۲۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۹
کد خبرنگار: 1269
کد خبر: 83444288
۰ نفر

برچسب‌ها

خبرهای کوتاه از استان اصفهان

اصفهان- ایرنا- بیش از ۶ هزار نفر در تیران مبتلا به فشار خون هستند، غدیر روز اکمال دین و اتمام نعمت الهی است، هزار لیتر گازوییل قاچاق در اصفهان کشف شد و برگزاری پیاده‌روی حرم تا حرم به مناسبت عید غدیر در اردستان از جمله خبرهای کوتاه روز سه‌شنبه استان اصفهان است.

تیران و کرون 

مدیرشبکه بهداشت و درمان تیران و کرون گفت: بر اساس تحلیل اولیه غربالگری فشارخون در این شهرستان بیش از شش هزار نفر مبتلا به بیماری شناسایی شدند.

حمیدرضا میرزاییان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از میان افراد مبتلا به فشار خون بیش از هزار نفر آن ها از بیماران خبر نداشتند و در طرح بسیج کنترل فشار خون توسط کارشناسان شناسایی شدند.

وی بیان کرد: غربالگری بیش از ۴۲ هزار نفر در تیران و کرون انجام شد که بیش از هشت هزار نفر آن ها افراد مسافر بوده اند و برخی شهروندان این منطقه نیز در مناطق دیگر مورد آزمایش قرار گیرند.

وی ادامه داد:شش هزار نفر از چمعیت مورد هدف تیران و کرون هنوز تحت غربالگری قرار نگرفته اند که باید شناسایی شوند و مورد غربالگری قرار گیرند که اطلاعات و آگاهی نسبت به این افراد جهت غربالگری نزد شبکه بهداشت و درمان شهرستان وجود ندارد.

مدیرشبکه بهداشت و درمان تیران و کرون تغذیه نامناسب، بی تحرکی و نبود آرامش روحی و روانی را در افزایش فشار خون موثر اعلام کرد و گفت: آمار ۷۰ درصدی بی تحرکی در بین مردم تیران و کرون و به ویژه دانش آموزان زنگ خطری است که باید مدیریت و پیشگیری شود.

وی اضافه کرد: تغییر سبک زندگی در تغذیه در بروز مشکلاتی برای سلامت نقش دارد و فرهنگ سازی صحیح در مدارس و رسانه ها باید به آن پرداخته شود.

بر اساس برنامه زمان بندی شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای نخستین بار، بسیج ملی کنترل فشار خون به عنوان طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه ۹۸ اجرا شد.

بیماری فشار خون بالا عوارض زیادی دارد؛ در افرادی که فشار خون بالا دارند، به علت فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب ضخیم می‌شود و این موضوع می‌تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی مدت، عمر فرد را کاهش دهد. همچنین فشار خون بالا باعث می‌شود تا چربی در دیواره سرخرگ‌ها سریع‌تر رسوب کند.

رگ‌های قلب در این افراد زودتر تنگ می‌شوند و خون کمتری به عضله قلب وارد می‌شود. اگر رگ‌های قلب بسته شوند و خون اصلاً به عضله قلب نرسد، سکته قلبی رخ می‌دهد. رسوب چربی در دیواره سرخرگ‌های مغزی باعث کم شدن جریان خون به مغز می‌شود. اگر تنگی بسیار شدید شود یا رگ‌های مغز کاملاً بسته شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.

فشار خون بالا می‌تواند باعث پارگی رگ‌های مغز شود و خون ریزی مغزی ایجاد کند که ممکن است باعث مرگ شود یا باعث اختلال در حرکت اندام‌ها، بینایی و قدرت تکلم شود. همچنین فشارخون بالا می‌تواند باعث نارسایی کلیه‌ها شود. حتی در فشار خون بالا، ممکن است چشم مشکل پیدا کند و باعث خون ریزی ته چشم، تاری دید و کوری شود.

شهرستان تیران و کرون براساس آخرین سرشماری داری بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت است.

۷۱۳۱

گلپایگان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان گفت: غدیر بزرگترین عید اسلامی ، عصاره رسالت انبیا، روز اکمال دین اسلام و اتمام نعمت خداوند بر انسان های روز زمین است.

حجت الاسلام عباس نصیر الاسلامی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بمناسبت عید غدیر افزود: در روز هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری در سفر حجة الوداع در سرزمین غدیر خم پیامبر اکرم (ص) به دستور خداوند حضرت علی(ع) را به مقام خلافت و امامت منصوب کردند.

وی ادامه داد: برای این روز اعمال مستحبی زیادی در روایات ذکر شده است که روزه گرفتن، خواندن ذکر و دعا، تبریک و تهنیت، آذین‌بندی، جشن گرفتن و شادی کردن، صله رحم، صدقه دادن و هدیه دادن از جمله این اعمال فردی و اجتماعی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان خاطرنشان کرد: همزمان با عید غدیر از دیشب و امروز ویژه برنامه هایی در امامزادگان هفده تن، سید و السادات،عمران ابن علی(ع)، ابراهیم سعید آباد، مسجد حجت الاسلام و دیگراماکن با سخنرانی، مداحی، پذیرایی، برگزاری مسابقه با اهدای جوایز و نور افشانی از سوی این اداره با همکاری هیات امنا و مراکز فرهنگی در حال اجراست.

وی تبلیغ پیام غدیر و تبیین جایگاه امامت و ولایت را از جمله اهداف برگزاری جشن های غدیر عنوان کرد و با اشاره به اینکه در شهرستان گلپایگان موقوفه ای  برای مصارف بزرگترین عید شیعیان عید غدیر به ثبت نرسیده است از خیران خواست در این زمینه نیز اهتمام داشته باشند.

۷۱۳۸

نایین

فرمانده  انتظامی نایین گفت: بر اثر تصادف یک دستگاه موتورسیکلت با پراید در خیابان مسجد جامع نایین یک نفر کشته شد.

سرهنگ ایرج کاکاوند در گفت و گو با ایرنا زمان وقوع حادثه رانندگی را شامگاه روز شنبه  اعلام و اضافه کرد: مصدوم  این حادثه شامل  یک مرد حدود۵۰ ساله با آمبولانس اورژانس به بیمارستان حشمتیه نائین منتقل شد.

وی افزود: راکب موتور سیکلت به بیمارستان اصفهان انتقال یافت که به علت شده جراحات وارده راکب موتور در بیمارستان اصفهان درگذشت.

فوریت‌های پزشکی شهرستان نائین با برخورداری از ۶ پایگاه، یک اتاق فرمان مشترک با شهرستان خور و ۴۲ نفر تکنسین و امدادگر به صورت ۲۴ ساعته خدمات به مصدومان و بیماران اورژانسی ارائه می‌کند.

۷۱۳۶

اصفهان

سرپرست پلیس آگاهی اصفهان از کشف ۳۱ هزار و ۴۷۴ لیتر گازوئیل قاچاق در بازرسی از یک کارگاه در این شهر خبر داد.

سرهنگ حسین ترکیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی اصفهان پس از دریافت خبری مبنی بر دپو و توزیع گازوییل قاچاق توسط فردی در یک کارگاه، موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی اظهار داشت: پس از هماهنگی قضایی و انجام بازرسی از محل، ۲۸ هزار و ۴۷۴ لیتر گازوئیل قاچاق از یک تانکر تعبیه شده در زمین و سه هزار لیتر نیز از یک وانت نیسان کشف شد.

سرپرست پلیس آگاهی اصفهان افزود: در این پیوند یک دستگاه کامیونت خاور و یک دستگاه وانت نیسان توقیف و یک نفر دستگیر شد که پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شد.

۶۰۲۷/۶۹۹۴

بهارستان

 ۳۰ میلیون تومان ارزاق جمع  آوری شده در روز عید غدیر خم  بین خانواده های نیازمند شهر جدید بهارستان  توزیع می شود.  

دبیر بنیاد غدیر شهر جدید بهارستان  در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در ادامه برنامه های بنیاد غدیر در دهه ولایت علاوه براکرام فقرا  تا چهارم شهریور و روز مباهله برنامه های متنوعی توسط این بنیاد در شهر جدید بهارستان اجرا می شود.

حجت الاسلام محمد زمانی با اشاره به جشن بزرگ پیوند زوج های آسمانی ، جشن مولای عرشیان ویژه جوانان ونوجوانان وجشن شب عید غدیر افزود:  تمامی جشن هایی که در سطح شهر برگزار می شود  به نام مولای عرشیان نام گذاری شده اما  مهم ترین برنامه های روز عید غدیر خم یکی  سفره اطعام امیرالمومنین است که در این روز تمامی نانوایی های دولتی اقدام به پخت وتوزیع نان رایگان می کنند و علاوه بر این در تمامی مساجد شهر پخت و توزیع غذا انجام می شود.

دبیر بنیاد غدیر شهر جدید بهارستان خاطرنشان کرد: علاوه بر بهزیستی اطعام غذا در مناطق فقیر نشین شهر توسط بنیاد غدیر و با راه اندازی ایستگاه صلواتی  انجام می شود و حدود ۸۰۰ طعام برای این ایستگاه ها در نظر گرفته شده است.

زمانی از حمل و نقل رایگان شهروندان در این روز خبر داد و گفت: باهمت شهرداری و شورای اسلامی این شهر حمل و نقل شهروندان در روز عید غدیر خم بصورت رایگان انجام می شود وکتابخانه های عمومی و مراکز فرهنگی شهر نیز برنامه های شادی برای کودکان زیر هفت سال برگزار می کنند.

به گفته وی بنیاد غدیر علاوه بر برنامه های دهه ولایت، در طول سال با برگزاری کلاس های ولایت و همچنین برگزاری ا ردوهایی جوانان ، نوجوانان  و دانش آموز را با شخصیت امیرالمومنین آشنا می کنند، این اردوها  تا غدیر سال آینده هر ماه با هدف غدیر شناسی و سفر به شهر مقدس قم انجام می شود.

۷۱۴۱/۶۰۲۶/

اردستان

همایش پیاده‌روی حرم تا حرم به مناسبت گرامیداشت عید غدیر خم از امامزاده موسی (ع) تا امامزاده اسماعیل (ع) اردستان برگزار شد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اردستان روز سه‌شنبه در آیین گرامیداشت عید غدیر خم در آستان امامزاده اسماعیل (ع) اردستان گفت: این مناسبت روز بستن پیمانی دوباره با امام راحل و رهبری معظم انقلاب اسلامی است و ان شاء الله سال آینده عید را با حضور و در کنار امام زمان (عج) جشن بگیریم.

حجت‌الاسلام سیدجواد حیدری‌طباء افزود: پیمان می‌بندیم که مانند دوران حماسی هشت سال دفاع مقدس، پشتیبان نظام اسلامی و آرمان های آن بوده و هم‌چون مردم بی‌بصیرت دوران حضرت امام علی (ع) نباشیم که با وجود بستن پیمان، آن را زیرپا گذاشتند.

وی بیان کرد: ملت ایران در ۴۰ ساله انقلاب اسلامی بارها پایبندی خود را ثابت کرده و امروز در دوران سخت اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه مستکبران زمان و اوج خیانت خائنین دوران، کسانی از ولی خدا بریده و با شیطان به عنوان ولی خود پیمان بسته‌اند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اردستان اضافه کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) به امت آخر الزمانی افتخار می‌کند که در بین بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر مسلمان جهان، ایرانی‌ها تنها ملتی هستند که مدافع ولی خدا بوده و غدیر را گرامی می‌دارند.

وی با تاکید بر صدور فرهنگ ولایتمداری به همه نقاط جهان یادآور شد: مجاهد نستوه یمنی نیز در دیدار رهبری فرزانه انقلاب اسلامی تصریح کرد که این ولایت، امتداد ولایت حضرت رسول اکرم (ص) و حضرت امام علی (ع) است و برای دوری ملت‌ها از گرفتاری در فتنه‌ها باید این راه ادامه یابد.

۱۰ نفر از شرکت‌کنندگان در همایش پیاده‌روی حرم تا حرم در ادامه هدایایی به قید قرعه دریافت کردند.

۷۴۳۱/۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =