پیروزی دیپلماتیک ایران در نبرد نفتکش ها

تهران- ایرنا- «ایران چگونه در ماجرای رفع توقیف نفتکش «گریس ۱» پیروز شد؟»، «تا زمانی که کشتی ایرانی به مقصد نرسد، بحران ادامه خواهد داشت؛ مسئول وضعیت کنونی، دولت انگلیس است» و «این سخنان خلاف نظریه امام(ره)، رهبری و سایر علما است» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

ایران چگونه در ماجرای رفع توقیف نفتکش «گریس ۱» پیروز شد؟

پایگاه خبری تابناک در گزارشی آورده است: ماجرای توقیف نفتکش ایرانی و در ادامه رفع توقیف آن، یکی از مهم ترین خبرها و رویدادهای کنونی در رسانه های بین المللی است و کارشناسان و تحلیلگران زیادی پیرامون آن مطالبی منتشر کرده اند. در این رابطه، بسیاری از ناظران، رفع توقیف این نفتکش را پیروزی بزرگی برای ایران قلمداد کرده و معتقدند ایران توانسته است با مقاومت و دیپلماسی فعال خود، بر این چالش بزرگ پیروز شود. در این زمینه، شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ ماجرای آزادی نفتکش ایرانی را یک پیروزی بزرگ برای ایران خواند. این شبکه، در گزارشی تصویری تصریح کرد: ایران توانست با وجود تلاش آمریکا برای توقیف سوپرنفتکش گریس۱، آن را آزاد کند و حتی به انگلیس هم در این مورد باج نداد. در حقیقت هم‌اکنون می‌توان گفت که ایران بدون تردید پیروز اصلی نبرد بر سر نفتکش‌ها بوده است.

یک نشریه آمریکایی دیگر نیز در گزارشی درباره ماجرای توقیف ابر نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروهای انگلیسی در جبل‌الطارق نوشت که رفع توقیف این نفتکش، پیروزی دیپلماتیکی برای تهران در برابر آمریکاست. به گزارش واشنگتن اگزمینر، مقامات منطقه‌ای جبل‌الطارق که در حاکمیت انگلیس قرار دارند، به ‌رغم هشدارهای آمریکا طی حکمی نفتکش «گریس۱» را رفع توقیف کردند.

تا زمانی که کشتی ایرانی به مقصد نرسد، بحران ادامه خواهد داشت؛  مسئول وضعیت کنونی، دولت انگلیس است

وبسایت خبری تابناک در گفت‌ و گو با حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی، آورده است: هرچند برخی رسانه‌ها روز جمعه از آغاز حرکت گریس ۱ از جبل‌الطارق خبر دادند، اطلاعات کشتیرانی و دریانوردی جهانی نشان می‌دهد که این نفت‌کش عظیم، همچنان در بندر جبل‌الطارق لنگر انداخته است. با این حال آمریکا به دنبال توقیف نفت‌کش و محموله آن است و ایران را به فرستادن نفت برای سوریه به صورت غیرقانونی متهم کرده است. یک ماه پیش هم من این موضوع را گفته‌ام اما به هر حال انگلیسی‌ها مجبور به تنش زدایی هستند. واقعیت این است که اتفاقات رخ داده در این چند وقت اخیر، یادآور مجموع مناسبات ایران با انگلیس و آمریکاست. انگلیسی‌ها می‌خواهند خودشان را از این بحران خلاص کنند، اما این کار را با ایجاد بحران دیگر انجام می‌دهند و دقیقاً کاری می‌کنند که شبیه اقدامی است که علیه دولت ملی ایران در زمان مصدق انجام دادند. اتفاقاً الآن رفتارها همان است، کشتی با حکم قانونی و با اثبات ادله قانونی آزاد شده است؛ اما آمریکایی‌ها دستور رهگیری و توقیف داده‌اند، اگر این کار صورت گیرد نشان می‌دهد که هنوز بحران با انگلیس تمام نشده و انگلیسی‌ها مسئول اصلی این وضعیت هستند، ضمن آنکه بحران تازه‌ای با آمریکایی‌ها آغاز می‌شود.

این سخنان خلاف نظریه امام(ره)، رهبری و سایر علما است

 پایگاه خبری نامه نیوز در مطلبی دیگر با عنوان در گفت و گو با آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مورد سخنان آیت الله یزدی آورد: نظر من این است که اگر حرفی هم با فردی داریم باید شخصا او را صدا کنیم و بگوییم این کار شما نباید این طوری باشد. اگر این موضوعات را بر ملا کنیم، خارجی ها علیه ما چه می گویند؟ این موضوع برای ما بد و زشت است و نباید این کار را انجام دهیم. نظر من این است که تمام این امور به ضرر انقلاب و اسلام است. یعنی چه من، چه آقای یزدی و چه طلبه های دیگری که هستند، باید حساب کنند که هرچه در مورد افراد دیگر انجام می دهیم و هر حرفی که می زنیم به خودمان بر می گردد. به نظر من همه اینها خلاف واقع و خلاف شرع است و نباید انجام شود؛ آن هم از بزرگانی مثل این آقایان.

آیت الله یزدی؛ از نامه تحکم آمیز به آیت الله شبیری و اظهارات جنجالی درباره «مرجعیت» تا احتمال کاندیداتوری در انتخابات ۹۸

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب از اظهارات پرحاشیه رئیس جامعه مدرسین گزارش داد: اظهارات تهدیدآمیز آیت الله محمد یزدی درباره اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی واکنش هایی در میان شخصیت ها، به دنبال داشته است. این اولین اظهارات جنجالی آیت الله یزدی نیست. با این حال در سال های اخیر مواضع او در خصوص «مرجعیت» واکنش هایی خارج از حد تصور داشته است مانند آنچه در مورد آیت الله شبیری زنجانی بیان کرده بود.

محمدرضا زائری در اینستاگرام خود خبر داده است که «آیت الله محمد یزدی تهدید کرده اند که در صورت اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی، به میدان خواهند آمد و بساط را به هم خواهند ریخت و تابلوی دفتر ایشان را پایین خواهند آورد!» زائری سپس به انتقاد از آیت الله یزدی در این خصوص پرداخته و نوشته است که تا کنون فکر می‌کردیم آقایان از جامعه بی خبرند و میزان محبوبیت و جایگاه اجتماعی خود در افکار عمومی اطلاعی ندارند، اما الآن معلوم شده که اصلا از تاریخ روحانیت و حوزه‌های علمیه نیز آگاه نیستند!

زائری پرسیده است که در طول قرن‌ها کجا مرجع تقلید مردم با دستور و فرمایش تعیین شده؟ در طول قرن‌ها کجا کسی یا نهادی به مردم گفته که از چه کسی تقلید بکنند و از چه کسی تقلید نکنند؟

سخنان زائری در واکنش به اظهاراتی بیان شده که اخیرا از قول آیت الله یزدی بیان شده بود. بر این اساس، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته بود: «مگر می‌شود هر روز یک نفر ادعای مرجعیت کند؟ اگر چنین فردی تابلو هم بزند، تابلویش را پایین می‌آوریم؛ هیچ تعارفی هم نداریم، چون مرجعیت نمی‌تواند بازیچه باشد. چهار، پنج مرجع داریم که از طرق شرعی مرجع شده‌اند، کافی هستند. همه که نباید فقیه و مرجع بشوند... صیانت از مرجعیت باید رعایت شود، کمیسیون صیانت از مرجعیت مصوب جامعه مدرسین و مورد تأیید پنج مرجع است که یکی از آن‌ها مقام معظم رهبری است و حتی مراجع اخیر هم که فوت شدند، در آن زمان تأیید کردند لذا پنج مرجع تأیید کرده‌اند و هفت هشت عضو هم دارد... متأسفانه گرایش به عناوین، ظواهر و القاب [در حوزه] زیاد شده است؛ بعضی ضوابط حوزوی بزرگان زیر پا گذاشته شده است.

قیمت سکه و ارز در بازار تثبیت شد؛ دلار ۱۱ هزار و ۸۰۰

وبسایت خبری تحلیلی فرارو در بررسی روند هفتگی قیمت سکه و ارز در هفته‌ای که گذشت، گزارش داد: هر دلار آمریکا اغلب روزها ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود و از چهارشنبه کمی کاهش پیدا کرد و به ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. بعد از آن قیمت دلار در حد ۳۰ تومان بالا رفت و تعطیلات آخر هفته برای دلار با نرخ ۱۱ هزار و ۷۸۰ تومانی سپری شد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت قیمت دلار روی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شده است.

خبرهای نسبتا خوبی از بازار سکه و ارز به گوش می‌رسد. یک هفته است که قیمت‌ها در بازار آزاد از سر جایشان تکان نخورده‌اند و این می‌تواند نشانه مثبتی باشد. تعطیلی میانه هفته پیش به مناسبت عید قربان در کاهش نوسانات قیمت‌ها بی‌تاثیر نبود. با توجه به تعطیلی پیش رو در روز سه‌شنبه به مناسبت عید غدیر می‌توان پیش‌بینی کرد که این ثبات قیمت در بازار سکه و ارز تا پایان این هفته ادامه داشته باشد. دلار آمریکا هفته‌ای که گذشت را با قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان آغاز کرد. ثبات قیمت که تقریبا از اول مرداد شروع شده بود، در هفته گذشته شدت بیشتری به خود گرفت و باعث شد دلار روی نرخ دقیق‌تری قرار بگیرد. در هفته‌ای که گذشت هر دلار آمریکا اغلب روزها ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بود و از چهارشنبه کمی کاهش پیدا کرد و به ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. بعد از آن قیمت دلار در حد ۳۰ تومان بالا رفت و تعطیلات آخر هفته برای دلار با نرخ ۱۱ هزار و ۷۸۰ تومانی سپری شد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت قیمت دلار روی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شده است. در حال حاضر قیمت دلار در بازار امروز شنبه ۲۶ مرداد ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان است.

یورو وضعیتی مشابه دلار دارد. با این تفاوت که یورو نسبت به اول هفته گذشته کاهش قیمت بیشتری را تجربه می‌کند، اما می‌توان این کاهش قیمت را به حساب تثبیت یورو روی نرخ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومانی گذاشت. چراکه اول هفته پیش یورو با نرخ ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار ارز شروع به کار کرد و تا میانه هفته هر روز حدود ۶۰ تومان پایین آمد تا اینکه نهایتا در روز چهارشنبه به ۱۳ هزار و ۹۵ تومان رسید. آخر هفته برای یورو در بازار آزاد با همین نرخ سپری شد و امروز شنبه قیمت یورو روی ۱۳ هزار و ۷۰ تومان ایستاده است که فاصله زیادی از نرخ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان ندارد.

نتیجه ملاقات های احتمالی آینده قالیباف و احمدی نژاد، بسترهای لازم را برای ایجاد جریان سوم فراهم می کند

وبسایت خبری انتخاب در گفت‌ و گویی با حسن بیادی فعال سیاسی اصول‌گرا و به نقل از وی آورده است: با این اوضاع و وانفسای گردهمایی سیاسی و تمامیت خواهی بعضی از افراد و بعضاً گروههای وابسته به باندهای متصل به قدرت و ثروت حتماً جریان سومی شکل خواهد گرفت و چون مردم از این دو جناح سیاسی عبور نموده، چون خیری از آنان ندیده‌اند. امیدوار هستم که یک جریان سوم سیاسی دست‌پاک و انقلابی وارد صحنه شده و مردم را از بلاتکلیفی نجات دهند. ظهور یک جریان جدید نیاز به بسترسازی فرهنگی و اجتماعی و تجربیات گذشته دارد و مردم باید علاقه‌مندی خود را به آن جریان بر اساس اعتماد ایجاد شده نشان دهند و آن جریان صداقت در گفتار و سلامت در عمل خود را باید به مردم به اثبات رسانده باشد و الا «همان آش است و همان کاسه. نتیجه این دیدار و ملاقات‌های احتمالی آینده این دو شخصیت سیاسی در به صحنه کشاندن مردم بسیار می‌تواند مفید به فایده بوده و بسترهای لازم را برای ایجاد یک جریان جدید فراهم نماید. این احتمال چندان بعید به نظر نمی‌رسد؛ اگرچه هر احتمالی در سیاست ممکن به نظر می‌رسد، مگر این‌که سیاست، جنبه الهی داشته باشد.

آیا ما از دشمنان خارجی ضربه می خوریم یا از منتقدان داخلی؟

وبگاه خبری خبرآنلاین در گفت و گو با دیاکو حسینی کارشناس سیاست خارجی به نقل از وی می نویسد: ما درباره ی نفوذ باید بیشتر صحبت کنیم. در ایران از واژه نفوذ یک تعریف خیلی قدیمی، کلاسیک و ساده انگارانه داریم. غالباً تصور می کنیم فرد نفوذی حتما باید خارجی باشد یا با لهجه انگلیسی صحبت کند و یا دو تابیعتی باشد یا گذرنامه کشورهای دیگر را داشته باشد! در حالی که نفوذی های واقعی؛ کسانی که تخریب می کنند و موریانه وار درون کشور و امنیت نظام را می خورند، کسانی هستند که در ظاهر شما مطلقا نمی توانید فکر کنید که او یک نفوذی است! باید درباره مفاهیمی نظیر نفوذ و خیات صحبت کرد و تحلیل محتوا کرد که خیانت یعنی چی؟ ایرانی امریکایی که در  آمریکا نشسته است و در یکسال اخیر خود را به آب و اتش می زند که از ایران علیه تحریم و جنگ حمایت کند می توان به او گفت خائن؟ آن کسی که در داخل ایران نشسته است و تا جایی پیش می رود که مشوق تحریم و جنگ را فراهم می کند و بعد از تحریم مقامات کشورش در پوست خود نمی گنجد، آیا میتوان به او گفت ولایتمدار یا میهن دوست؟ با توجه به استانداردهای سابق ما واقعا به جایی خواهیم رسید و شاید رسیدیم که دوست و دشمن را از یکدیگر تشخیص نمی دهیم. افرادی مانند بنده که این حرف ها را می زنیم هیچ تعصبی له یا علیه حزب، جریان یا شخص خاصی نداریم.   موضوع افراد نیست. موضوع  این طرز فکر خطرناک است که بسرعت در کشورمان رشد می کند. با این طرز فکر آن روز هم می رسد که سرداران سپاه و علمای طراز اول کشور را هم در سیبل حملات خود قرار خواهند داد و ما در آن روز نخواهیم فهمید که آیا از دشمنان خارجی ضربه می خوریم یا از به اصطلاح منتقدان داخلی

غروب پاتریوت‌های سعودی با رکوردشکنی شگفت‌انگیز ۱۰ پهپاد

وبسایت خبری مشرق در این مطلب آورد: بی اغراق باید ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ برابر با ۱۷ آگوست ۲۰۱۹ میلادی را روزی بسیار مهم در تاریخ حمله به یمن و شاید در تاریخ جنگ های بشری ثبت کرد چراکه در این روز ۱۰ فروند پهپاد یمنی موفق شدند با طی یک مسیر بسیار طولانی - چیزی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر - به پالایشگاه الشیبه در شرق عربستان در نزدیکی مرز با امارات حمله کنند. این مسئله از چندین نظر حائز اهمیت فوق العاده ای از منظر نظامی خواهد بود. بی اغراق باید ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ برابر با ۱۷ آگوست ۲۰۱۹ میلادی را روزی بسیار مهم در تاریخ حمله به یمن و شاید در تاریخ جنگ های بشری ثبت کرد چراکه در این روز ۱۰ فروند پهپاد یمنی موفق شدند با طی یک مسیر بسیار طولانی - چیزی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر - به پالایشگاه الشیبه در شرق عربستان در نزدیکی مرز با امارات حمله کنند. این مسئله از چندین نظر حائز اهمیت فوق العاده ای از منظر نظامی خواهد بود

باید توجه داشت که دفاع هوایی عربستان سعودی یک شبکه به هم پیچیده از سامانه های زمین پایه مثل پاتریوت یا موشک هاوک و در کنار آن هواپیماهای رادار هوابرد E-۳ با جنگنده هایی مثل اف ۱۵ یا یوروفایتر یا تورنادو است. با شدت گرفتن حملات پهپادی یمنی ها در چند ماه اخیر به درون حریم سعودی ها، اولا مشخص شد که سامانه پاتریوت مرد این میدان نیست. نیروی هوایی عربستان در ناوگان خود دارای ۵ فروند هواپیمای رادار هوابرد مدل E-۳ ساخت آمریکا و دو مدل ساخت سوئد از مدل Saab ۲۰۰۰ است. رادارهای نصب شده بر روی این دو مدل هواپیما می توانند تا فاصله حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ کیلومتر برد داشته باشند و به کشف اهداف هوایی بپردازند.

مسئله مهمی که در پایان این گزارش باید به آن اشاره کرد این است که این حمله، اولین پاسخ پهپادی یمنی ها ضد سعودی ها نبود لذا عربستانی ها به خوبی می دانستند که یمنی ها مدت هاست به توانایی حملات با سامانه های پرنده بدون سرنشین دست پیدا کرده و مسیر افزایش کیفیت و کمیت در این سامانه را نیز طی کردند و بر همین اساس مسئله غافلگیری ارتش سعودی و یا عدم اطلاع آنها، مشخصا در این ماجرا مطرح نیست.

امارات چرخش قابل ملاحظه‌ای به سمت ایران داشته است
 پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز با انتشار  مطلبی با عنوان امارات چرخش قابل ملاحظه‌ای به سمت ایران داشته است در گفت و گو با یحیی آل اسحاق اقتصاددان و رئیس فعلی اتاق ایران و عراق گزارش داد: ایرانیان از بدو شکل‌گیری کشور امارات، روابط گسترده اقتصادی با این کشور داشته‌اند و این مبادلات گسترده تجاری، سنتی دیرینه در روابط فی‌مابین بوده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. معیار و ملاک قراردادن مسائلی مانند قدرت منطقه‌ای، مناسبات سیاسی و امثالهم باعث شد تا در برهه‌هایی اماراتی‌ها به این تحلیل برسند که قطع همکاری و ارتباط با ایران به‌نفع‌ ایشان است. شرط تداوم رابطه این است که امارات نباید خود و منافع خود را بازیچه کشورهای خارجی کند و این کشور را به پایگاه نظامی کشورهای بیگانه برای تهدید امنیت ایران قرار دهد. اما در گذشته ما شاهد این بودیم که در اوج تنش‌های میان دو کشور، بسیاری از تجار ایرانی در آن سال‌ها آزار دیده و دچار زیان شدند. بحث تبادلات ارزی و دلاری ما با امارات چنان وضعیت بدی پیدا کرد که پس لرزه‌های بیشتری پیدا کرد. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود.

این پایگاه خبری در مطلبی با عنوان «کسی را در حوزه نمی شناسم که به دنبال تضعیف حاکمیت باشد» در گفت و گو با آیت الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان در مورد صحبت های آیت الله یزدی می نویسد: کسی را در حوزه نمی شناسم که به دنبال تضعیف رهبر معظم انقلاب باشد چون تضعیف رهبری یعنی تضعیف حوزه. من در قم زندگی می کنم و ۲۰ سال است که درس خارج می گویم. واقعا در بین علما و مرجعیت چنین کسی را نمی شناسم اگر سراغ داشتم حتما صریح به او انتقاد می کردم. از شخصیت های سرشناس حوزه اگر کسی چنین حرفی زده باشد، قطعا در مقابل او موضعگیری می شد چون امروز وضعیت یمن، افغانستان، میانمار، کشمیر، عراق و سوریه را می بینیم، حتی آمریکا و اروپا هم با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند اما ما رهبری شجاع، دلاور و اهل تقوا و پرهیزگاری داریم که با وجود این همه نارسایی و آتش افروزی ها در منطقه و جهان، طوری ایران را هدایت کرده که کشور ضمن داشتن ثبات و آرامش، با قدرت در مقابل غربی ها رفتار می کند. در چنین وضعیتی چه کسی جرأت دارد که {درحوزه} تضعیف رهبری کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =