۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83443137
۰ نفر
ترامپ خرید گرینلند را به معامله مستغلات تشبیه کرد

تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با اعلام اینکه منطقه نیمه خودمختار گرینلند تنها مسئولیت و بار مالی دانمارک را افزایش می دهد، گفت که این خرید در اصل، یک معامله بزرگ املاک و مستغلات است که به دلیل اهمیت استراتژیک این منطقه با مقامات دولت دانمارک مطرح کرده است.

گزارش روز پنج شنبه روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر تصمیم ترامپ برای خرید گرینلند، باعث تعجب و شگفتی بسیار شد. مقامات گرینلند در واکنش به این اظهارات اعلام کردند که گرینلند فروشی نیست و ترامپ نیز روز یکشنبه گفت به لحاظ استراتژیک به گرینلند علاقه مند هستیم، البته این موضوع اولویت شماره یک ما نیست.

ترامپ در پاسخ خبرنگارانی که در مورد علاقه وی به گرینلند سوال کرده بودند، گفت: «ما فقط در مورد این موضوع صحبت کردیم، در اصل دانمارک صاحب گرینلند است و ما متحدان خوبی با دانمارک هستیم و در زمینه های مختلفی از آنها حمایت کردیم. »

آمریکا در پایگاه هوایی تول (Thule) که ۱۲۰۰ کیلومتری شمال مدار قطبی است یک رادار مستقر کرده که بخشی از سامانه هشدار زودهنگام موشکی این کشور به شمار می رود.

از سوی دیگر، آمریکا به دنبال آن بوده تا مانع از حضور اقتصادی چین در گرینلند شود و پنتاگون در سال ۲۰۱۸ میلادی توانست تا جلوی سرمایه گذاری چین در سه فرودگاه این جزیره را بگیرد.

ترامپ در این باره می گوید: «گرینلند از نظر استراتژیکی جالب است و ما مایل به خرید آن هستیم اما صحبت های مختصری با آنها صورت گرفته است.»

ترامپ که در بازار املاک و مستقلات نیویورک توانسته است ثروت هنگفتی به دست آورد و مالکیت و مجوز خاصی برای خرید ملک و املاک در سراسر جهان دارد، به نظر می رسد که ایده خرید گرینلند را از منظر توسعه دهنده پایگاه های نظامی آمریکا بررسی می کند.

ترامپ می گوید: «در اصل، این یک معامله بزرگ املاک و مستغلات است؛ کارهای زیادی می توان در این راستا انجام داد. گرینلند به دانمارک بسیار صدمه می زند، زیرا آنها تقریبا ۷۰۰ میلیون دلار در سال برای داشتن آن هزینه صرف می کنند،  بنابراین متحمل مخارج بالایی می شوند.»

مشاور اقتصادی کاخ سفید در مصاحبه شبکه خبری فاکس نیوز اعلام کرد که گرینلند یک موقعیت استراتژیک و غنی از مواد معدنی و با ارزش است.

انتظار می رود که ترامپ ماه سپتامبر سفر خود به اروپا از دانمارک نیز دیدن کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =