ذخیره‌سازی سلول‌های مزانشیمی بافت بند ناف به‌زودی ممکن می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر کیفیت شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان بر لزوم استفاده از زباله‌های بیولوژیک زایمانی برای مصارف درمانی تاکید کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود از ابتدای سال ۹۹ امکان ذخیره‌سازی سلول‌های مزانشیمی بافت بند ناف در تمامی دفاتر این شرکت فراهم شود.

دکتر اشکان مزدگیر روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: باتوجه به وجود دانش فنی این موضوع، امکان ارائه این خدمت در آینده نزدیک مهیاست اما یک سری ملاحظاتی فنی در این زمینه وجود دارد که باید برطرف شود تا بتوانیم این خدمت را به مردم ارائه دهیم.

وی اظهار امیدواری کرد تا ابتدای سال آینده، ملاحظات فنی در این موضوع برطرف شود تا مردم بتوانند از این فناوری پیشرفته برای درمان بیماری استفاده کنند.

ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی در بانک سلول‌های بنیادی خون‌ساز رویان

وی به ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی در بانک سلول‌های بنیادی خون‌ساز رویان اشاره کرد و گفت: تاکنون هزار نمونه سلول‌های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی در این بانک جمع‌آوری شده است.

مزدگیر اظهار داشت: این کار به منظور خدمات‌رسانی به افرادی که به بیماری‌هایی مانند مولتیپل میلوما، لنفوم هوچکین، لنفوم نان‌هوچکین، آنمی آپلاستیک، لوسمی حاد لنفوئیدی و آنمی‌ سلول‌ داسی‌شکل مبتلا هستند، فراهم شده است.

مدیر کیفیت شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان بیان داشت: از سال ۹۶ این خدمات توسط شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان در سطح وسیعی در حال ارائه است و این امکان در تمامی شهرهای کشور توسط نمایندگی‌های این شرکت با همکاری مراکز پیوند فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه این کار روند درمان این بیماران را تکمیل می‌کند، افزود: تابه‌حال از این روش درمانی برای مداوای برخی بیماران استفاده شده و شاهد نتایج خوب این روش درمانی بودیم.

خون بند ناف ظرفیت درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری را دارد

وی با اشاره به اینکه خون بند ناف ظرفیت درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری را دارد، اظهار داشت: این بیماری‌ها عمدتا منشاء خونی و عصبی دارند که می‌توان به انواع سرطان خون، نقص سیستم ایمنی، بیماری‌های عصبی مانند اوتیسم، فلج مغزی و پارکینسون اشاره کرد که کارآزمایی بالینی این بیماری‌ها برای درمان بیماران در دنیا در حال انجام است.

مزدگیر بیان داشت: در کشور ما برخی بیماری‌های خونی مانند تالاسمی‌ها، انواع سرطان‌های خون و همچنین آنمی آپلاستیک با استفاده از این روش در حال درمان هستند و فلج مغزی هم در مرحله کارآزمایی بالینی بوده و در مورد بیماری‌هایی با منشا عصبی هم کارهایی انجام شده است.

وی اظهار داشت: اکنون محققان دنیا در زمینه درمان دیابت با استفاده از سلول‌های بنیادی در حال فعالیت هستند و در کشور ما هم تحقیقات پایه‌ای در این زمینه در حال انجام است تا بتوانیم با استفاده از سلول‌های بنیادی، دیابت را درمان کنیم.

مزدگیر، خدمات آزمایشگاهی HLA را یکی دیگر از فعالیت‌های این مجموعه اعلام کرد و گفت: این آزمایش‌ها بزرگ‌ترین ظرفیت انجام تست‌های HLA را در کشور فراهم کرده است.

مدیر کیفیت شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان بیان داشت: تنها مرکزی در کشور هستیم که HLA آنتی‌بادی با روش ملکولی را انجام می‌دهیم و بیماران می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه فرصت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای هر نفر فقط در زمان تولد وجود دارد و امکان ارائه مشاوره رایگان ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در مجموعه رویان وجود دارد، به تمام خانواده‌هایی که در آستانه تولد نوزادشان هستند توصیه کرد بعد از دریافت مشاوره و در صورت تمایل نسبت به عضویت در بانک خون بند ناف رویان اقدام کنند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha