۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۵
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83442464
۰ نفر

پروندهٔ خبری

نیروهای هند ۴ هزار کشمیری را بازداشت کرده اند

تهران- ایرنا- منابع دولتی هند اعلام کردند که در دو هفته گذشته پس از لغو خودمختاری منطقه جامو و کشمیر، نیروهای امنیتی هند تا کنون چهار هزار نفر را بازداشت کرده اند.

روزنامه «هندو» روز یکشنبه به نقل از منابع دولتی هند نوشت: بازداشت تعداد زیادی از شهروندان کشمیری به دلیل ترس از اعتراضات مردمی در منطقه کشمیر بوده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی هند در زمان حاضر چهار هزار نفر را تحت قانون ایمنی عمومی (PSA) در بازداشت قرار داده اند.

طبق این قانون، دولت هند می تواند مظنون را بدون هرگونه دادگاهی به مدت دو سال در حبس نگه دارد.

روزنامه هندو افزود: مقامات دهلی نو تا کنون هیچ آماری از تعداد کل افراد بازداشتی در اعتراضات منطقه کشمیر منتشر نکرده اند اما به گفته منابع آگاه، تنها در چند روز اول اعتراضات بیش از ۱۰۰ سیاستمدار و فعال منطقه کشمیر توسط نیروهای امنیتی هند بازداشت شده اند.

از پنجم اگوست (۱۴ مرداد) و پس از این که دولت هند خودمختاری جامو و کشمیر را لغو کرد، در کشمیر حکومت نظامی برقرار شده و ارتباط تلفنی از داخل این منطقه با دیگر نقاط جهان هم غیرممکن شده است.

دولت هند پس از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد کشمیر، روند کاهش محدودیت های ارتباطی شهروندان کشمیر را آغاز کرده اما همچنان برخی از مردم این منطقه از دسترسی به شبکه های ارتباطی محروم هستند.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند با رهبری "نارندرا مودی" نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

تنش های دیپلماتیک پس از اخراج سفیر و ۱۳ دیپلمات هند از پاکستان در پی تشدید اختلافات میان دو کشور، موجب شد تا اسلام آباد به طور رسمی مبادلات تجاری و فرهنگی با دهلی نو را متوقف کند.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =