تخصیص بودجه فرهنگی و پرورشی آموزش‌وپرورش در سال ۹۷، ۲۶ درصد بود

تهران- ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: تخصیص بودجه برای ساخت مدارس و توجه به حوزه عمرانی ۱۰۰ و ۱۱۰ درصد است، اما در حوزه فرهنگی در سال ۹۶ این تخصیص ۱۰ درصد، در سال ۹۷، ۲۶ درصد و در سال ۹۸ تاکنون ۱۸ درصد بوده است.

به گزارش آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی روز یکشنبه در نشست سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با مدیران و کارکنان این معاونت افزود: این در شرایطی است که ۶۰ برنامه ملی و ۱۲۰ برنامه اختصاصی به همراه توسعه فعالیت‌های فرهنگی داریم.

وی خاطرنشان کرد: تنها بخشی از آموزش‌وپرورش که مصوبه مجلس دارد، معاونت پرورشی و فرهنگی است. با همه این تأکیدها حوزه پرورشی و فرهنگی جایگاه حداقلی در ساختار منابع مالی و انسانی دارد و این مورد یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما است.

کاظمی خاطر نشان کرد: تکیه کلام مقام معظم رهبری در تمام دیدارهای خود با جامعه فرهنگیان توجه به تربیت‌ معلم به‌عنوان مزرعه مادر و توجه به نیروی انسانی و معاونت پرورشی و فرهنگی است.

معاون پرورشی و فرهنگی درباره سیر ساختار و محتوای معاونت پرورشی و فرهنگی خاطرنشان کرد: امور تربیتی سابقه طولانی دارد. سال‌های ۵۸ تا ۶۳ این نهاد انقلابی با تدبیر شهیدان رجایی و باهنر شکل گرفت و در سال ۶۴ معاونت و دفاتر ایجاد شد. در سال‌های ۶۷ تا ۶۹ ساختار مدرسه‌ای پیش‌بینی شد و در سال ۷۹ طرح جامع تربیت شکل گرفت و معاونت حذف شد، اما مخالفان این قانون را در سال ۸۶ احیا کردند.

به گفته کاظمی، ازنظر محتوا برنامه‌ها قبل از انقلاب به‌ صورت فوق‌برنامه، سرود و اردو بود، اما در دهه اول انقلاب دو هدف تربیت دینی، تعمیق معارف دینی و حفظ انقلاب، در دهه دوم بحث سازندگی، زیرساخت‌ها، توسعه اردوگاه‌ها و توسعه امکانات و تجهیزات، دهه سوم توسعه تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان و در دهه چهارم توجه به آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و توسعه فضائل اخلاقی از برنامه‌های معاونت پرورشی بوده است.

کاظمی گفت: در حوزه ساختار بزرگ‌ترین مشکل آموزش‌وپرورش که اجازه تحقق اهداف تربیتی را نمی دهد، ساختار آموزش‌وپرورش کشور است. آموزش را با رویکرد دانش‌افزایی و حافظه محوری پیش بردیم که چهار فرآیند یادگیری در مرحله اول متوقف می‌شود و این موضوع در تضاد مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش است و با ساخت انسان تراز قرآن و اجتماعی تداخل دارد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش یادآور شد: تحولات محیطی و فضای مجازی در تربیت، اغنای کافی برای دانش آموزان ندارد، از این رو آنان به سمت محتوای خارج از چارچوب پرورشی گرایش دارند.

معاون پرورشی و فرهنگی از نیاز به ۴۰ هزار نیرو با وجود ۱۲ هزار مشاور خبر داد و خواستار توجه سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در این موضوع شد.

کاظمی توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اردویی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مهم دانست، زیرا دانش آموزان را در برابر آسیب‌ها واکسینه می‌کند.

** ۱۷ میلیون نفر روز اردو در سال گذشته

وی از  ۱۷ میلیون نفر روز  اردو دانش آموزان در سال گذشته خبر داد و گفت: امنیت اردوها برای ما همیشه یک چالش بوده که با تأسیس مرکز کنترل تا حدودی این موضوع حل‌شده است.
کاظمی گفت: دستورالعمل اردویی در سال جاری با نظر معاونان نهایی و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش طراحی ۲۰ برنامه در حوزه آسیب‌های اجتماعی را ذکر کرد که یکی از این برنامه‌ها میز خدمت نماد و ترویج فعالیت‌های مشاوره‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =