۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83442757
۰ نفر

پروندهٔ خبری

ترامپ آماده توافق تجاری با چین نیست

پکن- ایرنا- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با وجود یک هفته بی ثباتی در بازارهای جهانی اوراق بهادار و نگرانی کارشناسان از کاهش رشد اقتصادی آمریکا، اعلام کرد هنوز آماده توافق تجاری با چین نیست.

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست روز دوشنبه نوشت: ترامپ علیرغم خوش بینی دستیارانش به توافق تجاری با چین اعلام کرده است که اگرچه چین آماده دستیابی به توافق است، اما من هنوز آمادگی این معامله را ندارم.

وی اظهار داشت که کاخ سفید می خواهد ابتدا اعتراضات مردم در هنگ کنگ برطرف شود زیرا هنگ کنگ نقش مهمی در رونق تجاری دو کشور دارد.

اعتراضات هنگ کنگ که از حدود 70 روز پیش و در واکنش به لایحه استرداد مجرمان فراری به چین آغاز شد همچنان ادامه دارد و ابعاد گسترده تری نیز پیدا کرده است اما آمریکا و برخی کشورهای غربی که به اعتقاد چین در تحریک مردم برای ادامه این تجمعات دست دارند سعی می کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند و از این فرصت برای فشار بر چین استفاده کنند چین نیز در مقابل به این کشورها هشدار داده است که از دخالت در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین است دست بردارند.

جنگ تجاری تاثیر زیادی بر اقتصاد آمریکا و چین داشته است و دو کشور تا کنون برای حل این مشکلات،  12 بار مذاکرات تجاری برگزار کرده اند اما این مذاکرات هر بار به دلایلی به توافق منجر نشده است.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین تأثیرات زیادی بر اقتصاد این دو کشور و همچنین اقتصاد جهانی داشته است سازمان های بین المللی اقتصادی نسبت به ادامه این روند، هشدار داده اند.

آمریکا در تازه ترین اقدام خود علیه چین اعلام کرد از اول شهریور سال جاری ۱۰ درصد تعرفه تازه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع می کند اما در نهایت قرار شد اعمال این تعرفه ها به مدت 105 روز به عقب بیافتد.

دولت چین در پاسخ به این اقدام آمریکا ضمن اینکه اعلام کرد خرید فرآورده‌های کشاورزی از ایالات متحده را متوقف می‌کند، روز دوشنبه ۱۴ مرداد از ارزش یوان در برابر دلار کاست و قیمت دلار نسبت به واحد پول چین به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ رسید.

به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد محاسبات دونالد ترامپ در تشدید این جدال درست از آب در نیامده و سیاست هایی سخت‌گیرانه او به نتیجه مطلوب نرسیده است و واشنگتن در این رویارویی تا کنون بیشتر از پکن خسارت دیده است.

در سال ۲۰۱۸ تجارت دوجانبه دو کشور بیش از ۴۱۹ میلیارد دلار به نفع چین بود آمریکا تنها ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات به چین داشت و چین نیز بیش از ۵۳۹ میلیارد دلار صادرات به آمریکا انجام داده بود.

روند مبادلات تجاری در نیمه اول سال جاری میلادی تغییر موازنه به سود چین را تایید می‌کند؛ در شش ماه نخست سال گذشته، صادرات چین به آمریکا ۱۳۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بیش از واردات بوده، این میزان در مدت مشابه امسال به ۱۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =