شاخصه های صبر و مقاومت در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- خراسان رضوی سه هزار و ۳۹۳ آزاده دارد که هر کدام اسوه ایثار و مقاومت هستند اما برخی حتی در میان حدود ۴۳ هزار آزاده کشور دارای ویژگیهای برجسته ای هستند که مایه ابتهاج و افتخار است.

مدیر موسسه پیام آزادگان روز یکشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: از مجموع ۴۳ هزار و ۲۹۰ آزاده کشور سه هزار و ۳۹۳ نفر از استان خراسان رضوی هستند که هزار و ۸۰۰ نفر آنان مشهدی می باشند.

علی اکبر عرفانی افزود: ۹۳۵ نفر از آزادگان این استان پیش از اسارت ازدواج کرده بودند و همسران آنان سالها رنج دوری از همسر و تربیت فرزندان را به جان خریدند.

وی ادامه داد: هفت خانواده در این استان دارای ۲ فرزند اسیر بودند و سه پدر و فرزند نیز به صورت همزمان در اسارت به سر می بردند که می توان به نوعی آن را در مقایسه با سایر استانها منحصر به فرد دانست.

مدیر موسسه پیام آزادگان گفت: ۴۷ اسیر اهل خراسان رضوی در جریان اسارت بر اثر شکنجه، بیماری و صدمات ناشی از مجروحیت در اردوگاه های رژیم بعث عراق به شهادت رسیدند که امروز از این شهدا به شهدای غریب یاد می شود و جا دارد رسانه ها نسبت به انتشار وقایع مربوط به آنان همت کنند.

وی افزود: پیکر تعدادی از این شهدا سال ۸۱ به میهن اسلامی بازگشت ولی هنوز از سرنوشت برخی رزمندگان دوران دفاع مقدس که نامشان در لیست مفقودین نیز ثبت نشده، خبری نیست و ما گمان می کنیم تعدادی از آنان در اردوگاه های منافقین، کومله یا استخبارات عراق به شهادت رسیده اند.

عرفانی همچنین بیشترین شمار اسرای استان را مربوط به تک دشمن در سال ۶۷ و عملیاتهای خیبر، رمضان و کربلای چهار اعلام کرد و اظهار داشت: دشمن در واپسین روزهای جنگ به دلیل داشتن اسیر فراوان در ایران اقدام به انجام این تک معروف بر خلاف تواقفهای صورت گرفته در سال ۶۷ نمود که در اثر آن تعداد قابل توجهی از نیروهای ایرانی به اسارت رژیم بعث صدام در آمدند بطوریکه می توان گفت یک چهارم اسرای استان های مختلف مربوط به این حمله صدام است.

آزاده شاخص خراسانی که نوجوانی او با خاطراتی تلخ از گروهک منافقین گره خورده نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سال ۱۳۶۰ زمانی که در مسجد طبرسی محله گاز مشهد به مناسبت نخستین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی نمایشگاهی محلی ترتیب داده بودیم شاهد به رگبار بستن جمعیت حاضر در نمایشگاه توسط منافقان کوردل بودم.

محمود رعیت نژاد افزود: در آن زمان ۱۵ سال داشتم و شاهد شهادت چهار نفر و زخمی شدن ۱۶ نفر بودم، یک سال بعد از آن ماجرا در جریان عملیات خیبر با جمعی از رزمندگان گرفتار شنود و تماس بیسیم منافقین شده و در مسیری که آنان ما را هدایت کرده بودند گرفتار و به اسارت ارتش بعث درآمدم.

وی ادامه داد: به دلیل سن کم ابتدا به اردوگاه اطفال منتقل شده و به همراه ۲۲ نفر دیگر در جریان تبلیغات صدام برای آزادی قرار گرفتم که برای خنثی شدن این تبلیغات هیچیک از ما حاضر به آزادی نشدیم و در نتیجه بیش از هشت سال اسارت در اردوگاه های مختلف عراق را تجربه کردم.

این آزاده دفاع مقدس همچنین به بیان برخی خیانت های منافقین در جریان همکاری با استخبارات عراق پرداخت و گفت: در یکی از این اقدامات که ۱۷ روز توسط مامورین عراقی شکنجه شدم حضور منافقین در بازجویی ها بسیار مشهود بود، گاهی قصد داشتم با طرح مسائل انحرافی بازجو را منحرف کنم که یکی از منافقین که با فرهنگ و ادبیات ایرانی آشنا بود به بازجو می گفت این مطلب برای انحراف بازجو و یک حقه است.

وی و دیگر هم بندیهایش که گروه معروف "۲۳ نفر" را تشکیل داده بودند با پرهیز هزینه دار از مشارکت در برنامه تبلیغاتی صدام، هشت سال از شیرین ترین سالهای عمر خود را در اسارت رژیم بعث سپری کردند.  

دیگر آزاده شاخص خراسان رضوی خالق کتاب "صد و هفتاد و ششمین غواص" روایتگر اسارت و شهادت ۱۷۵ شهید غواص دی ماه ۱۳۶۵ در جریان عملیات کربلای چهار است.  

محمدرضا یزدیان که در این عملیات به همراه غواصان به اسارت در آمد،  به عنوان تنها بازمانده این گروه دلاور  جنایت هولناک زنده به گور نمودن همرزمانش در همین کتاب روایت کرده است.

وی در حاشیه مراسم رونمایی از این اثر مکتوب در مشهد، به خبرنگار ایرنا گفت: پس از تفحص و تشییع این شهدا در سال ۹۴ به عنوان تنها بازمانده این واقعه تصمیم به نگارش این کتاب نمودم.

این آزاد رافراز افزود: این کتاب فروردین ماه امسال توسط نشر ستاره ها منتشر شد و برای نخستین بار در این مراسم رونمایی گردید.

دیگر آزاده شاخص خراسانی "خدیجه میرشکار" نام دارد که به عنوان نخستین زن اسیر ایرانی در عراق، روزهای آغازین جنگ به همراه همسرش شهید حبیب شریفی فرمانده وقت سپاه سوسنگرد به اسارت دشمن بعثی درآمد.  

میرشکار به خبرنگار ایرنا گفت: هفتم مهر ماه ۱۳۵۹ به همراه همسرم شوار بر جیپ پر از مهمات در حال ترک روستایی در اطراف سوسنگرد بودیم که با رگبار نیروهای بعثی هر دو مجروح و اسیر شدیم و فردای آن روز زمانی که شوهرم نماز صبح را خوانده بود بر اثر شدت جراحات در داخل آمبولانس به شهادت رسید.

وی افزود: ابتدا به بیمارستان الاماره برای درمان منتقل شدم و مدتی را در استخبارات در بغداد بودم و سپس در اردوگاه موصل به همراه جمع دیگری از اسرای ایرانی مدتی اسیر بودم که در سال ۶۱ به همراه جمعی از اسرای ایرانی از طریق صلیب سرخ به ایران منتقل شدم.

۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ نخستین گروه آزادگان سترگ و سرافراز دوران دفاع مقدس به خاک میهن اسلامی بازگشت.

۳۲۲۱/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =