مشکلات اورژانس اجتماعی باید برطرف شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: اورژانس اجتماعی به رغم کارکرد خوب خود دارای مشکلاتی از جمله مشخص نبودن وضعیت استخدامی پرسنل آن، ۲۴ ساعته نبودن پایگاه های آن در برخی مواقع و نداشتن خودرو در ۱۵۰ پایگاه اورژانس اجتماعی است که این نقیصه ها باید برطرف شود.

وحید قبادی دانا روز دوشنبه در آیین تقدیر از کارشناسان اورژانس اجتماعی در کانون فکری و پرورشی کودکان و نوجوانان افزود: به این مساله آگاه هستیم که پوشش اورژانس اجتماعی مناسب نیست و در زمان هایی، این پوشش ۲۴ ساعته نیست به طورمثال اگر کسی خودکشی می کرد باید تنظیم می کرد که در ساعت اداری خودکشی کند؛ درباره خشونت های خانوادگی نیز وضع به همین منوال بود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون پایگاه های اورژانس اجتماعی در ۱۵۰ شهر بدون خودرو است؛ در برخی جاها نیز این خودروها به صورت استیجاری بوده و متحدالشکل نیستند. با توجه به رشد فناوری اطلاعات، هنوز بسیاری از ثبت های ما دستی انجام می گیرد.

قبادی دانا اضافه کرد: نیروهای اورژانس اجتماعی متخصص و دلسوز هستند اما این سئوالات وجود دارد که آیا آنان اجازه ورود به محل زندگی و کار افراد را دارند؛ آیا ساز و کارهای لازم دیده شده که به طور مثال در مواردی مانند خودکشی، این نیروها نیز حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۳۵۸ پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور گفت: این مراکز به خرج نیروهای انسانی اداره می شود، این نواقص باید برطرف شود. گاهی فردی دچار حملات روان شده و به نیروهای اورژانس اجتماعی حمله می کند یا از آنان شکایت می کند بنابراین سلامت آنان در مکان های نیازمند به اورژانس اجتماعی باید تضمین شود و سختی کار آنان به ویژه برای زنان لحاظ شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، وضعیت استخدامی پرسنل اورژانس اجتماعی را یکی از دغدغه های مهم این حوزه عنوان کرد و گفت: از روزی که به این سازمان آمدم با این درد آشنا شدم؛ سازمان بهزیستی کشور طبق قانون متولی سلامت اجتماعی در کشور است؛ از ۲۲ هزار نفر نیروی انسانی شاغل در این سازمان، ۴۵۰۰ نفر از آنان در اورژانس اجتماعی شاغل هستند که متاسفانه خرید خدمت می باشند درحالیکه در این حوزه نیاز به انباشت تجربه و تخصص و دانش داریم.

قبادی دانا افزود: متاسفانه شرایط استخدامی کارکنان اورژانس اجتماعی مناسب نیست و این نیروها با مدارک کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی و روانشناسی، امنیت شغلی ندارند و برای پرداخت حقوق آنان در سال ۹۸، کسری بودجه داریم؛ بودجه حقوق در سال ۹۷ بسته شده است، درحالیکه پرداختی ها براساس سال ۹۸ انجام می گیرد.

وی ادامه داد: برای استخدام کارکنان اورژانس اجتماعی با سازمان مدیریت و برنامه، کمیسیون اجتماعی مجلس و سازمان اجتماعی وزارت کشور وارد مذاکره شدیم و چاره ای نداریم جز اینکه طرح جامعی برای مرکز اورژانس اجتماعی داشته باشیم که این کار آغاز شده است؛ دیدارهایی با روسای مرکز فوریت های پزشکی داشتیم تا از برخی الگوی آنان کمک بگیریم البته جنس کار ما متفاوت است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: زیبنده نیست که پس از ۲۰ سال از فعالیت نهاد کارآمد اورژانس اجتماعی در مسائل پایه ای مانند استخدام دچار اشکال باشیم.

وی یادآور شد: اورژانس اجتماعی از سال ۷۸ کار خود را به صورت آزمایشی آغاز کرد و خودروهای آن از سال ۸۶ به صورت متحدالشکل درآمدند و در سال ۹۵ مجهز به سیستم ردیاب شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =