دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

کابل- ایرنا- وزیر برق و انرژی افغانستان از فعالان بخش خصوصی صنعت برق ایران برای تولید برق در این کشور دعوت کرد و گفت: دولت افغانستان از حضور سرمایه‌گذاران ایرانی حمایت می‌کند.

« محمد گل خلمی» روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا، افزود: افغانستان بازار خود در زمینه تولید برق از منابع داخلی را باز کرده و تاکنون پنج شرکت ۳۷۰ میلیون دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
وی ادامه داد: بر این اساس افغانستان آماده است اگر شرکت‌های ایرانی تمایل داشته باشند از توان آنها استفاده کند. 
وزیر برق و انرژی افغانستان نیاز این کشور به انرژی برق را زیاد توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: هنوز فقط ۴۰ درصد مردم این کشور از انرژی برق برخوردارند. 
گل خلمی گفت: بنابراین شرکت‌های ایرانی می‌توانند از این فرصت به خوبی استفاده کنند ضمن اینکه نیاز به برق در افغانستان روز افزون است.
وی به برگزاری کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در چندی پیش اشاره کرد که در آن مقرر شده بود یک هیات تخصصی و اجرایی از ایران برای بررسی طرح ها و عملیاتی کردن آنها به افغانستان سفر کنند.
وزیر برق و انرژی افغانستان ادامه داد: این هیات به سرپرستی معاون برق و انرژی وزیر نیروی ایران به افغانستان آمد و جلسات خوبی نیز برگزار و توافق‌هایی حاصل شد.
به گفته وی، ایران ظرفیت‌های زیادی در بخش برق دارد که می‌توان از آنها برای تولید برق در افغانستان استفاده کرد تا مردم این کشور هم از برق برخوردار شوند.
گل خلمی افزود: بازسازی و تعمیر تجهیزات فرسوده، بازسازی ژنراتورهای آسیب دیده از جنگ افغانستان و یاری به افغانستان برای توانمندی در بخش برق بخشی از مذاکرات با هیات ایرانی است.
وزیر افغان  به تلاش برای اتصال شبکه برق این کشور با ایران اشاره کرد و گفت: این اتصال برای دو کشور می‌تواند مهم باشد.
گل خلمی ادامه داد: همچین افغانستان می‌تواند نقش یک رابط خوب را بین ایران و کشورهای آسیای مرکزی ایفا کند و در زمانی که کشورهای آسیایی در پیک تولید هستند و ایران در پیک مصرف مازاد تولید آنها را به ایران برساند و نیز در زمان نیاز کشورهای آسیایی برق ایران را به آنها برساند.
وزیر برق و انرژی افغانستان اتصال برقی کشورهای همسایه را مهم دانست و گفت: این اتصال ثبات منطقه‌ای به همراه دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =