دانشگاه‌های غیرحاشیه خزر ناظر اتحادیه شوند

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل گفت: دانشگاه‌های غیرعضو در اتحادیه دانشگاه‌های کشورهای حاشیه دریای خزر برای توسعه روابط، به عنوان ناظر در اتحادیه حضور داشته باشند.

نشست رؤسای ۱۲ دانشگاه‌ ایرانی اتحادیه حاشیه خزر در آستانه بیست و سومین نشست رؤسای دانشگاه‌های اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر، به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حسین سالار آملی در این نشست گفت: اتحادیه‌های منطقه‌ای و به‌تبع آن همکاری‌های علمی منطقه‌ای از دو نظر حائز اهمیت است؛ نخست آنکه اشتراکات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی سبب می‌شود همکاری‌های منطقه‌ای پیشرفت بهتری داشته باشد.
وی افزود: همچنین همکاری‌های منطقه‌ای، سکویی برای فعالیت‌های جهانی است و با عنایت به این دو موضوع، اتحادیه‌های منطقه‌ای جزء اولویت‌های کشورهای پیشرفته است و وزارت علوم به ایجاد و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای اولویت داده و از آن‌ها حمایت می‌کند.
قائم مقام وزیر علوم تاکید کرد: این اتحادیه باید با توسعه تعاملات علمی و ایجاد و پرورش موضوعات مشترک، سطح فعالیت را میان کشورهای عضو ارتقاء داده و به سطوح مقامات عالی‌رتبه کشورهای متبوع برساند.
سالار آملی اظهار داشت: تعداد دانشگاه‌های عضو از هر کشور باید به موازنه مطلوب برسد و در همین راستا پیشنهاد می‌کنم ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها به‌طور مستمر در دستور کار اتحادیه باشد.
وی به رئیس دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر پیشنهاد کرد که با مسئولان وزارت امور خارجه دیدار و نشست داشته باشند تا کنشگران سیاسی به ظرفیت‌های علمی برای تقویت همکاری‌های علمی شناخت کافی پیدا کنند.

نشست آتی اتحادیه به میزبانی دانشگاه گیلان مهرماه امسال در رشت برگزار می شود.
اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۷۵ تشکیل شد و در حال حاضر ۵۷ دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز علمی و فناوری از کشورهای ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان در این اتحادیه عضویت دارند.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha