روابط اقتصادی تهران و کابل، آینده‌ای مثبت برای منطقه رقم می‌زند

کابل – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، گفت: توسعه روابط اقتصادی و سیاسی ایران و افغانستان، آینده‌ای مثبت برای منطقه رقم خواهد زد.

«محمدرضا بهرامی» روز یکشنبه در حاشیه مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های برقی بین ایران و افغانستان، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون شاهد تعاملات رو به رشد ایران و افغانستان و حرکت عملی دو کشور در جهت ایجاد اجماع منطقه‌ای، با هدف تقویت ثبات و کاهش تهدیدات و ایجاد امنیت برای همه کشورهای منطقه هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد توسعه روابط و تعاملات در بخش‌های مختلف اقتصادی همانند بخش‌های امنیتی و سیاسی بتوانند آینده‌ای مثبت برای کل منطقه رقم بزند.

بهرامی گفت: امروز هیات وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی «همایون حائری» و همراهی مدیرعامل شرکت توانیر و سایر اعضا موفق شدند در بخش برق یادداشت تفاهمی را به امضا برسانند که آثار خوبی به همراه خواهد داشت.

وی افزود: به طور کلی به هر میزان که تعاملات بین ایران و افغانستان توسعه یابد، تاثیر مثبت خود را بر سایر حوزه‌ها خواهد گذاشت.

سفیر ایران در کابل ادامه داد: اراده سیاسی مقام‌های ارشد دو کشور بر توسعه تعاملات در همه سطوح است که یکی از این زمینه‌ها حوزه انرژی است.

بهرامی خاطرنشان کرد: با توجه به انتخاب «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و افغانستان، طبیعی است که در آینده شاهد تحرک‌های بیشتری به خصوص در حوزه‌های مختلف اقتصادی باشیم.

سفیر ایران گفت:  این موضوع سبب افزایش تعاملات در سایر بخش‌ها خواهد شد و به هر میزان که بتوان این تعاملات را به مرحله ثبات رساند، به پایداری بیشتر روابط دو کشور خواهد انجامید.

بهرامی تاکید کرد: به هر میزان که این دو کشور بتوانند تعاملات خود را تقویت کنند، حرکت بعد به سمت تقویت همگرایی منطقه‌ای خواهد بود.

بر اساس گزارش ارسالی خبرنگار اعزامی ایرنا، ایران و افغانستان امروز (یکشنبه) تفاهم‌نامه ای برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه صنعت برق امضا کردند.

گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به کابل حاکی از این است که در این تفاهم‌نامه دو طرف بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های «بازسازی و تعمیر تجهیزات فرسوده انتقال برق»، «ساخت خط زرنج»، «سنکرون کردن شبکه‌های دو کشور» و دیگر مسایل مبتلابه صنعت برق تاکید کرده‌اند.

این تفاهم‌نامه را «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، «محمدحسن متولی‌زاده» مدیر عامل شرکت توانیر و «امان‌الله غالب» مدیر کل شرکت برق افغانستان امضا کردند.

یادداشت تفاهم برقی ایران و افغانستان در حاشیه سفر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به کابل امضا شد.

این سفر دو روزه به دنبال توافق‌های صورت گرفته در سفر «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به کابل برنامه ریزی شد.

وزیر نیرو که ریاست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان را به عهده دارد، هشتم مردادماه در صدر هیاتی به کابل سفر کرد و در دیدارهایی با رئیس جمهوری، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و وزیران آب و انرژی و مالیه افغانستان، گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور به ویژه در زمینه آب و انرژی را پیگیری کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =