۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۵
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 83442759
۰ نفر

برچسب‌ها

از خلیج فارس تا اسکاندیناوی

تهران- ایرنا- دیپلماسی فعال ایران ادامه دارد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که نامش قریب به ۲۰ روز پیش در لیست تحریم‌های خزانه‌داری دولت ایالات متحده امریکا قرار گرفت، توقف ناپذیر به نظر می‌رسد قرار است در فاصله سفر به کویت و سفر به فنلاند، نروژ و سوئد سفری هم به اسکاندیناوی داشته باشد تا درباره امنیت منطقه به عنوان اصلی‌ترین سوژه‌ رایزنی‌هایی داشته باشد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته‌ترین گزارش های روزنامه‌های مختلف با عناوینی چون از خلیج‌ فارس تا اسکاندیناوی، نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!، چرا دختران سیگار می‌کشند؟، تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر!، عبرت‌آموزی از کودتای ۲۸ مرداد، ۲ علامت خطر درباره مسکن، ۸ گام رانت زدایی ارزی، ‌ دلایل تبعیت‌ نکردن قیمت‌ها از نرخ پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده‌ای از این مطالب می‌پردازیم.

از خلیج‌ فارس تا اسکاندیناوی

روزنامه اعتماد با درج مطلبی با عنوان از خلیج ‌فارس تا اسکاندیناوی نوشت: دیپلماسی فعال ایران ادامه دارد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که نامش قریب به ۲۰ روز پیش در لیست تحریم‌های خزانه‌داری دولت ایالات متحده امریکا قرار گرفت، توقف ناپذیر به نظر می‌رسد. ایران روزهای پرحادثه‌ای را هم در سطح منطقه‌ای و هم فرامنطقه‌ای پشت سرمی‌گذارد. در سطح فرامنطقه‌ای درگیری با ایالات متحده به دلیل نه فقط کناره‌گیری این کشور از توافق هسته‌ای بلکه بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای و اعمال سیاست فشار حداکثری، بسیاری از روابط دو جانبه ایران را تحت‌الشعاع قرار داده و البته سطح تنش را از منازعه سیاسی به جدال‌های حقوقی و البته هشدارها و تهدیدهای نظامی کشانده است. همزمان ایران کاهش تعهدات برجامی را در پاسخ به تعلل‌های ۱+۴ کلید زده و تا چند روز دیگر وارد گام سوم از مراحل تعیین شده خواهد شد. این مساله به روند مذاکرات میان ایران با تروئیکای اروپایی و البته رایزنی‌های تهران با پکن و مسکو سرعت بخشیده است.

در سطح منطقه‌ای، پرونده‌های مفتوح بی‌شمار هستند: از مذاکرات سوریه و همکاری‌های سه‌جانبه تهران، آنکارا و مسکو و ورود این پرونده از فاز نظامی به فاز سیاسی تا پرونده یمن که نقش ایران در آن قابل انکار نیست و اخیرا نیز تهران میزبانی مذاکرات انصارلله یمن با سفرای ۴ کشور اروپایی در تهران (ایتالیا، بریتانیا، آلمان و فرانسه) را برعهده گرفته است. بر همین اساس محمدجواد ظریف در چند ماه گذشته بر حجم رفت و آمدهای منطقه‌ای افزوده و کمتر روزی است که یا تهران میزبان مقام سیاسی و امنیتی از کشورهای منطقه نباشد یا وزیر خارجه مهمان یکی از کشورهای منطقه‌ای به منظور بحث و رایزنی درباره تحولات منطقه‌ای نباشد. محمدجواد ظریف روز گذشته در فاصله سفر به کویت و سفر به فنلاند، نروژ و سوئد گزارشی کوتاه و توییتری از رایزنی‌های خود منتشر کرده و نوشت: «مذاکرات خوبی با «نواف جابر الصباح» ولیعهد و «شیخ صباح الخالد الحمد الصباح» وزیر خارجه کویت داشتم. در این دیدارها بر پیشنهاد ایران درباره گفت وگوهای منطقه‌ای و معاهده عدم تعرض - که برگ برنده‌ای نسبت به اتکا به بازیگران خارجی است - تاکید شد. بعد از بازگشتی کوتاه به تهران برای ارایه گزارش به رییس‌جمهور عصر راهی کشورهای اسکاندیناوی خواهم شد. هرچند که معمولا خبرهای چندانی درباره جزییات رایزنی‌های ظریف در پشت درهای بسته منتشر نمی‌شود اما روزنامه‌های منطقه‌ای مانند الجریده کویت نیز پیش‌بینی کردند که تنگه هرمز و امنیت منطقه اصلی‌ترین سوژه‌های رایزنی‌های منطقه‌ای اخیر ایران از قطر تا کویت هستند.

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

روزنامه آرمان ملی با انتخاب گزارشی با عنوان نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!، ‌آورده است:‌ مقطع کنونی از جمله مقاطعی است که صداوسیما به پای ثابت انتقادات تبدیل شده است اما این بار نه به آن معنا که این نهاد همانند همیشه از افراد یا جریان‌ها انتقاد می‌کند بلکه اکنون انتقادات بی‌شمار به سمت رویکرد و عملکرد جام‌جم مطرح می‌شود. سیاست صداوسیما پس از پایان ریاست محمد هاشمی، همواره در جهت حمایت از اصولگرایان بوده و سلیقه متفاوت را نمی‌پذیرد چنانکه پس از عزت‌ا...ضرغامی فرمان جام‌جم به محمد سرفراز سپرده شد که دیدگاه متفاوت داشت و همین تفاوت سبب شد تا زمینه خداحافظی او با صداوسیما فراهم شود. رفتارهای علی عسگری در ماه‌های اخیر عجیب شده است به نحوی که از یک سو سعی در کم‌رنگ کردن و حذف چهره‌های محبوب مردم مانند فردوسی‌پور و رشیدپور را دارد و از سویی اجازه پخش برنامه‌ای را می‌دهد که یک روحانی در انتقاد از ساخت‌وسازهای مجلل می‌گوید که اشرافیت در زمان پهلوی، اجتماعی و در زمان ما مذهبی است: «قبل از گیردادن به ویلاهای لواسان به حوزه لواسان باید گیر بدهید. این حوزه‌های مجلل در قم و مدارس مجلل چند درصد مال مراجع تقلید صاحب رساله است که هیچ نسبتی با حاکمیت و دولت برحسب ظاهر ندارند؟ مال رئیس سابق قوه قضائیه یا رئیس سابق مجلس یا امام‌جمعه فلان شهر است».

مخاطب این روحانی آیت‌ا... صادق لاریجانی است که تا پیش از این از خطوط قرمز ثابت صداوسیما محسوب می‌شد. این رفتارهای قابل تامل سبب شده تا تغییر ریاست سازمان صداوسیما بیش از هر زمانی مطرح باشد. در همین راستا برخی سایت‌های خبری روز گذشته نوشتند: «برخی منابع از تغییر رئیس سازمان صداوسیما و نقل مکان علی‌عسگری به ستاد اجرایی فرمان امام خبر می‌دهند. بنابر این گزارش‌ها، مدیری جوان جایگزین او خواهد شد. هم‌اکنون محمد مخبر، رئیس این ستاد اجرایی است.» از سوی دیگر فرید مدرسی هم در توئیتی با طرح این پرسش که آیا «پایان عبدالعلی علی‌عسگری» فرا رسیده است، می‌نویسد: «آنچنان ریاست را در صداوسیما بی‌تاثیر کردند تا خود در جلسات عالی به صراحت بگوید که به حرفم گوش نمی‌دهند؛ من گفتم، کاری دیگر کردند! حالا به بهانه نامدیریتی که خود آفریده بودند، می‌خواهند تغییرش دهند، آیا معاونت سیاسی می‌گذارد.» آنچه به نقل از علی‌عسگری منتشر شد به این معناست که در سطوح بالا هم رضایتی از عملکرد او وجود ندارد و برکناری او دور از انتظار نیست حذف عادل فردوسی پور، انتشار گزارش فروش نفت ایران به چین، پخش سریال گاندو و همچنین ادعای جدید برادر رکن‌آبادی علیه مذاکره کنندگان سازمان حج و زیارت موضوعاتی نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آنها عبور کرد و علی‌عسگری را مقصر ندانست.

چرا دختران سیگار می‌کشند؟

روزنامه آفتاب یزد با درج گزارشی با عنوان چرا دختران سیگار می‌کشند؟ می نویسد:‌ چند وقتی است که وقتی وارد کافه‌ها می‌شوید دخترانی را می‌بینید که در کافه نشسته‌اند و سیگار می‌شکند؛ نگاه کلی به حجم زیاد دود در کافه هر آدمی را به فکر وا می‌دارد که چرا جوانانمان به ویژه دخترانمان به این سمت و سو کشیده شده اند؟ موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که عوامل متعددی برای سیگار کشیدن دختران وجود دارد؛ خانواده، دوستان و جمع‌هایی که در آن قرار می‌گیرند، حتی نحوه بزرگ شدن آن‌ها و یاس و نا امیدی نسبت به آینده در این امر دخالت دارد. علاوه بر این‌ها نبود شادی و نشاط، حتی نداشتن تفریح مناسب برای دختران، محرومیت‌ها و محدودیت‌هایی که به این قشر از جامعه تحمیل می‌شود نیز در این موضوع بی تاثیر نیست.

عامل دیگری که باعث گرایش جوانان به ویژه دختران در سن‌های نوجوانی به سیگار می‌شود، پول توجیبی‌های زیادی است که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. اما مهم ترین عامل را می‌توان همان نبود شادی و نشاط و سرخوردگی‌های زنان در جامعه دانست. در جامعه کنونی ما قبح این مسئله ریخته شده و ما دچار نوعی فرو ریختگی فرهنگی شده‌ایم. در واقع هنجارهایی که باید برای زنان جامعه ما نهادینه می‌شد چون با نوعی سرخوردگی و امر و نهی همراه بوده، باعث نوعی عصیان در جامعه شده که سبب می‌شودتا زنان جوان ما به واسطه سیگار کشیدن اعتراض خود را بیان کنند.

تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر!

روزنامه ابتکار در گزارشی با عنوان تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر! آورده است: حزب کارگزاران یا همان تکنوکرات‌ها در زمره احزاب جدید است که از پیوستن افرادی از دو جناح اصلی کشور شکل گرفته است. حزب کارگزاران سازندگی معروف به جناح راست مدرن درواقع یک حزب انشعاب یافته از جناح راست است که توسط ۱۶ نفر از اعضای هیئت دولت مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، در آذرماه ۱۳۷۴ آغاز به کار کرد و سنگ بنای آن درست در مقطعی گذاشته شد که یک سال و نیم از عمر دولت دوم رفسنجانی باقی‌مانده بود. رویدادی که با استقبال چپ‌ها و انتقادات گسترده راست‌گرایان مواجه شد. در واقع کارگزاران نخستین حزب سیاسی در ایران بود که در درون دولت شکل گرفت. هسته اصلی حزب کارگزاران سازندگی را نیروهای سیاسی دولت اکبر هاشمی رفسنجانی تشکیل می‌دهند. این حزب در دوران اصلاحات بیشترین فعالیت و حضور را در صحنه سیاسی کشور داشت و به نوعی دوران اوج آن به دولت اصلاحات برمی‌گردد. اخیرا به دنبال برخی سیاست‌ها و رویکردهای شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات، حزب کارگزارن از جمله غلامحسین کرباسچی، دبیرکل آن انتقادهایی به جریان اصلاحات و نحوه رهبری آن وارد کرده که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد و حتی برخی معتقدند آنها قصد عبور از جریان اصلاحات را دارند.

باتوجه به آنچه که در مرامنامه حزب کارگزاران سازندگی آمده است. در عرصه سیاست داخلی مهم‌ترین موضع سیاسی این حزب مخالفت با انحصار قدرت در دست یک گروه خاص است. این گروه از جامعه مدرن و عرفی طرفداری می‌کند و به شدت از جامعه توده‌وار و افراطی گریزان است. در مرامنامه حزب نیز بر تشویق مردم به مشارکت گسترده در امور سیاسی به منظور دستیابی به توسعه سیاسی تاکید شده است. همچنین کارگزاران در عرصه سیاست خارجی از نوعی سیاست خارجی تنش‌زدا و میانه‌روانه پیروی می‌کند که بتوان در پناه آن به جذب سرمایه‌گذاری خارجی، استقراض از بانک‌های بین‌المللی و توسعه صادرات پرداخت.

عبرت‌آموزی از کودتای ۲۸ مرداد

روزنامه اطلاعات با انتخاب گزارشی با عنوان عبرت‌آموزی از کودتای ۲۸ مرداد، نوشت: کمتر ایرانی رامی شناسم که با فرا رسیدن ۲۸ مرداد ۱۳۳۲متاثر نشود و به یاد دکتر محمد مصدق سر تعظیم فرود نیاورد. بزرگمردی که درس آزادی و رهایی از زیر یوغ استبداد را به ایرانیان آموخت وعلیرغم همه خدماتش، پس از پایان دوره زندان، باقیمانده عمر خویش را در حصر خانگی و انزوای سیاسی در قلعه احمد آباد گذراند ومزارش همان جایی است که آزادی با روح آدمی پیوندی ناگسستنی برقرار می‌کند؛ جایی که براحتی می‌توان تازیانه‌های روزگار را بر قامت کشورت ببینی. ‌ ‌۶۶ سال از کودتای ۲۸ مرداد در کشور می‌گذرد. حادثه تلخی که به یکی از بحث برانگیزترین وقایع تاریخ معاصر ایران بدل شد وتحلیل‌های جدی میان طیف‌های مختلف سیاسی دربارة آن وجود دارد. ‌افشای اسناد سازمان سیا واقعیات زیادی را در مورد این کودتا بازگو کرد. کودتایی که با طرح و حمایت مالی و اجرایی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بر ضدّ دولت محمد مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید و در پی موفقیت کودتا و سقوط کابینه دوم دولت ملی دکتر مصدق، سرلشکر فضل‌الله زاهدی عهده‌دار تشکیل کابینه جدید شد. ‌

اقدام شب یکشنبه گذشته عده‌ای از افسران با اتکای بقدرت نظامی که در اختیار داشتند گرچه مانند جنینی که در مشیمه خفه شود، پنج ساعت پس از آغاز کار، عقیم ماند و بلااثر گردید و ملت بیدار ایران با تظاهرات خود مراتب انزجار و تنفر خویش را از این اقدام زشت و ناهنجار به اندازه کافی اعلام داشتند و عکس العملی که در ظرف دو روز اخیر از جانب مردم بروز کرده بخوبی طرز تلقی عمومی را نسبت به آن واضح ساخته لیکن از این صحنه نمی‌توان غافل شد که کودتای نیم بند مزبور مانند هرکودتای دیگری اثرات ناگوار و مفاسدی در پی دارد که خواه‌ناخواه تا مدتی بجای خواهد ماند. یکی از نکات شایان توجه نفرت و انزجار شدیدی ست که قاطبه مردم ایران نسبت بعمل کودتا ابراز داشتند و نشان دادند نه مانند همه ملل جهان از آن حاصلی جز قطع کردن رشته امور جاری کشور و متزلزل ساختن اصول حکومت قانونی و از هم گسستن رشته زندگانی عادی کشور و بهم زدن نظم عمومی ندارد بشدت متنفرند و میدانند که کودتا هیچوقت برای ملت و کشور جز بدبختی و زیان حاصلی نداشته است. مخصوصا برای کشورما که درحال حاضر حساسترین مرحله یک مبارزه حیاتی و اساسی را طی می‌کند و بیش از هر موقع دیگر نیازمند آرامش، استقرار نظم عمومی و وحدت فکری و اتفاق ملت و تقویت حس احترام بقدرت قانون و حکومت قانون می‌باشد، خیلی بیش از مواقع دیگر از وقوع کودتا صدمه و زیان می‌بینند و اثرات نامطلوب آن از اوقات عادی بمراتب بیشتر و شدیدتر است.

۲ علامت خطر درباره مسکن

روزنامه خراسان با درج گزارشی با عنوان ۲ علامت خطر درباره مسکن، نوشت: در حالی که پیشتر، گزارش ها و آمارهای متعددی مبنی بر رشد حدود دو برابری (۱۰۰ درصد) قیمت مسکن در کشور منتشر شده بود، اولین آمار رسمی از قیمت زمین در بهار امسال نیز منتشر شد. آماری که حکایت از رشد ۱۷۴.۶ درصدی قیمت زمین در تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بهار امسال، قیمت فروش یک مترمربع زمین (یا زمین ساختمان کلنگی) در تهران به طور متوسط به ۱۶ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان رسیده است که ۱۷۴.۶ درصد بیشتر از بهار ۹۷ است. تغییرات قیمت زمین نسبت به زمستان گذشته هم ۱۶.۶ درصد بوده است. البته معاملات در هر دو بازه، کاهشی بوده است؛ نسبت به زمستان گذشته ۱۲.۵ درصد و نسبت به بهار گذشته ۲۲.۵ درصد. در تهران حداقل قیمت زمین دو میلیون تومان و بیشترین مقدار آن ۷۲ میلیون و ۱۳۱ هزار تومان بوده است. به این ترتیب رشد سرسام آور قیمت زمین، عملا موجب رشد هزینه تمام شده مسکن می شود. طبق این گزارش قیمت مسکن در تهران نیز  با رشد ۱۰۹ درصدی (نسبت به بهار گذشته) به ۱۳ میلیون و ۹۲ هزار تومان رسیده است. رشد اجاره بها نیز به طور متوسط ۳۵ درصد و متوسط میزان اجاره ۴۰ هزار و ۲۶۷ تومان به ازای هر مترمربع بوده است.

همزمان، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ به روسای قوا، اعضای دولت، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان، ضمن هشدار درباره افزایش چشمگیر حاشیه نشینی در شهرها در آینده ای نزدیک با ارائه راهکارهایی خواستار تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره شد. به گزارش ایسنا،   توکلی با اشاره به فرارسیدن موعد تمدید اجاره نامه ها آورده است: اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به‌زودی چند میلیون حاشیه‌نشین به ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهند شد. توکلی با اشاره به نقش فعالیت های سوداگرانه در افزایش قیمت مسکن از قبل از انقلاب تاکنون آورده است: «در سال ۹۵ تنها ۳۶ درصد تقاضای مسکن برای سکنی گزیدن بود. دو سوم دیگر تقاضا برای احتکار و گران کردن و بعد فروش بود. اگر دوسوم متقاضیان سوداگر از این بازار کنار بکشند و خانه‌های خالی عرضه شود،   افت بسیار مبارکی در قیمت‌هاایجاد می کند.»

۸ گام رانت زدایی ارزی

روزنامه ایران با انتخاب گزارشی با عنوان ۸ گام رانت زدایی ارزی، می نویسد: همزمان با تصمیم‌گیری در خصوص هدفمند شدن یارانه‌ها، کارشناسان به دولت پیشنهاد می‌کنند با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاهایی که کشور با موجودی بالای برای تنظیم بازار برخوردار است به اقشار آسیب پذیر به صورت مستقیم بسته حمایتی ارائه کند. تحلیلگران اقتصادی می‌گویند، بتدریج زمان برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فرا می‌رسد، چرا که از این ارز بخش‌های مورد هدف منتفع نمی‌شوند و عملاً این امر محلی برای رانت‌خواری برخی‌ها شده است. گام اول: دولت به صورت شتابزده ارز ۴۲۰۰ تومانی را از تمام کالاهای اساسی حذف نکند. گام دوم: کالاهایی ارز ۴۲۰۰ تومانی آن حذف شود که حساسیت آن در بازار و معیشت مردم کمتر باشد. گام سوم: حذف کالاهایی که با یارانه دولتی وارد می‌شوند بایستی بتدریج اما پیوسته صورت گیرد. گام چهارم: قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاهای اساسی دولت نسبت به ذخیره‌سازی آن اقدام کند که در صورت کمبود بازار با التهابی روبه‌رو نشود. گام پنجم: دولت قبل از آنکه یارانه ارزی کالاها را حذف کند، با بخش خصوصی و تشکل‌ها نشست داشته باشد و با مشورت آنها نسبت به حذف ارز دولتی اقدام کند، اعتماد به بخش خصوصی یکی از ارکان حذف رانت ارز دولتی است. گام ششم: بعد از حذف ارز یارانه‌ای کالاهای اساسی، دولت برای اقشار آسیب پذیر جامعه بسته حمایتی در نظر گیرد و به صورت مستقیم به آنها کمک کند. گام هفتم: اگر یارانه کالاهای اساسی حذف شود، رانت از بازار حذف می‌شود و دیگر فاصله قیمتی از تولید تا مصرف‌کننده بالا نخواهد بود. گام هشتم: دولت می‌تواند به صنایعی که یارانه آنها را حذف می‌کند با شکل و شمایل جدیدی بسته‌های حمایتی در نظر گیرد تا تولید ارزان‌تر تمام شود. البته دولتمردان از چند جنبه نمی‌خواهند به صورت آنی ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنند چرا که نگران شوک قیمتی ناشی از عدم تخصیص‌ها هستند، به همین دلیل با کلیت موضوع با احتیاط کامل برخورد می‌کنند.

فتح‌ الله تاری عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی از نظر علمی کار منطقی نبود و نمی‌توانست اثرگذار باشد، چنانچه دیدیم این امر برای برخی‌ها باعث رانت و سوء‌استفاده شد و از سویی به اهداف مورد نظر نائل نشد. هدف سیاستگذار از پرداخت ارز یارانه‌ای این بود که قیمت‌ها افزایش نیابد و معیشت مردم و بخصوص اقشار آسیب پذیر جامعه آسیب نبیند. دولت باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند و این امر با همراهی بانک مرکزی میسر خواهد شد. بانک مرکزی باید به گونه‌ای در قیمت ارز تصمیم‌گیری کند که نرخ آن واقعی باشد. به‌طور قطع با ثباتی که در بازار کالایی و قیمت ارز ایجاد شده می‌توان به سمت تک نرخی شدن ارز رفت. توصیه می‌کنیم که دولت بتدریج و بلند مدت ارز دولتی کالاهای اساسی را حذف کند، این امر به وضعیت ارزی دولت هم کمک قابل توجهی می‌کند و از طرفی دولت این فرصت را پیدا می‌کند که برای اقشار آسیب پذیر جامعه بسته‌های حمایتی در قالب ارائه کالا و افزایش یارانه پرداختی در نظر بگیرد. اگر دولت قصد حمایت از تولیدی هم دارد می‌تواند به جای پرداخت ارز یارانه‌ای به تولیدکننده با مشورت تشکل‌ها تسهیلات خاص به آنها اختصاص دهد. این رویه بسیار مناسب‌تر و کارشناسی است. از طرفی اعتقاد دارم که اگر دولت به این تصمیم برسد که ارز دولتی را حذف کند بهتر است که با سرعت تصمیم‌گیری کند، هرگونه تأخیر به ضرر اقتصاد کشور است.

دلایل تبعیت‌ نکردن قیمت‌ها از نرخ

روزنامه شرق با درج مطلبی با عنوان دلایل تبعیت‌نکردن قیمت‌ها از نرخ دلار به گفت وگو با سعید لیلاز فعال اقتصادی پرداخت و نوشت: رشد قیمت‌ها تابع تغییرات عرضه و تقاضاست. ما در علم اقتصاد عامل ماندگار دیگری غیر از این نمی‌شناسیم. هرگونه نوسان در تغییر رابطه بین عرضه و تقاضای یک کالا، اعم از دلار و ریال و هر تابع دیگری منجر به تورم و تغییر قیمت‌ها می‌شود. خب طبیعی است اگر عرضه زیاد شود، قیمت‌ها کم و اگر تقاضا زیاد شود، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. گاهی هم عرضه کم می‌شود و تقاضا زیاد می‌شود، در نتیجه قیمت‌ها انفجاری افزایش پیدا می‌کند. یک مقاومت کلی در برابر کاهش قیمت در بین سرمایه‌دارها وجود دارد، ولی نمی‌شود از آن تعبیر سیاسی کرد و گفت ضد دولت است. این گرایش طبیعی کسانی است که دلار ۱۹ هزارتومانی خریده‌اند و نمی‌خواهند آن را به قیمت ۱۲ هزار تومان بفروشند، اما اگر دولت به ثبات قیمت‌ها ادامه دهد، قطعا در کنترل قیمت‌ها از طریق لگام‌زدن به نرخ ارز و رشد نقدینگی از طریق اعمال مدیریت نه از طریق پول‌ پاشی در بازار موفق خواهد شد، چراکه این دو عامل منبع تورم در اقتصاد ایران هستند، در این صورت همه کسانی که دلار خریده‌اند، دلارهای خود را خواهند فروخت.

علاوه‌ براین، الان دولت دلاری ندارد که وارد بازار کند تا قیمت دلار را کنترل کند، پس معتقدم که واکنش به عملکرد طبیعی اقتصاد ایران است که قیمت دلار را کاهش می‌دهد. من معتقد نیستم که این جریانات آن‌قدر نیرومند باشند که باعث اتفاقات این‌چنینی شوند. این مکانیسم طبیعی بازار است. الان چرا قیمت دلار می‌خواهد کاهش پیدا کند، ولی دولت جلوی آن را گرفته است؟ آیا دولت ضد خودش است؟ چون بانک مرکزی برای دلار زیر ۱۲ هزار تومان مقاومت از خود نشان می‌دهد، البته این سیاست درستی است. من معتقدم که سیاست تثبیت قیمت دلار بسیار مهم‌تر از کاهش قیمت آن است، چون منجر به این می‌شود که هر روز در بازار یک نوسان قیمت داشته باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =