جشن بازگشایی مرز خسروی با حضور وزیر کشور برگزار می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: براساس برنامه ریزی به عمل آمده، احتمالا هشت شهریور جشن بازگشایی و افتتاح رسمی مرز خسروی را با حضور وزیر کشور برگزار کنیم.

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند روز یکشنبه در نشست ستاد مدیریت و ساماندهی زائرین اربعین حسینی افزود: بازگشایی مرز خسروی پروسه ای نفسگیر و پرچالش بود که به لطف خدا و عنایت امام حسین علیه السلام محقق شد تا مردم استان کرمانشاه رسما به نقش تاریخی خود مبنی بر میزبانی زائرین اباعبدالله الحسین(ع) برگردند.

او اظهار کرد: ستاد اربعین تحت مدیریت و نظر معاون سیاسی امنیتی، امنیتی و اجتماعی استانداری به صورت شبانه روزی در قصرشیرین مستقر شود و مدیران با نمایندگان تام‌الاختیار آنها تا موانع را برطرف نکرده اند به مرکز استان برنگردند.

بازوند عنوان کرد: فردا با استاندار دیاله عراق یک نشست غیررسمی سپس نشست ستاد اربعین را با حضور همه مدیران مربوطه در قصرشیرین برگزار می کنیم.

در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که ۶۱ درصد آنان از مرز مهران، ۲۲ درصد از شلمچه، ۱۳ درصد از چذابه و چهار درصد هم به صورت هوایی وارد عراق شدند.

از این تعداد بیش از ۷۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران سپس عراق شدند و حدود ۸۰۰ هزار زائر هم در مسیر بازگشت از کرمانشاه تردد کردند.

انتظار می رود با باز شدن خسروی بسیاری از این زائران از رفتن به مرزهای مهران، چذابه و شلمچه منصرف شوند زیرا کرمانشاه نزدیکترین نقطه به کربلاست و زیرساخت‌های ارتباطی آن (فرودگاه، قطار و بزرگراه کربلا) هم تکمیل است.

خسروی تا بغداد پایتخت عراق ۱۸۷، کربلا ۲۹۳، کاظمین ۲۰۳، سامرا ۲۲۰ و نجف ۳۶۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله مهران، چذابه و شلمچه تا کربلا به ترتیب ۳۰۰، ۴۵۸ و ۵۵۲ کیلومتر است.

آئین معنوی راهپیمایی اربعین حسینی امسال از اواسط مهر ماه آغاز و در روز ۲۸ مهر (اربعین) به اوج می رسد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

اخبار مرتبط