یک بام و دو هوای عرضه سهام سرخابی‌ها در فرابورس

تهران- ایرنا- عرضه سهام استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه موضوع تازه‌ای نیست؛ اکنون پس از یک سال از مذاکرات انجام شده درخصوص عرضه سهام این دو باشگاه به فرابورس تا پایان شهریور ماه، همچنان عرضه حتمی آنها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

«میر علی اشرف عبدالله پوری‌حسینی» رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی پیش از این به خبرنگار ایرنا اعلام کرده بود که عرضه سهام استقلال و پرسپولیس از طریق فرابورس و پذیرش آن نیازمند مقدمه‌چینی‌هایی است که به نظر می‌رسد این واگذاری به پایان امسال وصال نمی‌دهد حال باید دید با تغییر مدیریت این سازمان و نحوه مدیریت جدید می توان شاهد واگذاری سهام این باشگاه ها تا پایان سال جاری بود یا خیر.

«سید جعفر سبحانی» مشاور سازمان خصوصی سازی امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جابجایی مدیریت در سازمان خصوصی سازی و نیز تاثیر آن در واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس افزود: جابجایی مدیریت نمی‌تواند تاثیری در تغییر زمان عرضه سهام این باشگاه ها به فرابورس داشته باشد، طبق مصوبه مجلس سهام استقلال و پرسپولیس باید از طریق فرابورس عرضه شوند.

وی ادامه داد: فرابورس دارای ضوابطی است که هنوز مشخص نیست آیا این دو باشگاه قادر به رعایت این ضوابط هستند یا خیر.

سبحانی خاطرنشان کرد: اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا تمام این ضوابط تا پایان سال محقق می‌شود که سهام آنها در فرابورس عرضه شوند یا خیر.

مشاور سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: وضعیت اساسنامه، میزان و نحوه افزایش سرمایه، نداشتن بدهی از جمله ضوابط مربوط در بورس و فرابورس است که تاکنون مشخص نشده آیا تا پایان شهریور ماه این دو باشگاه ضمن رعایت ضوابط موجود در فرابورس سهامشان در این بورس عرضه می شود یا خیر؟

وی اظهار داشت: فدراسیون فوتبال زمانی که می خواهد یک مسابقه را اجرا کند شرایط و ضوابط مختلفی مانند استانداردسازی استادیوم یا شماره گذاری صندلی‌ها را در نظر می‌گیرد و تا زمانی که این ضوابط رعایت نشود نمی‌توان مسابقات را به صورت حرفه‌ای را اجرا کرد عرضه سهام این دو باشگاه هم مانند همین مشکلات می‌ماند که باید ضوابط به طور کامل رعایت شوند.

سبحانی افزود: در صورت تحقق شرایط لازم به تبع سهام این باشگاه‌ها براساس لایحه مصوب شده از سوی مجلس در فرابورس عرضه می شود در غیر اینصورت تصمیم جدید اتخاذ خواهد شد.

زمان عرضه سهام استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه

شاپور محمدی یک ماه پیش در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از مذاکره سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی و نیز همکاری با مجلس شورای اسلامی به منظور رفع موانع موجود برای واگذاری سهام سرخابی‌ها و ورود هر چه زودتر آنها به بازار سرمایه خبر داد.

وی گفته بود که در ابتدا باید به طور حتم یک اصلاحی در متن قانون انجام شود تا بتوان آن را به صورت سهامی عام در آورد از این طریق برای تعداد افرادی که خریدار هستند سهام ایجاد شود.

محمدی درخصوص زمان عرضه سهام استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه گفت: زمان آن بستگی به نحوه اصلاح قانون از سوی مجلس دارد، همچنین باید مشخص شود که قانونگذار به چه شکلی زمانبندی عرضه سهام را تعیین خواهد کرد.

همچنین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که همه تلاش ما رفع موانع موجود برای ورود هر چه زودتر سهام سرخابی‌ها به بازار سرمایه است.

زیرساخت عرضه سهام سرخابی‌ها به فرابورس آماده است

همچنین «حسن امیری» چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص عرضه سهام استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه گفت: زیرساخت فرابورس در زمینه عرضه سهام این دو باشگاه آماده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: در ابتدا باید به این موضوع توجه کرد که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس فاقد صورت مالی حسابرسی شده هستند و این موضوع باعث ایجاد موانعی برای حضور سهام آنها در بازار سرمایه می‌شود.

امیری با بیان اینکه سهام استقلال و پرسپولیس را می‌توان در بازار پایه درج کرد، گفت: سهام دو باشگاه باید نزد سازمان بورس ثبت شوند که این موضوع نیازمند تبدیل شدن به سهامی عام است.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس افزود: طبق قانون وزارت ورزش مکلف است با همکاری سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس مقدمات تبدیل شدن این شرکت‌ها به سهامی عام را فراهم کند.

امیری عنوان کرد: در ابتدا باید بحث افزایش سرمایه این دو باشگاه و قیمت گذاری برند آنها انجام شود که در صورت اجرای چنین اقداماتی می‌توان امیدوار به عرضه سهام سرخابی‌ها در فرابورس بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد