۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۱
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83442410
۰ نفر
هشدار مقام انگلیسی درباره برگزیت بدون توافق

تهران- ایرنا- مسؤول هماهنگی و فراهم کردن مقدمات برگزیت، درباره تصمیم گیری لندن مبنی بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق،‌ بشدت هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، "مایکل گوو" گفت: خروج لندن از اتحادیه اروپا، آن هم بدون توافق با این اتحادیه، بدترین سناریوی ممکن برای انگلیس خواهد بود.

وی ادامه داد: آشکارا هشدار می دهم که پروژه "یلو هامر" (عملیات زردپره) بدترین سناریو ممکن را در نظر گرفته است؛ در حالی که در سه هفته اخیر گام های مهمی برای شتاب بخشیدن به برنامه ریزی ها درباره برگزیت برداشته شده است.

هشدار این مقام انگلیس در حالی است که روزنامه "تایمز" امروز اسنادی از دولت این کشور را افشا کرد که سناریوهای پیامد خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را به تصویر کشیده است.

روزنامه تایمز انگلیس در تارنمای رسمی خود از افشای اسناد طبقه‌بندی شده از کابیه دولت این کشور خبر داد که اوضاع کمبود سوخت، غذا و دارو، آشوب در بندرها، تنش مرزی و محافظت سخت از مرز با ایرلند و افزایش قیمت مراقبت‌های اجتماعی را در صورت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا به تصویر کشیده است.

به نوشته تایمز، این سند در دفتر کابینه نخست‌وزیری انگلیس با نام رمزی «عملیات زردپره» تهیه شده و اشاره‌هایی به برنامه‌ریزی داونینگ استریت برای پیشگیری از فروپاشی فاجعه‌بار زیرساخت‌های این کشور در صورت برگزیت بدون توافق دارد.

اسناد «عملیات زردپره» حاکی است که در صورت برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا، دسترسی به غذای تازه کاهش و قیمت‌ها افزایش می‌یابد و این موضوع اقشار آسیب‌پذیر را متأثر خواهد کرد.
از دیگر عوارض خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا که در این اسناد آمده، اختلال در کار فرودگاه‌ها و بلاتکلیف ماندن مسافران در فرودگاه‌ها، گذرگاه‌های مرزی و همچنین بروز تظاهرات و اغتشاشات در سراسر این کشور است که به نوبه خود نیازمند نیروهای امنیتی بیشتر است.
بوریس جانسون نخست‌وزیر جدید انگلیس که ماه گذشته میلادی پس از کناره‌گیری ترزا می جانشین او شد، اعلام کرده است که برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد، اما در صورتی که توافقی حاصل نشود، لندن برگزیت را بدون توافق، اجرا خواهد کرد.
برگزیت بدون توافق به معنای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون تعیین موازین و مقررات و نیز مناسبات آینده میان این کشور و اعضای باقی‌مانده در این اتحادیه است.

شکست دولت انگلیس در متقاعد کردن مجلس به تصویب توافق برگزیت، منجر به استعفای می از نخست‌وزیری شد.
جانسون در نخستین نطق خود در کسوت نخست وزیری در پارلمان گفته بود: آماده مذاکره با اتحادیه اروپا هستیم و تمام تمرکز خود را با انرژی و اراده خرج می‌کنیم تا به توافق برسیم. اما اگر نشد، در شرایط مطلوب‌تر از آنچه تصور می‌شود، قرار داریم که بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کنیم.
او، مأموریت اصلی دولت خود را تحقق برگزیت تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) خواند و در اظهاراتی شبیه به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، گفت؛ می خواهد انگلیس را به بهترین کشور روی زمین تبدیل کند.
نخست وزیر انگلیس مدعی شده که در این راستا قصد دارد تا با احترام به رأی مردم در همه پرسی برگزیت، اعتماد از دست رفته به سیاست را دوباره احیا کند.
وی به شهروندان اروپایی مقیم انگلیس نیز اطمینان داد که در دولت او آنها می توانند پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا به اقامت و زندگی در این کشور ادامه دهند.

جانسون همچنین در سخنانی در مقابل دفتر نخست وزیری، تکرار کرد که انگلیس طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، «بدون هیچ اما و اگری» ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با یک توافق بهتر از آن اتحادیه خارج خواهد شد. 9041

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =