۱۴۰ تعاونی بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک در کشور تشکیل شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری تعاونی‌های تولید و شرکت‌های سهامی زراعی سازمان مرکزی تعاونی روستایی گفت: تشکیل ۱۹۰ شرکت تعاونی با هدف بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک و مدیریت مصرف در کشور پیش‌بینی شده که تاکنون ۱۴۰ شرکت تشکیل شده و بقیه تا پایان امسال تشکیل می‌شوند.

نادر  علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از کارهای بسیار بزرگ و مهمی که در دولت تدبیر و امید با پیگیری وزارت جهاد در حال نهایی شدن است، طرح آبیاری و زهکشی شبکه‌های فرعی غرب و شمال‌غرب کشور است که فرآیند فیزیکی آن در حوزه عملیات آب و خاک روبه اتمام است.

وی بیان کرد: این طرح و فرآیند تشکیل شرکت‌ها در ۶ استان اردبیل، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، کردستان، کرمانشاه و ایلام در حال اجراست و یکی از ماموریت‌هایی که در این طرح جزو وظایف حاکمیتی وزارت کشاورزی است، فرآیند تشکیل و استقرار نظام بهره‌برداری می‌باشد.

وی اضافه کرد: با برنامه‌ای که به دفتر نظام بهره‌برداری ارائه شده، قرار است بتوانیم از این سرمایه‌گذاری ارزشمند که در حوزه آب و خاک اجرا شده، با تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید استفاده بهینه کنیم.

علیزاده بیان کرد: با همکاری مجری طرح، اقدامات نوینی در حوزه نظام بهره‌برداری شروع شده که مبتنی بر قانون تعاونی کردن تولید و یکپارچه نمودن اراضی است؛ این قانون در سال ۱۳۹۳ در مجلس اصلاح و به دولت و وزارت جهاد ابلاغ شد.

وی گفت: ظرفیت‌های خوبی در این قانون برای شرکت‌های تعاونی تولید پیش‌بینی شده که مدیریت و آب و خاک و تولید محصولات از جمله آنهاست.

وی بیان کرد: دفتر نظام بهره‌برداری به میزبانی آذربایجان‌غربی برنامه‌های مطلوبی در زمینه اشاعه این طرح و ارتقای مدیریت تولید تدارک دیده است.

علیزاده اظهار داشت: در این راستا از متولیان طرح در سایر مناطق نیز دعوت شده است از اقدامات لازم در فرآیند اجرایی این کار در آذربایجان‌غربی بازدید کنند تا الگوهای خوب و پیشرو اشاعه شود.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری تعاونی‌های تولید و شرکت‌های سهامی زراعی سازمان مرکزی تعاونی روستایی، گفت: جلب مشارکت کشاورزان و به کارگیری مدیریت آب و خاک و تولید توسط این تعاونی‌ها و ارتقای مدیریت تولید از اهداف دیگر قابل پیگیری است.

توسعه روستایی و کشاورزی فرآیندی چندبعدی است که به منظور بهبود ارتقای کیفیت زندگی و رفاه جامعه روستایی، افزایش بازده کشاورزی و صنایع غذایی، تحول در مالکیت ارضی و توزیع درآمد، افزایش تحرک اجتماعی و تحول الگوهای مشارکت در تصمیم‌گیری و بهره‌وری بیشتر برای ایجاد دگرگونی‌ مناسب در ساختارهای ذهنی و اجتماعی روستاییان انجام می‌گیرد؛ به نظر می‌رسد که شرکت‌های تعاونی تولید کشاورزی بتوانند در توسعه نواحی روستایی مؤثر باشند. 

۷۱۲۵/۳۰۷۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =