جمعیت کشور در ۳۰ ساله آینده رو به سالمندی می رود

شهرکرد- ایرنا- معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طی ۳۰ سال آینده کشور با جمعیت سالمندی مواجه می‌شود، به گونه ای که از هر ۵ نفر یک نفر سالمند بالای ۶۰ سال خواهد بود.

مریم حضرتی روز یکشنبه در آیین گشایش نخستین جشنواره ایمنی بیمار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اظهار داشت: هم اینک ۹.۲ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که با توجه به سرعت بالای سالمندی در کشور، توانمندی سازی مردم برای مراقبت از خود به یک ضرورت در نظام پرستاری کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در ۳۰ سال آینده تعداد سالمندان کشور ۱۰ برابر تخت‌های بیمارستانی کشور خواهد شد که خدمات‌دهی به این جمعیت سخت تر خواهد شد، از همین رو باید با تغییر رویکرد، فعالیت پرستاران را از حیطه بیمارستان به جامعه گسترش داد.

حضرتی، استقرار «پرستار سلامت جامعه» را از جدیدترین برنامه‌های وزارت بهداشت اعلام  کرد و گفت: جمعیت زیادی از پرستاران در کشور در حال فعالیت هستند اما هنوز مسائل بسیاری در جامعه حل نشده و اقدامات پرستاری تنها به حیطه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها محدود شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: باید پرستاران برای توانمندسازی مردم و آموزش خودمراقبتی به آن‌ها بسیج شوند و به نظر می‌رسد با توجه به جمعیت رو به پیری کشور این موضوع باید مهمترین رسالت پرستاران قرار گیرد.

حضرتی با تاکید بر کاهش خطاهای پزشکی در مراکز درمانی کشور، از تدوین آیین نامه‌هایی برای ایمنی بیماران در منازل خبر داد و گفت: برای گسترش دامنه عملکرد پرستاران از بیمارستان به مراقبت‌های در منزل آئین نامه‌ای در حال تدوین است.

وی ابراز امیدواری کرد :جشنواره ایمنی بیمار بتواند به عنوان نقطه عطفی در تاریخ پرستاری کشور از بروز خطاهای پزشکی در مراکز درمانی جلوگیری و جامعه پزشکی را به این موضوع بیش از پیش حساس کند.

نحستین جشنواره ایمنی بیمار به مدت دو روز (۲۷ و ۲۸ مرداد) با حضور شرکت‌کنندگانی از دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، کاشان، یزد، تهران و کردستان با هدف ارتقاء فرهنگ ایمنی بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به موضوعاتی نظیر پیشگیری از وقایع ناخواسته، آموزش و توانمندسازی تیم سلامت، ارتباط و تعامل با بیمار، ارتقای فرهنگ ایمنی بیمار، ایمنی بیمار در بحران و بلایا، تغذیه و ایمنی بیمار و خدمات پاراکلینیکی می‌پردازد.

۷۳۶۳/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =