شهر نمونه اقتصاد مقاومتی تامین اجتماعی ندارد

جیرفت - ایرنا - قلعه گنج شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تامین اجتماعی ندارد و یکهزار و ۱۵۰ نفر تحت پوشش این منطقه برای انجام امور بیمه ای خود به شهرستان مجاور (کهنوج) مراجعه می کنند.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان قلعه گنج روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود  ۹۵ درصد جمعیت قلعه گنج به کشاورزی،  دامداری و کسب و کار آزاد مشغول هستند.

ایوب شهدوستی افزود: هم اکنون یکهزار و ۱۵۰ نفر در قلعه گنج تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و برای انجام امور بیمه ای خود به شهرستان مجاور (کهنوج) مراجعه می کنند.

وی اضافه کرد: تعداد کارگران شهرستان قلعه گنج بیش از این آمار است و بسیاری از آنها هنوز تحت پوشش هیچ صندوق بیمه ای قرار نگرفته اند و درواقع بیشتر این آمار در حوزه کارگران ساختمانی است.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی قلعه گنج به دلایل بیمه نبودن کارگران این شهرستان اشاره کرد و گفت:  نبود اداره تامین اجتماعی و همچنین آگاه نبودن مردم از قانون کار باعث شده تعداد قابل توجهی از کارگران از یک بیمه معمولی محروم باشند.

 وی ادامه داد: مسافتی که یک کارگر باید برای دریافت خدمات تامین اجتماعی از شهرستان قلعه گنج تا کهنوج طی کند نیز باعث شده که بسیاری از کارگران ساختمانی تحت پوشش هیچ بیمه ای نباشند.
 
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قلعه گنج گفت: آمار حوادث و تلفات ناشی از کار در قلعه گنج افزایش یافته و متاسفانه بسیاری از افرادی که جان خود را در حوادث ناشی از کار از دست می دهند، تحت پوشش بیمه نیستند.

وی ادامه داد: هزینه پرداخت حق بیمه یک کارگر ساختمانی در قلعه گنج ماهیانه ۱۳۰ هزار تومان است اما متاسفانه هیچ یک از کارگران مراجعه نمیکنند.

شهدوستی اظهار داشت: سال گذشته در حوزه پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی تعداد ۷۷ پرونده به بانک های عامل ملی و کشاورزی قلعه گنج ارجاع و مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت شد.

جنوب کرمان یک میلیون نفر جمعیت دارد اما تنها حدود ۲۰ درصد این جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

در سطح استان کرمان ۲۶ شعبه اصلی، ۱۵ شعبه اقماری و هشت شعبه کارگزاری داریم که ۷۵۰ نفر در ۲۶ شعبه اصلی و ادارات این مجموعه مشغول به‌کار هستند.

کرمان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور است و شهرستان قلعه گنج سال ۹۳ با واگذاری به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی معرفی شد.

شهرستان قلعه گنج در ۴۲۰کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد.

۹۸۷۵/۷۴۲۹/ ۵۰۵۴

اخبار مرتبط