نوید تقویت مناسبات علمی گروه دی۸ با پایگاه استنادی جهان اسلام داده شد

شیراز-ایرنا- دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه موسوم به «دی ۸» (D۸) و هیات همراه در سفر به شیراز و نشستی با مدیران پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)،‌ راه‌های توسعه تعاملات علمی دوجانبه را بررسی کرد.

کو جعفر کوشعری ( Ku Jaafar Ku Shaari ) دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی کشورهای عضو «دی ۸»  دوشنبه از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام مستقر در شیراز بازدید و در نشستی با مدیران این مجموعه راه‌های گسترش همکاری های دوجانبه را بررسی کرد.
طرفین در این نشست روند اجرایی تفاهم‌نامه فی‌مابین که مردادماه سال ۱۳۹۷ با هدف رصد مستمر جایگاه علمی کشورهای عضو «دی ۸» منعقد شد را بررسی کردند.

عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه منعقده میان «دی ۸» (D۸) و ISC، انجام برنامه‌های مشترک تحقیقاتی به منظور ارتقای رتبه علمی دانشگاهها و مراکز پژوهشی «دی ۸»در رتبه بندی‌های جهانی، معرفی اندیشمندان و محققان برجسته D۸ به جامعه بین‌المللی و برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش ها و کارگاه‌های مشترک ارتقای اثربخشی تولیدات علمی در کشورهای عضو D۸ از دیگر مباحثی بود که در نشست امروز بررسی شد.
دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی کشورهای عضو D۸ در این نشست ضمن معرفی ماموریتهای ۲ شبکه پیشگامان تحقیق و نوآوری "D۸ NPRI" و تبادل و انتقال فناوری "D۸ TTEN" در ترکیه از رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام خواست جهت تامین منابع اطلاعاتی و علمی این ۲ سیستم به آنها کمک کند.

گروه دی۸ (Developing ۸ / D-۸ or Developing Eight) متشکل از هشت کشور مسلمان در حال توسعه متشکل از اندونزی، مالزی، پاکستان، بنگلادش، ترکیه، مصر، نیجریه و ایران است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی تشکیل شده است.
پایه گذار گروه D۸ نجم الدین اربکان نخست وزیر فقید و اسلام گرای ترکیه بود که با سفر به هشت کشور عضو در تیرماه سال ۱۳۷۵ زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.
نخستین اجلاس سران دی ۸، در شهر استانبول در خرداد ماه ۱۳۷۶ برگزار شد.
دبیرخانه دائمی این سازمان در استانبول قرار دارد و دبیرکل آن به مدت چهار سال و به صورت دوره ای از سوی کشورهای عضو تعیین می شود.
کشاورزی، صنعت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، تجارت و گردشگری از جمله زمینه هایی است که در سازمان دی۸ در اولویت قرار دارد و در این رابطه اقدامات مناسبی برای تسهیل تجارت میان کشورهای عضو صورت گرفته است.
موافقت نامه تجارت ترجیحی، موافقتنامه تسهیل صدور روادید بازرگانی، همکاری های هواپیمایی کشوری، موافقت اولیه تاسیس دانشگاه دی۸ در همدان، همکاری های علمی و فناوری، تشکیل فدراسیون اتاق های بازرگانی از جمله این اقدامات است.

تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نیز در چهارمین نشست آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای اسلامی در اکتبر ۲۰۰۸ در باکو پایتخت آذربایجان به تأیید رسید و بر این اساس دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی موظف به همکاری با این پایگاه هستند.
در سال ۱۳۸۷ شورای گسترش آموزش عالی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد این پایگاه به‌صورت یک مؤسسه پژوهشی مستقل، اساسنامه و تشکیلات سازمانی آن را تصویب کرد. کشورهای اسلامی در پنج منطقه مختلف از جمله جنوب شرقی آسیا، کشورهای عربی، کشورهای اسلامی غیرعربی قاره آفریقا، کشورهای آسیای مرکزی و منطقه قفقاز و سایر کشورهای اسلامی در منطقه خاورمیانه، اروپا و آمریکای جنوبی امکان بهره‌برداری از خدمات ISC را دارند.
نمایه‌سازی نشریات معتبر کلیه کشورهای اسلامی در تمام حوزه‌های موضوعی و به زبان‌های مختلف به منظور ایجاد یک شبکه علمی در جهان اسلام، ارزیابی مستمر نشریات با هدف ارتقای شبکه علمی کشورهای اسلامی، پایش مستمر جایگاه علمی کشورهای مختلف دنیا و به‌خصوص کشورهای اسلامی از ماموریت‌های این پایگاه استنادی مستقر در شهر شیراز است. 
۹۲۵۴/ ۲۰۲۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =