۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۲
کد خبرنگار: 2175
کد خبر: 83443461
۰ نفر
مقاومت در برابر جهانی سازی قوانین داخلی آمریکا

تهران- ایرنا- کاخ سفید اگرچه از دیرباز سیاست جهان شمول ساختن خواسته های خود را دنبال کرده است اما این رویکرد در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» آشکارا پیگیری می شود و تحلیلگران اعتقاد دارند کشورهای جهان به ویژه دولت های اروپایی با این خواسته واشنگتن مخالف هستند و در برابر آن مقاومت می کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» تقریبا از ابتدای دوره ریاست جمهوری به دنبال فشار حداکثری بر ایران است و اکنون هم تلاش می کند تا اجماعی را علیه تهران به راه بیاندازد. واشنگتن می داند برای رسیدن به این خواسته خود باید دیگر کشورها را برای پیوستن به ائتلاف آمریکا متقاعد کند.

ازآنجاکه بیشتر کشورهای جهان تاکنون از پذیرش ادعاهای ضدایرانی رئیس جمهوری آمریکا خودداری کرده اند، کاخ سفید سعی دارد با فشارهای اقتصادی و سیاسی دولت ها را با خود همراه سازد یا اینکه از طریقی بتواند خواسته های خود را در قالب احکام قضایی مشورع جلوه دهد و آن را به کشورهای جهان تحمیل کند. نمونه بارز این امر تحولاتی است که در مورد ابرنفتکش «آدریان دریا» (گریس 1) به وقوع پیوست.

برخی تحلیلگران اعتقاد دارند واشنگتن به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ عمیق تر و آشکارتر از پیشینیان خود در اتاق بیضی کاخ سفید برای سیطره بر جهان و مشروعیت بخشی به قوانین داخلی خود در عرصه های بین المللی برنامه ریزی می کند.

نشریه «Common Dreams» در همین زمینه آورده است پس از آنکه مقام های آمریکایی از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید از راه اندازی جنگ با ایران مایوس شدند از مسیر دیگری سیاست های خود را دنبال می کنند. اکنون ایالات متحده فرمان توقیف نفتکش ایرانی را صادر کرده است و این موضوع آشکارا نشان می دهد که تصمیم سازان در کاخ سفید تلاش می کنند تا قوانین داخلی خود را بر همه کشورهای جهان تحمیل کنند. این رفتار واشنگتن خشم و اعتراض کشورهای جهان را به همراه می آورد.

پس از آنکه دادگاه عالی جبل الطارق درخواست دولت ترامپ برای ادامه توقیف ابرنفتکش ایرانی را رد کرد، وزارت دادگستری آمریکا تنش میان واشنگتن و تهران را با صدور دادخواست مصادره کشتی گریس 1 افزایش داد. به همین دلیل برخی کارشناسان اعتقاد دارند شرایط نشان می دهد بولتون که از راه اندازی جنگ با ایران ناامید شده، مسیر رو در رویی با ایران را تا حدودی تغییر داده است.

در این حکمِ دادگاه ایالتی آمریکا ادعا شده است تمامی نفت داخل تانکر بعلاوه حدود یک میلیون دلار دیگر به اتهام نقض تحریم های اقتصادی بین المللی و پولشویی و  تلاش تهران برای کمک به تروریسم باید مصادره شود.

با این حال به گزارش شبکه خبری «الجزیره» هیچ دستور تازه ای از سوی بریتانیا یا جبل الطارق در مورد این حکم دادگاه آمریکایی اعلام نشد و در واقع به درخواست آمریکا ترتیب اثر داده نشد. علاوه بر این تهران اعلام کرد که پس از رسیدن خدمه جدید به این نفتکش، آدریان دریا حرکت خود را آغاز کرده است.

تلاش کاخ سفید برای مشروع سازی قوانین داخلی 

همه این اتفاقات در حالی رخ داد که بیش از یک ماه قبل نیروهای نظامی بریتانیایی این نفتکش را با درخواست کاخ سفید در شرق جبل الطارق توقیف کردند و مدعی شدند نفتکش در حال انتقال نفت به سوریه بوده است. این در حالی است که ایران چنین اتهامی را رد کرد و توقیف کشتی را تنها براساس فشار و درخواست دولت ترامپ به انگلستان ارزیابی کرد.

پس از آنکه دادگاه محلی از پذیرش خواست کاخ سفید برای ادامه توقیف نفتکش سر باز زد؛ دادگاه آمریکایی حکمی را صادر کرد که به اعتقاد مقام های ایرانی ادامه همان مسیر دزدی دریایی بود که ترامپ آن را آغاز کرد.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند اعلام حکم دادگاه داخلی که دولت ترامپ در مورد نفتکش ایرانی به آن استناد می کند با صراحت نشان می دهد که واشنگتن تلاش دارد تا قوانین داخلی خود را بر امور جهان تحمیل کند.

در همین راستا تحلیلگران مسائل بین المللی، همین خط مشی های دولت ایالات متحده را عاملی برای نارضایتی و حتی مخالفت دیگر کشورهای جهان ارزیابی می کنند. روزنامه «لس آنجلس تایمز» اعتقاد دارد سیاست های ایالات متحده به ویژه در حوزه تحریم ها و بحث ها در امور دریا به عنوان آزمونی برای صبر کشورهای جهان مخصوصا متحدان اروپایی کاخ سفید مطرح است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی موضوع نفتکش نه تنها به چالشی بزرگ میان ایران و غرب تبدیل شده بلکه واشنگتن را به علت مقاومت متحدان بین المللی سنتی دچار دردسر کرده است.

فشار حداکثری که اکنون دولت ترامپ بر تهران به اجرا در می آورد با هدف قطع صادرات نفت ایران عملی شد اما اکنون واشنگتن حتی از طریق ایجاد محدودیت حمل و نقل این خواسته خود را دنبال می کند. با این حال به اعتقاد نویسنده گزارش این روزنامه آمریکایی، تصمیم های این چنینی که آمریکا در اقصی نقاط جهان اتخاذ می نماید با محدودیت های قانونی مواجه خواهد شد که بخش مهم آن از سوی اتحادیه اروپا اعمال می شود. 

کشورهای اروپایی به علت مخالفت با رویکردهای ضدبرجامی رئیس جمهوری آمریکا تاکنون در مقابل سیاست ائتلاف سازی کاخ سفید مقاومت کرده اند و حتی برای حفظ و افزایش تعامل با ایران، به تلاش های دیپلماتیک خود شدت بخشیده اند. اگرچه اروپایی ها در برخی حوزه ها دیدگاهی شبیه به واشنگتن دارند اما آن ها در مورد بهترین شیوه برای حل و فصل این موضوع دچار اختلاف نظر شدیدی هستند. اروپایی ها بر این باورند که تسرّی فشار حداکثری کاخ سفید به موضوع حقوق دریاها و دیگر حوزه ها نه تنها تهران بلکه منافع پایتخت های اروپایی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

طبق این تحلیل از آنجاکه اروپا خود را در میانه تنش میان ایران و آمریکا می بیند در مقابل فشارهای ایالات متحده مقاومت می کند. به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، به همین دلیل موضوع نفتکش گریس 1 به عنوان آزمونی برای دولت های اروپایی به شمار می رود که تا چه اندازه در مقابل پافشاری ایالات متحده در اجرای تحریم ها و حکم دادگاه داخلی این کشور در عرصه فراسرزمینی مقاومت می کند. پذیرفته نشدن درخواست واشنگتن از سوی دادگاه جبل الطارق و خروج رسمی نفتکش ایرانی از توقیف نمونه ای از سرباز زدن کشورهای اروپایی از این رویکرد ترامپ ارزیابی می شود.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =