جشنواره فیلم کوتاه طنین مسجد فرصتی برای پیوند فیلمسازان

تهران- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به سومین جشنواره فیلم کوتاه طنین مسجد گفت: این رویداد معنوی بستری برای کشف استعدادهای هنری نوجوانان و جوانان مومن وانقلابی و فرصتی برای پیوند هنرمندان و فیلمسازان مسجدی با علاقه مندان این هنر پرمخاطب است.

به گزارش عصر دوشنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سیدعباس صالحی به این جشنواره آمده است: «مسجد طراز اسلامی» مسجدی است که همه امور خداپسندانه و رهنمون به سعادت دنیوی و اخروی انسان را در بر می­گیرد. اهتمام به این مهم در بلندای تاریخ پرشکوه اسلام و ایران، به صورت خودجوش و مردمی حضور داشته است.

در این میان هنری که جوهره و نهاد آن معطوف به ارزش­ها و آموزه‌های ناب اسلام و مبتنی بر فطرت و نهاد انسان باشد، ظرایف و لطایف دین را به بهترین وجه به جهانیان معرفی می‌کند.

وی می افزاید: در روزگار ما  یکی از اثربخش­ترین ابزار هنر دینی در میان مردم به ویژه جوانان، ظرفیت سینما و تولید فیلم است. خوشبختانه کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در این راستا گام هایی برداشته‌اند که باید به بهترین وجه تداوم یابد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این پیام آورده است: جوانان برومندی که در سنگر مساجد در مسیر اعتلای هنر اسلامی تلاش می‌کنند، در ایجاد تمدن نوین اسلامی، که هنر و فرهنگ گوهر تابناک و شاخصِ آن تمدن عظیم است، رسالتی سترگ بر عهده دارند.

صالحی تاکید کرد: برگزاری «سومین دوره جشنواره فیلم کوتاه طنین مسجد» به میزبانی استان گلستان که در نوروز امسال داغدار حادثه تلخ سیل شد، یادآور این آموزه دینی است که تسلیم نشدن در برابر دشواری­ها و اتکال به رحمت خداوندی، موجب گشایش و ظفر خواهد بود.

وی در این پیام با قدردانی از تمامی تلاشگران و منادیان هنرِ دینی، به ویژه خادمان فرهیخته کانونی و فعالان مسجدی که آگاهانه، مسجد را ملجاء و مأمن حضور و حرکت فرهنگی هنری مردم می سازند، از خداوند متعال برای برگزارکنندگان این رویداد هنری آرزوی بهروزی و شادکامی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرازامیدواری کرد که در پرتوی توجهات حضرت ولی عصر (عج) به حرکت پیشروی خود ادامه دهند و چراغ کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور را پر فروغ نگه دارند.

سومین جشنواره فیلمسازی طنین مسجد

جشنواره طنین یک جشنواره ملی است و حدود ۶۰۰ اثر نیز به این جشنواره ارسال شده است و اگر بخواهیم کار را قوی‌تر در کشور داشته باشیم نیاز است که مسئولان استانی حمایت بیشتری از این جشنواره داشته باشند.

این جشنواره همسو با رسالت ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور یعنی اعتلای هنر مسجدی برگزار و با استقبال گسترده اعضای کانون‌ها مواجه شده است.

ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور همانطور که از نام آن برمی آید، در تلاش است تا با استفاده از بستر مهیای فرهنگ و هنر، ارزش های مسجدی را احیاء و در سبک زندگی جامعه نهادینه کند.

این جشنواره که سومین دوره خود را پشت سر می گذارد در ایام دهه ولایت و امامت برترین های خود را معرفی و تجلیل خواهد کرد.

این جشنواره که از سوی هنرمندان مسجدی مورد استقبال قرار گرفته، دردو بخش برگزار شده است، بخش «کانونی» به منظور شناسایی و آموزش استعدادها و بخش «آزاد» با هدف جریان سازی تفکر مسجدی و دینی در جامعه برگزار شده است.

در فیلم کوتاه داستانی در بخش آزاد و کانونی ۳۵۱ اثر (بخش اعظم تولیدات مربوط به بچه های کانون های مساجد است)، در بخش فیلم کوتاه مستند ۸۶ اثر، در پویانمایی ۲۰ اثر، نماهنگ کانون های مساجد ۲۵ اثر، فیلم موبایلی ساخته اعضای کانون ها نیزهشت اثر و فیلمنامه ۱۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است که در مجموع ۶۰۰ اثر را شامل می شود.

اختتامیه این جشنواره ۲۸ مرداد ماه همراه با برگزاری کارگاه های فیلم، فیلمنامه نویسی و بازیگری در استان گلستان برگزار می شود.

۱۵ اثر برتر در اختتامیه معرفی و تقدیر می شوند؛ در بخش آزاد سه اثر و در بخش های کانونی هم یک اثر برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر. علاوه بر این، از دو اثر شایسته تقدیر در بخش های آزاد و مستندهای کانونی نیز تجلیل به عمل می آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =