وزیر حج کشور نیجر: ایران همواره کشورهای اسلامی را به وحدت دعوت کرده است

تهرا - ایرنا - وزیر حج و عمره کشور نیجر گفت: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان از مسلمانان حمایت می کند و همواره جامعه اسلامی را به وحدت و توسعه فرهنگ اسلامی دعوت کرده است.

براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی حج، «جبریل بوکاری» وزیر حج و عمره نیجر و هیات همراه امروز (سه شنبه) با حضور در بعثه مقام معظم رهبری با حجت الاسلام و المسلمین «سید عبدالفتاح نواب» نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر حج و عمره نیجر با اشاره به مشترکات فرهنگی و دینی ۲ کشور از توسعه همکاری ها و رفت و آمد هیات‌ها بین دو کشور در حوزه حج و زیارت استقبال کرد و گفت: ایرانیان در توسعه فرهنگ اسلامی در نیجر نیز کمک کردند.

«جبریل بوکاری» با اشاره به اینکه نیجر در موضوع حج و در حوزه های پزشکی، حمل و نقل، تغذیه،  نحوه مدیریت کاروان ها و استقرار در هتل ها نیازمند تجارب جمهوری اسلامی ایران است، یادآور شد: علاقمندیم با کمک های فنی ایران بتوانیم برنامه های حج خود را گسترش دهیم.
وی همچنین تصریح کرد: بین خود و برادران ایرانی هیچ فاصله ای احساس نمی کنیم و امیدواریم ملاقات و گفتگوهای امروز به همکاری های بیشتر بین وزارت حج و عمره نیجر و بعثه جمهوری اسلامی ایران منجر شود.

وزیر حج و عمره نیجر با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با تمام توان از مسلمانان حمایت می کند، گفت: ایران اسلامی همواره جامعه اسلامی را به وحدت و توسعه فرهنگ اسلامی دعوت کرده است و  امیدواریم با همکاری دو کشور در این مسیر کمک کنیم.
وی گفت: دشمنان بدنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان هستند و با این موضوع آشنا هستیم و مسیر را بر اساس منافع انتخاب می کنیم.

بوکاری با اشاره به اینکه آمریکا و کشورهای استکباری بدنبال تضعیف مسلمانان هستند، تاکید کرد: آنها نمی توانند برای کشورها برنامه ریزی کنند و تنها راه نجات مسلمانان اتحاد است.

وزیر حج و عمره نیجر با اشاره به جوان بودن جمعیت این کشور افزود: باور داریم تنها کشوری که می تواند به مسلمان‌ها و تحقق وحدت کمک کند، جمهوری اسلامی ایران است و امیدواریم شاهد اتحاد بین کشورهای مسلمان باشیم.

وی با اشاره به آزاد شدن نفت کش جمهوری اسلامی در تنگه جبل الطارق تصریح کرد: ایران در این قضیه مقتدرانه ایستاد و این کشتی آزاد شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این دیدار با اشاره به تعداد زائران ایران در آیین های مهم مذهبی از جمله حج تمتع، سفر عمره و زیارت اربعین همچنین سفر به حرم رضوی گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که تجربیات خود را در حوزه حج و زیارت به نیجر و سایر کشورهای مسلمان آفریقایی منتقل کند.

حجت الاسلام و المسلمین «سید عبدالفتاح نواب» افزود: تبادل افکار و تجربیات بین مسلمانان در هم افزایی جامعه اسلامی آثار مثبت و خوبی می تواند داشته باشد و به همکاری های فزاینده منجر شود.  

همچنین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این دیدار خواستار اولویت بندی بخش های مورد علاقه هیات نیجر شد و گفت: آمادگی داریم کارگروه‌هایی تشکیل و اطلاعات مورد نیاز شما در آن ارائه شود.
سرپرست حجاج ایرانی افزود: مسلمانان باید ید واحد باشند و در تعامل با یکدیگر حرکت و به هم کمک کنند.

«سید جواد مظلومی» معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز در این دیدار درباره انتشارات بعثه مقام معظم رهبری در حوزه حج و زیارت و نحوه ساماندهی کاروان‌های حج توضیحاتی ارایه داد و گفت: بیش از هزار عنوان کتاب در این حوزه در سایت بعثه بارگزاری شده و برنامه های آموزشی به زبان های مختلف نیز در قالب لوح های فشرده تهیه شده که می تواند مورد استفاده وزارت حج و عمره نیجر قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =