۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۶
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83442850
۰ نفر
شخصیت های مسیحی لبنان در تیررس تحریم های آمریکا

بیروت - ایرنا - یک روزنامه لبنانی با اشاره به تهدیدات آمریکا مبنی بر شدت بخشیدن تحریم ها علیه حزب الله نوشت: این تحریم ها به حزب الله و شخصیت های شیعه لبنان ختم نمی شود، بلکه شخصیت های مسیحی نزدیک به این حزب و سوریه را نیز دربرمی گیرد.

روزنامه "الاخبار" روز دوشنبه در مطلبی با عنوان "تحریم های آمریکا علیه وزیران و تاجران مسیحی" نوشت: اخیرا اخبار زیادی در خصوص تحریم های واشنگتن علیه متحدان حزب الله در لبنان به ویژه "جریان آزاد ملی" به رهبری "جبران باسیل" و "جریان المرده" به رهبری "سلیمان فرنجیه" و "حزب سوسیال اجتماعی لبنان" به گوش می رسد و به این ترتیب تحریم های آمریکا این بار وزیران و تاجران مسیحی لبنانی را نشانه رفته که واشنگتن آنان را به کمک کردن به حزب الله متهم کرده است.

آمریکا تحریم برخی اعضای حزب الله را قطره ای از باران دانسته، به این معنی که به دنبال انتقال به مرحله جدیدی از تحریم ها است؛ به عبارت بهتر لابی فشار در واشنگتن با استفاده از شرایط داخلی این کشور و انتخابات ریاست جمهوری و نیز شرایط خارجی شامل درگیری بین آمریکا و ایران و فشار روز افزون اسرائیل بر حزب الله و متحدانش در لبنان، در حال پیدا کردن جایگاهی در مراجع تصمیم گیر کاخ سفید است.

الاخبار افزود: از نظر این گروه فشار، گام های این چنینی می تواند تغییر مستقیم در مدیریت حکومت لبنان را تضمین کند، زیرا اکتفا کردن به تحریم افراد شیعه نزدیک به حزب الله اگر چه اهداف مستقیم خود را تحقق بخشیده است، اما چنانچه حلقه مالی و اقتصادی گسترده تری را شامل نشود، اهداف مورد انتظار را تحقق نمی بخشد، اما چنانچه دایره تحریم ها گسترش یابد و علاوه بر حزب الله، نیروهای حامی آن را نیز دربربگیرد، مانع از این می شود که این گروهها متحدان واشنگتن در لبنان را تحت فشار قرار دهند.

به این ترتیب آمریکا به طور مستقیم جریان آزاد ملی را هدف قرار داده و در نظر دارد نه فقط روند انتقال کمک مالی به حزب الله را محدود کند، بلکه تحرک افراد نزدیک به این دو جریان را در خارج از لبنان و در کشورهایی که مطیع  تحریم های آمریکا هستند، کاملا محدود سازد.

الاخبار نوشت: در شرایطی که "ولید جنبلاط" رهبر "حزب سوسیال ترقیخواه لبنان" به زودی عازم واشنگتن خواهد شد، جریان آزاد ملی و المرده روابط خود را با او به میزان زیادی کاهش داده اند.

هرچند تحریم های آمریکا علیه لبنان و حزب الله موضوع جدیدی نیست، اما برای اولین بار از دهه نود میلادی است که به این شکل مستقیم بین دولت آمریکا و "میشل عون" رئیس جمهوری لبنان رخ می دهد و علاوه بر این عاملی برای ایجاد فاصله بین واشنتگن و مسیحیان موجود در راس قدرت و نیز پارلمان لبنان به شمار می آید.

ادامه تنش روابط آمریکا و میشل عون

الاخبار افزود: این در حالی است که روابط واشنگتن و عون همواره با تنش همراه بوده و جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز نتوانست این روابط را بهبود بخشد بلکه در زمان او به عنوان وزیر خارجه لبنان تنش این روابط افزایش یافت به ویژه اینکه وی در سفر اخیر به آمریکا نتوانست با هیچ یک از مسئولان بلندپایه این کشور دیدار کند.

در این میان عامل دیگری که تنش روابط لبنان و آمریکا را تشدید کرده ، افزایش توجه واشنگتن به "ژرف عون" فرمانده ارتش لبنان برای نامزدی ریاست جمهوری این کشور است و این یعنی محاصره باسیل به عنوان نامزد ریاست جمهوری لبنان.

به هر حال هرگونه توسعه تحریم ها به گونه ای که شخصیت های نزدیک به باسیل را نیز دربربگیرد، به این معنی است که واشنگتن تصمیم خود را برای بالا بردن میزان رویارویی با لبنان در سطح رسمی گرفته است.

در این میان همبستگی ریاست جمهوری لبنان و جریان آزاد ملی با حزب الله از طریق وزیران این جریان به ویژه "الیاس ابوصعب" وزیر دفاع لبنان بازخورد مثبتی از سوی آمریکا نداشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha