برج نوآوری و دانش بنیان کیش راه اندازی و فعالیت خود را آغاز می کند

کیش - ایرنا - مدیرعامل منطقه آزاد کیش از راه اندازی و آغاز فعالیت برج نوآوری و دانش بنیان این جزیره در هفته دولت خبرداد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا این طرح با همکاری مشترک سازمان منطقه آزاد کیش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان و نوآور،به کارگیری قابلیتها و توانمندیهای نوآورانه ،توسعه پایدار و رونقل اقتصادی،  ایجاد فضای مناسب برای استقرار و فعالیت شرکت های دانش بنیان در جزیره کیش  طراحی و اجرا شده است.

   به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد کیش، تفاهمنامه اجرایی  این طرح علمی اقتصادی  و همکاریهای سه جانبه برای همکاری های مشترک  در زمینه تسهیل، استقرار و فعالیت شرکت های دانش بنیان در جزیره کیش یکشنبه گذشته در تهران با حضور  مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از مدیران مربوطه  در دفترمعاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری امضا شد .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش طی سخنانی در آیین امضای این سند همکاری با اشاره به ضرورت حضور فعال شرکت های دانش بنیان در این جزیره برای توسعه پایدار و رونق اقتصادی منطقه گفت: یکی از فعالیت‌های اساسی در برنامه راهبردی سه ساله ۱۴۰۰ کیش توسعه  فناوری‌های نوین است که در این راستا  مقدمات فعالیت های نوآورانه و مبتنی بر فناوری با آماده‌سازی برج نوآوری آزاد در کیش فراهم شده  و فعالیت این برج با توجه به ساختاری که وجود دارد، به مدیریت سازمان واگذار شده است.

وی افزود: با مدیریت یکپارچه و امکانات خیلی خوب درجزیره کیش ، برج نوآوری، می‌تواند حلقه ارتباط بسیار خوبی برای فعالان این عرصه باشد.

مظفری اضافه کرد: کیش می‌تواندمکان مناسبی برای اجرای طرح های ملی و تقویت داشته های ارزشمند کشور باشد  و  سازمان منطقه آزاد کیش تلاش دارد که  همه ظرفیت‌های کشور در این زمینه  استفاده کند .

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام آمادگی کامل برای حمایت از فعالیت شرکت های نوآور و دانش بنیان در جزیره کیش گفت: در راستای ایجاد زیر ساخت های مناسب برای استقرار شرکت های دانش بنیان در کیش، علاوه بر برج نوآوری، می توان از امکانات شهرک صنعتی جزیره کیش هم استفاده کرد.

 مظفری افزود: سازمان آماده است تا درچند مرحله سوله های متعددی را در شهرک صنعتی کیش ساخته تا برای کارگاه و یا دفاتر فعالیت در اختیار شرکت های دانش بنیان قراردهد.

  وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، برج نوآوری کیش به عنوان یک طرح ارزشمند و علمی، گام مهمی در توسعه اقتصاد دانش بنیان در جزیره کیش و کشور باشد.

دکتر علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با بیان اینکه جزیره کیش درسطح ملی، منطقه پیشرو در زمینه نوآوری های هوشمند بوده است گفت: راه اندازی برج نوآوری و فراهم کردن زمینه فعالیت گسترده شرکت های دانش بنیان، جزیره کیش را به ویترین فعالیت های نوآورانه و هوشمند کشور مبدل می کند.

وی یکی از نیازهای اساسی شرکت های دانش بنیان را تامین محل استقرار شرکت ها برشمرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی باهدف تسریع روند فعالیت شرکت های دانش بنیان، برای خرید دفتر یا کارگاه، تسهیلاتی را به این شرکت ها اعطا می کند.

علی وحدت افزود: شرکت های نوپایی که نیاز به خرید کارگاه یا دفتر نداشته باشند هم، می توانند ازتسهیلات سه ساله صندوق برای تامین هزینه رهن کارگاه یا دفتر شرکت استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه سیاست برخی نهادهای حاکمیتی بر این است که تجمیع محل  فعالیت شرکت های دانش بنیان در شهرها اثر بخشی بیشتری در موفقیت آنها دارد گفت : در راستای حمایت ازاین سیاست، شرکتهای نوآور و یا دانش بنیان با استقرار در مراکز نوآوری و یا پارک های فناوری، می توانند ازتخفیفات خوبی در تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردارشوند.

وحدت اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی برای نهادهای واسط مانند شتاب دهنده هایی که زمینه حضور شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را فراهم می کنند، درحوزه استقرار شرکت ها و تامین هزینه رهن دفاترو کارگاه ها، تسهیلاتی در نظر گرفته است. 

همچنین  سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست  با تاکید بر ظرفیت های قابل توجه جزیره کیش درتقویت اکوسیستم نوآوری تصریح کرد: سرمایه گذاران توانمند بخش خصوصی، کاهش بروکراسی و قوانین حمایت کننده درجهت تسهیل فضای کسب و کار و فعالیت شعب متعدد دانشگاه های مطرح کشور با حضور 7 هزاردانشجودرکیش ازجمله ظرفیت های ارزشمند و زیر ساخت های مهم کیش برای ایجاد وتوسعه اکوسیستم نوآوری هستند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به زمینه های مختلف اکوسیستم کارآفرینی درکیش گفت: فضای کسب و کارکیش درزمینه های گردشگری ، بانکداری، صنایع های تک و حمل و نقل، ظرفیت های مناسبی داردکه با آغاز فعالیت برج نوآوری تقویت خواهدشد.

  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در جزیره کیش زیرساخت های توسعه اقتصاد دانش بنیان و نوآورفراهم است گفت: جزیره کیش در زمینه نفت و گاز فضای بسیارخوبی دارد و شرکت های معتبری ازسرویس های موجود در جزیره کیش استفاده می کنند که این امرحمل و نقل در یایی و اقتصاد دریا را درجزیره کیش قوت بخشیده است.

وی همچنین به ظرفیت های حوزه بیوتک درکیش اشاره کرد و اظهار داشت: بیوتک دریایی توانمند در کیش زیرساخت مناسبی است که توسعه آن تغییرات بنیادی در اقتصاد کیش ایجاد کرده و فعالیت های نوآوری در این حوزه به توسعه و رونق اقتصادی پایدار منجر خواهدشد. 

ستاری تاکید کرد: فضای نوآوری درکیش ، اقتصاد را مد نظر دارد و بدون شک ساکنان و فعالان اقتصادی جزیره کیش با تکیه بر فعالیت های نوآورانه و مشارکت در توسعه این روش ها و فعالیت ها می توانند در رونق اقتصادی کیش سهم بسزایی ایفا کنند.

 در این نشست دکتر الیاسی با ارائه گزارشی درخصوص برج نوآوری در منطقه آزاد کیش گفت: هدف ما تبدیل کیش به الگوی ملی طرح های پیش‌ران است و امیدوارم منطقه آزاد کیش باظرفیت های مناسب و توانمندی های بالقوه پایلوت طرح های پیش‌ران کشور شود. 

1339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =