۲۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۹
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83441402
۰ نفر
سخنگوی غنی:توافقنامه صلح امریکا و طالبان باید به آتش بس ختم شود

تهران- ایرنا- همزمان با نزدیک شدن آمریکا و طالبان به توافقنامه صلح، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت، هرگونه توافقنامه ای باید موجب آتش بس و مذاکرات مستقیم با این گروه شود.

به گزارش خبرگزاری طلوع افغانستان، "صدیق صدیقی" در کنفرانس خبری در کابل گفت، دولت افغان انتظار دارد به طور رسمی از نتایج مذاکرات "دونالد ترامپ" با مشاورانش درباره توافقنامه صلح با طالبان با خبر شود.

صدیقی با بیان این مطلب که "زلمی خلیلزاد"، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، پیش از نشست ترامپ و مشاورانش، "اشرف غنی"، رئیس جمهوری افغانستان، را در جریان این نشست قرار داده بود، افزود، هرگونه توافق صلح با طالبان باید به آتش بس، توقف خشونت ها و تضمین تبدیل نشدن افغانستان به پناهگاه تروریست ها ختم شود.

وی تاکید کرد، یکی دیگر از نتایج مثبت توافقنامه صلح باید شامل موافقت طالبان در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان و پذیرش حیات سیاسی باشد. این می تواند قراردادی خوب و مطلوب باشد و امیدواریم تلاش های خلیلزاد و آمریکا به این نتایج منتهی شود.

صدیقی خاطر نشان کرد، زمان امضای قرارداد صلح آمریکا و طالبان هنوز معلوم نیست. آمریکا و طالبان بیانیه ای مشترک صادر خواهند کرد که در آن، آمریکا و کشورهای غربی برای خنثی کردن شایعات مربوط به خروج نیروهای آمریکا در صورت امضای توافقنامه صلح با طالبان، باردیگر بر تعهدشان به مردم افغانستان تاکید خواهند کرد. تعهد آمریکا در قبال افغانستان، بلند مدت و دائمی است و مبتنی بر برقراری صلح و مبارزه مستقل با تهدیدهاست.
آمریکا و طالبان در دور هشتم مذاکرات در دوحه قطر در 12 اوت(21 مرداد) در زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تضمین مبارزه با تروریسم، آتش بس و مذاکرات بین افغان به توافق رسیدند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha