۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83441536
۰ نفر
روند مردانه شدن مشاغل دریایی درحال تغییر است

تهران - ایرنا - دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی سال ۲۰۱۹ را سال اقدام برای شکستن تمامی موانع و قدرتمندسازی زنان در جامعه دریایی نام نهاد.

«پیام کیتاک لیم» دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی(IMO) در مراسم روز جهانی دریانوردی، در مرکز همایش های صداو سیما قرائت شد.

وی در پیامی به مناسبت روز جهانی دریانوردی ۲۰۱۹ آورده است: کشتیرانی همواره یک صنعت کنترل شده توسط مردان بوده  است و همین وضعیت درباره بسیاری از شغل ها و حرفه های وابسته در جامعه دریایی صدق می کند، اما این روند در حال تغییر است و دلایل بسیاری برای چرایی این تحول وجود دارد.

کیتاک لیم در این پیام که توسط «ماندانا منصوریان» نماینده سازمان بنادر در سازمان بین المللی دریانوردی قرائت شد، با بیان «برابری جنسیتی به عنوان یکی از سکوهای کلیدی شناخته شده است که مردم می توانند بر اساس آن، آینده پایداری را بسازند» افزود: این مسئله یکی از ۱۷ هدفی است که از دستور کار توسعه پایدار سازمان ملل حمایت می کند ؛  دستور کاری که کشورهای سراسر جهان به اجرای آن متعهد شده اند.

وی اظهار داشت: جامعه دریایی اگر نتواند امر توانمند سازی بانوان را در محیط کار به درستی محقق کند،  استعداد های فراوانی را از دست می دهد.

به گفته دبیرکل آیمو، گروه های متفاوت جنسیتی میزان بهره بالاتری نسبت به گروه های تشکیل شده از مردان دارند و محیط های کاری با جنسیت متفاوت و رضایت مندی شعلی، مشارکت  و بقای شغل کارکنان را بیشتر و بهتر ترغیب می‌کنند.

کیتاک لیم با تاکید بر اینکه «به کار گیری زنان بیشتر در محیط کار به طور کلی هم برای سازمان ها و هم برای مردان و زنان مثمر ثمر است»، توضیح داد: این تنها مربوط به اعداد نیست، تحقیقات نشان می دهد شرکت های با درصد بالاتری از زنان در موقعیت های مدیریتی ارشد ، به طور قابل توجهی نسبت به آنهایی که این موقعیت را ندارند،  بهتر عمل می کنند.

دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی خاطر نشان کرد: آیمو بیش از ۳۰ سال است که کمپین موفقیت آمیزی را برای تقویت و انگیزه بخشی زنان در جامعه دریایی ایجاد کرده است. البته کارهای زیادی باقی مانده است و این امر  نیازمند این است که جامعه دریایی از جمله کشورهای عضو آیمو و صنایع دریایی گرد هم آیند و بر این باور متعهد شوند که زنان به راستی توانمند شده اند.

دبیرکل آیمو اضافه کرد: موضوعات زیادی در این مورد از قبل وجود داشته است  و مانیز امسال مایل هستیم،  تا جایی که امکان دارد، روی آنها تمرکز کنیم.

کیتاک لیم تصریح کرد: اجازه دهید، سال ۲۰۱۹ را به سال اقدام برای شکستن تمامی موانع و قدرتمند سازی زنان در جامعه دریایی تبدیل کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =