مرکل: برای مواجهه با برگزیت "با توافق یا بدون توافق " آماده ایم

تهران- ایرنا- آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در آستانه دیدارش با نخست وزیر انگلیس، روز یکشنبه اعلام کرد که برای گفت وگو درباره برنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، چهارشنبه آتی با بوریس جانسون دیدار خواهد کرد و برلین برای هر تصمیم لندن حتی "نسخه بدون توافق" آماده است.

روزنامه گاردین گزارش داد: جانسون به دنبال آن است تا سران اتحادیه اروپا را برای مذاکرات مجدد درباره برگزیت متقاعد کند. از این رو در پی ملاقات با آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون است. او به دنبال کاهش عواقب اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه است. 

 آنگلا مرکل درباره این دیدار گفت: ما از برگزاری هر دیداری استقبال می‌کنیم؛ در این دیدارها مجبور به گفت وگو و یافتن راه‌ حل‌های خوب هستیم.

او اضافه کرد: ما برای هر گونه نتیجه‌ای آماده هستیم، حتی اگر به توافقی در این رابطه نرسیم؛ اما در هر صورت، من تا آخرین روز مذاکرات تلاشم را برای پیدا کردن راه حلها انجام می‌دهم.

صدراعظم آلمان تأکید کرد: من فکر می‌کنم که خروج با توافق بهتر از نسخه بدون توافق است.  

به گزارش ایرنا،  افزایش ناگهانی نرخ تورم و وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه در انگلیس که نشانه‌ای از شروع رکود اقتصادی در این کشور است، نگرانی ها درباره عواقب منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را افزایش داده است.

به نظر می رسد نگرانی رکود اقتصادی در کانون توجه دولت جانسون قرار دارد. 

تازه ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، بیانگر آن است که نرخ تورم در این کشور در ماه گذشته میلادی به طور ناگهانی از سقف پیش بینی بانک مرکزی تجاوز کرده است.

بر اساس اعلام این نهاد انگلیسی، شاخص نرخ مشتری (CPI) در ماه جولای ۲.۱ درصد بوده، در حالی که بانک مرکزی انگلیس پیش بینی کرده بود این میزان در سه ماهه آخر سال جاری میلادی به ۱.۶ درصد، یعنی پایین ترین حد در سه سال گذشته خواهد رسید.

اتحادیه اروپا تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به انگلیس فرصت داده تا درباره چگونگی خروج از این اتحادیه به توافق برسد؛ اما بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس بصراحت اعلام کرده که اگر نتواند تا پیش از این مهلت توافق کند، در موعد تعیین شده اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

او اکنون بنا دارد ضمن ملاقات با دو بازیگر اصلی اتحادیه اروپا، یعنی آلمان و فرانسه راه های جدیدی را برای حل برگزیت بیابد.

آلمان به  رهبری مرکل خواستار رعایت تمام قواعد اداری و سازمانی خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست تا از این طریق هزینه خروج برای لندن درس عبرتی برای دیگر اعضای اتحادیه باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =