۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۲
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83441608
۱ نفر
مردم سودان وزیر سعودی را از کشورشان بیرون کردند

تهران - ایرنا - مردم سودان در حاشیه مراسم جشن برپا شده به مناسبت امضای توافق نهایی میان شورای نظامی و جریان "ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر" در ارتباط با انتقال قدرت به یک حکومت مدنی با شعارهای ضد سعودی به استقبال "عادل الجبیر" وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه رفتند و او را وادار به ترک خارطوم کردند.

به گزارش روز یکشنبه تارنمای خبری "العربی الجدید"، الجبیر با حضور در مراسم امضای موافقتنامه مزبور و برگزاری کنفرانس مطبوعاتی قول داد تا در جهت حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم تلاش کند.

ناظران سیاسی معتقدند که الجبیر با این وعده با توجه به موقعیت و جایگاه کشور متبوعش در نزد آمریکا و رژیم صهیونیستی می خواهد خارطوم را به دنباله رو سیاست های خارجه ریاض تبدیل کند.

العربی الجدید به نقل از شاهدان عینی نوشت: الجبیر پس از خارج شدن با هیات همراه خود از سالن برگزاری کنفرانس مطبوعاتی با ده ها شهروند سودانی مواجه شد که شعار "سرنگون باد سعودی" سر می دادند و اندکی پس از آن سوار خودرو خود شده و به سرعت خارطوم را ترک کرد.

ده ها هزار سودانی دیشب برای گرامیداشت امضای توافقنامه نهایی انتقال قدرت به غیرنظامیان میان جریان ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر با شورای نظامی طی یک مراسم مردمی در میدان "الحریه" (آزادی) در جنوب خارطوم پایتخت سودان جمع شده بودند.

این توافقنامه زمینه ساز تشکیل دولت انتقالی در سودان به شمار می رود که قرار است به مدت سه سال و سه ماه این کشور را اداره کند . توافقنامه پس از انجام مذاکرات طولانی مدت میان شورای نظامی و جریان نیروهای آزادی و تغییر به دست آمد .

هیات های عربی ، آفریقایی و بین المللی در مراسم امضای توافقنامه مزبور موسوم به " شادی سودان " مشارکت داشتند. هزاران سودانی با  گرد آمدن در اطراف محل برگزاری این مراسم و به صدا درآوردن بوق خودروهای خود در این جشن شرکت کردند.

بر اساس این گزارش ، بسیاری از سودانی ها معتقدند که عربستان، مصر و امارات در ماههای اخیر سعی کردند تا شورای نظامی حاکمیت سودان را در اختیار بگیرند و از شکل گیری تحول دمکراتیک مورد نظر سودانی ها جلوگیری کنند.

چندی پیش یک تظاهرات مردمی گسترده در اطراف سفارت مصر در خارطوم برگزار شد و طی آن تظاهرکنندگان علیه "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری مصر شعارهایی سر دادند و دخالت قاهره در امور داخلی کشور خود را محکوم کردند . سودانی های مقیم کشورهای خارجی نیز با جمع شدن در برابر سفارت خانه های مصر، عربستان و امارات، اجتماع اعتراض آمیز برگزار کردند.
پس از برکناری "عمر البشیر" رئیس جمهوری سابق از قدرت توسط شورای نظامی از اواسط آوریل گذشته تا کنون صدها شهروند سودانی در درگیری با نیروهای نظامی برای برپایی دولت قانونی کشته یا زخمی شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =