۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۴
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83443719
۰ نفر

برچسب‌ها

پاریس در تقاطع تپه کراک

تهران - ایرنا - در شمال پاریس، منطقه "پورت دو لاشاپل" محله ای موسوم به نام «لا کولین» یا "تپه کراک"(La Colline) به مکانی برای فروشندگان و مصرف کنندگان این ماده مخدر بسیار اعتیادآور تبدیل شده که ساکنان و صاحبان کسب و کارهای محلی را به ستوه آورده است.

پورت دو لا شاپل در حوالی حومه شهر پاریس، شبانه روز و آشکارا در مقابل دید همگان به "سوپرمارکتی" برای عرضه مواد مخدر به ویژه کراک تبدیل شده است؛ در لا کولین، کراک به صورت شبانه روزی و در هر هفت روز هفته در دسترس است.

"پاریس مچ" هفته نامه خبری فرانسوی در گزارشی به قلم «امیلی بلَشر» (Emilie Blachère) می نویسد: مخفی گاه کراکی ها نزدیک به یکی از ورودی های اصلی پاریس که چند متر آن سوتر، محل گذر روزانه ۲۵۰هزار خودرو و دهها رهگذری است که برای رساندن خود از این منطقه به نقاطی دیگر قدم های خود را شتاب می بخشند.

این منطقه قدیمی سبز نام خود را از "تپه کراک" گرفته است؛ بزرگترین سوپر مارکت فرانسوی که هفت روز در هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز باز است. "مشتری ها"ی درمانده روی زمین نشسته اند و دیگران با ناخن های خود زمین را برای جستجوی خرده های نان یا چند سنت گمشده زیر و رو می کنند.

در این تپه پوست کنده، چمن دیگر رشد نمی کند. یک زوج در گوشه ای مواد مخدر مصرف می کنند. برخی دیگر چادر برپا کرده اند. یک معتاد منتظر است و .. .مهاجران، عمدتا" از سومالی ، سودان و شرق که توسط مرکز پذیرش و موسسه های حمایتی جذب می شوند، در دام مصرف کراک افتاده اند. رؤیاهایشان، آنها آنها را به پاریس آورده است، اما اکنون زندانی یک کابوس هستند.

حضور فروشندگان و مصرف کنندگان کراک در این منطقه به معضلی جدی برای ساکنان آن تبدیل شده که به تعبیر نیویورک تایمز، آن را جهنمی برای صاحبان کسب و کار و ساکنان تبدیل ساخته است.

"نیویورک تایمز" در گزارش اختصاصی خود از این منطقه که به تازگی منتشر شده، می نویسد:‌ به گفته مقامات این منطقه قرار است به منطقه ای بهتر و امن تبدیل شود و در آینده هم یکی از ساختمان های دانشگاه سوربون و زیرساختی جدید برای بازی های المپیک سال ۲۰۲۴ پاریس، در این منطقه قرار است احداث شود  اما ساکنان محلی همچنان از این که نمایندگان آنها سریع تر در این زمینه اقدام نمی کنند، خشمگین هستند.
«توفیق اوچیچه» خدمتکار یک کافه خانوادگی به نیویورک تایمز گفته مقامات شهر درصدد هستند با ساختن خانه به معتادها این اجازه را بدهند که در این منطقه بمانند. به نوشته این روزنامه انگلیسی زبان، در حالی که «روئه»(Roué) که یک معتاد است، گفته برنامه ای برای استفاده از این خانه ها ندارد. او می گوید: تنها راه برای ترک  کردن مصرف کراک، این است که از پاریس برود. باید از لا کولین دور ماند.

«امانوئل اوستر» (Emmanuelle Oster)  رئیس پلیس جدید منطقه ۱۸ پاریس که از ماه نوامبر عهده دار این مسوولیت شده، می گوید از همان ماه مقابله با کراک را در اولویت دستورکار خود قرار داده است. به همین منظور به گفته او تمام ۵۰۰ افسر تحت مسوولیت اوستر در این زمینه سازماندهی و بیش از ۳۰۰ قاچاقچی مواد مخدر در نیمه ماه نخست سال ۲۰۱۹ دستگیر شده اند که  بیش از سال گذشته بوده است.به نوشته این روزنامه انگلیسی زبان، برآورد می شود که ۵ تا ۸ هزار معتاد به مصرف کراک در منطقه پاریس حضور داشته باشند و این همواره یک مشکل پنهان بوده است.

به گفته اوستر این مساله دیگر پنهان نیست و در معرض دید عمومی قرار گرفته است چرا که با ساخته شدن خانه ها مصرف کنندگان مواد مخدر وارد فضای باز می شوند.

او می گوید: "این فقط نمی تواند در شهری مانند پاریس در قرن بیست و یکم وجود داشته باشد."

"فرانس ۲۴ " هم در توصیف این منطقه می نویسد: محله ای از پاریس در سایه تپه کراک. ناامنی، بزهکاری ، احساس بی قانونی و مصونیت از مجازات: پلیس به خوبی در این زمینه ایفای نقش می کند اما مشکل همچنان باقی است.از پورت دو لاشاپل در منطقه ۱۸پاریس که بگذریم، یکی دیگر از محلات این شهر که توزیع و مصرف مواد مخدر در آن تبدیل به مساله ای جدی برای جمعیت ساکنش شده ، محله "بالارد"( Balard) در منطقه ۱۵ پاریس است که به نوشته روزنامه «لو پاریزین» فرانسه، هر روز جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله در این منطقه برای مصرف مواد مخدر دور هم جمع می شوند که ساکنان منطقه را خسته و کلافه کرده است.

"لو پاریزین» می نویسد: در این محله کوچک از پاریس که به خاطر صلح و آرامش خانوادگی اش شناخته شده است، ساکنان محلی از "پخش موسیقی تا ساعت ۵ صبح"، قاچاق مواد مخدر در خیابان و احساس ناامنی به ویژه برای کودکان به تنگ آمده اند. یک کالج و یک مهدکودک در نزدیک محل های معامله مواد مخدر قرار دارند.

فرانسه یکی از مقاصد اصلی قاچاق مواد مخدر بویژه از نوع کوکائین از مبداء آمریکای جنوبی است.باندهای بین‌المللی مواد مخدر اغلب به این شکل در کانتینرها به قاچاق کوکائین از آمریکای جنوبی به اروپا می‌پردازند.

پنجشنبه گذشته، ماموران گمرک فرانسه بیش از یک تن کوکائین را که در یک محموله خرما جاسازی شده بود، در بندر "لو آور" این کشور کشف کردند که به گفته وزیر اقدام و حساب های عمومی فرانسه، این بزرگترین کشف از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون محسوب می شود.

در سال گذشته میلادی، ماموران گمرک فرانسه ۱۲.۲ تن کوکائین در این کشور کشف کردند که نسبت به سال ماقبل آن ۳۲.۶درصد افزایش داشته است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی،  ۸۳.۴ تن انواع مواد مخدر از جمله ۱۱.۷ تن کوکائین در فرانسه کشف و ضبط شده بود.

یکی دیگر از بزرگترین محموله های کوکائین کشف شده در فرانسه مر بوط به اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۳(مهر ۹۲) است که در آن پلیس فرانسه ۱۳۰۰ کیلوگرم از این ماده مخدر را به ارزش ۵۰ میلیون یورو در یک هواپیمای مسافربری کشف کرد.

این هواپیما از مبدا کاراکاس پایتخت ونزوئلا وارد فرانسه شده بود.

اواخر نوامبر ۲۰۱۸ نیز مقامات فرانسه از کشف و ضبط ۱.۶ تن کوکائین در شمال‌غرب این کشور خبر دادند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =