی ایالات متحده مطرح شده و دولت ترامپ با دعوت از ۶۰ کشور تلاش گسترده ای برای اجرایی کردن این طرح داشته است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به تازگی اعلام کرد که تجربه نشان می دهد حضور نیروهای آمریکا و خارجی در این آبها هرگز منجر به امنیت نشده و بهترین کاری که آمریکایی ها می توانند برای تامین امنیت این منطقه انجام دهند، این است که منطقه را به حال خودش رها کنند چرا که امنیت منطقه در طول تاریخ توسط همسایگان این آبها تامین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =