۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۳
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83442298
۰ نفر
دولت مستعفی یمن فعالیت های خود را در عدن متوقف کرد

تهران - ایرنا - وزارت کشور دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت وزارتخانه های این دولت در پی تصرف عدن از سوی جدایی طلبان جنوب (مورد حمایت امارات) تا اطلاع ثانوی در این شهر متوقف خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری "سبا" یمن، این وزارتخانه تعلیق فعالیت های دولت مستعفی یمن را در نتیجه تصرف شهر عدن از سوی شورای انتقای جنوب  و تلاش برای تشکیل مستقل "یمن جنوبی" از سوی جدایی طلبان اعلام کرد.

وزارت کشور دولت منصور هادی (رئیس جمهوری فراری یمن) بازگشت نهادهای دولتی به عدن را به بعد از عقب نشینی کامل جدایی طلبان از عدن و بازگشت کنترل نظامی و اداری شهر به دست نیروهای منصور هادی موکول کرد.

پیشتر ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان از عقب نشینی نیروهای جدایی طلب شورای انتقالی از شهر عدن خبر داده بود، اما سخنگوی این شورا بلافاصله این خبر را تکذیب و بر حضور استقلال طلبان جنوب در شهر عدن تاکید کرد.

دیگر وزارتخانه های دولت مستعفی یمن از جمله وزارت حمل و نقل هم با صدور بیانیه های جداگانه ای اعلام کرده اند که تا زمان عقب نشینی کامل نیروهای شورای انتقالی و کنترل نظامی شهر از سوی نیروهای منصور هادی فعالیت های خود در عدن را متوقف می کنند.

شورای انتقالی یمن (وابسته به امارات) که از هفته گذشته با نیروهای دولت مستعفی منصور هادی (مورد حمایت عربستان) در شهر عدن وارد درگیری مسلحانه شد و پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه ای از اداره مستقل استان های جنوبی توسط این شورا خبر داد.

شورای انتقالی جنوب تاکید کرده است که هدف نهایی آن، تشکیل دوباره کشور "یمن جنوبی" است.

در همین حال یک مقام نظامی یمنی در گفت وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که امارات و شورای انتقالی جنوب از قبل با یکدیگر کودتای نظامی و تسلط بر شهر عدن در جنوب یمن را طراحی کرده بودند و عربستان نیز قول داده بود تا با دخالت خود مانع از شکل گیری کودتا توسط عناصر جدایی طلب شود، اما در عمل هیچ اقدامی انجام نداد.

این مقام افزود: عربستان چند روز قبل از نبرد شکل گرفته در عدن و با وجود اطلاع از آن، فرماندهان نظامی خود در جنوب یمن را به منظور دور نگه داشتن از صحنه جنگ، به حج فرستاد.

وی توضیح داد که نیروهای نظامی سعودی در پایین قصر ریاست جمهوری در عدن بر اساس آنچه که از آنها خواسته شده بود، تماشاچی باقی ماندند.

بر اساس اعلام رسانه ها نیروهای موسوم به کمربند امنیتی که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات متحده عربی قرار دارند، موفق شدند از روز شنبه هفته گذشته ابتدا مناطق نظامی، پادگان‌ها،  مراکز حیاتی شهر عدن و کاخ ریاست جمهوری را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می‌ رود،  تسخیر کنند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواست تا به کاخ  ریاست جمهوری معاشیق عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی بود، حمله کرده و کنترل آن را به دست گیرند.

«شورای انتقالی جنوب یمن» در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی پس از حمله فروردین ماه ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست دارند و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌ کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =