۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۹
کد خبرنگار: 1029
کد خبر: 83442180
۰ نفر

برچسب‌ها

 هکر ۱۶ ساله  در عملیات پلیس فتا استان مرکزی دستگیر شد

اراک - ایرنا - فرمانده انتظامی استان مرکزی گفت:‌ یک نوجوانی هکر ۱۶ ساله که با تبلیغات دروغین در فضای مجازی و راه اندازی درگاه جعلی بانکی یک میلیارد و ۴۴ میلیون ریال سرقت کرده بود، در عملیات پلیس فتا استان دستگیر شد.

به گزارش روز یکشنبه  پایگاه خبری پلیس، سرهنگ «حسن مفخمی شهرستانی» افزود: این  هکر  از حساب بانکی ۱۲۷ شهروند سرقت کرده بود.

وی توضیح داد: جوانی با مراجعه به پلیس فتا استان  اعلام کرد که  ۹ میلیون ریال به‌ صورت غیرمجاز از حساب بانکی اش برداشت شده است که موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.
فرمانده انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در تحقیقات تخصصی پلیس فتا مشخص شد چندی پیش فرد شاکی در یک کانال تلگرامی فروش اکانت  بازی کامپیوتری را با قیمتی استثنایی مشاهده کرده و از درگاه بانکی تعبیه شده در این کانال برای خرید اقدام کرده است که ضمن موفق نبودن در خرید، ۹ میلیون ریال از حساب بانکی اش به صورت غیرمجاز برداشت شده است.
سرهنگ مفخمی شهرستانی ادامه داد:‌ با آغاز اقدامات تخصصی و فنی کارشناسان پلیس فتا استان، نوجوانی ۱۶ ساله که ساکن یکی  از استان های کشور بود شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی با اعزام تیمی از ماموران انتظامی دستگیر و برای تکمیل تحقیقات به پلیس فتا استان ارجاع  شد.
وی افزود: در خلال تحقیقات پلیس و با توجه به اسناد و مدارک به دست آمده، متهم اعتراف کرد که در ابتدا یک درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) را طراحی کرده و با تبلیغات گسترده در شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام و تحت عناوینی چون فروش شارژ، فروش اکانت بازی ps۴ لینک این درگاه‌های جعلی را در فضای معرفی می کرده و تعداد زیادی اطلاعات حساب از این طریق به دست آورده و اقدام به برداشت غیرمجاز از آن‌ها کرده است.
فرمانده انتظامی استان مرکزی به شهروندان هشدار داد: از عضویت در کانال‌های تلگرامی تحت عناوین فروش شارژ ارزان‌قیمت، فروش اکانت بازی‌های رایانه‌ای، صیغه یابی و ماهواره جیبی خودداری کنند تا در دام افراد شیاد و کلاه‌بردار قرار نگیرند.
سرهنگ مفخمی شهرستانی تاکید کرد:  تمام درگاه‌های بانکی از پروتکل ssl استفاده می‌کنند که با علامت https  در ابتدای آدرس سایت نمایش داده می‌شوند و لازم است کاربران بانکی به آدرس سایت توجه کامل داشته باشند چراکه تمام بانک‌ها از آدرس مختص خود برای سرویس‌دهی به کاربران استفاده می‌کنند و مراقبت باشند ‌که کلاهبرداران برای معرفی تارنمای خود از حروف اضافه‌تر یا حروف مشابه استفاده می‌کنند تا بتوانند کاربران خود را فریب دهند.
وی، از کاربران فضای مجازی درخواست کرد: درصورتی‌که با چنین مواردی برخورد کردند موضوع را به سرعت از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش تماس با ما با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

۶۹۹۱/۶۰۱۳/